Sve više otimaju zlatne lančićeUlični kriminalci sve nemilosrdniji i suroviji, a na meti posebno Beograđanke. Među razbojnicima najviše narkomana, ali ima i maloletnika, pa čak i žena.
OTIMANjE zlatnih lančića postao je jedno od najčešće počinjenih krivičnih dela u Beogradu i "najunosnije" zanimanje ovdašnjih uličnih kriminalaca. Najviše žrtava je među ženama, a najčešći pljačkaši su - narkomani.
Zoran Kovačević, zamenik načelnika Odeljenja za suzbijanje imovinskih delikata u beogradskoj policiji, kaže da to nije nova pojava. Prošle godine je, prema statistici policije, u letnjim mesecima (od maja pa sve do oktobra), svakog dana bilo u proseku desetak otimanja zlatnih lančića u gradu. Ove godine je ta brojka nešto manja.
- S dolaskom lepog vremena, mnoge dame na sebi nose nakit - objašnjava Kovačević. - Uglavnom je reč o zlatnim lančićima i ogrlicama, koje su vidljiv i lak plen za razbojnike. Zato treba biti umeren sa nakitom i oprezan s potencijalnim pljačkašima, koji su sve mlađi, drskiji i suroviji.
"NAJCRNJI" JUN
MESEC jun je ove godine uspeo da dostigne prošlogodišnji "crni rekord". Naime, u junu je bilo najviše napada i pljački zlatnih ogrlica i lančića u Beogradu, pet do deset za samo jedan dan! Najviše su stradale sugrađanke na opštinama Vračar, Stari grad i Zvezdara. Većina pljačkaša nije uhvaćena, ali i većina njihovih žrtava slučaj nije prijavila policiji.
Po rečima našeg sagovornika, najčešće žrtve lopova su žene.
- Nema razlike, oni napadaju i pljačkaju i mlađe i starije dame. Ipak, one starije su im lakši plen, jer često ne mogu da se brane, uplaše se ili prosto, dok se snađu, i lopov i nakit su već daleko. Mlađe osobe brže reaguju i često pruže otpor pljačkašu, zovu pomoć, policiju, pa i pojure za njim.
Scenario "lova" na lančiće je gotovo uvek isti. Pljačkaši rade sami ili u grupama. Obično dobro osmotre potencijalnu žrtvu, kao i šta ona nosi oko vrata, prate je i onda kada u blizini nema drugih građana, najčešće u haustorima ili u parkovima, pritrče, otrgnu lanac s vrata i pobegnu.
Statistika pokazuje da se najviše ovakvih napada događa noću i u večernjim satima. Ali, nažalost, sve češće i usred dana. Napadači su uglavnom muškarci, do 30 godina. Međutim, ima i žena i maloletnika, pa čak i dece, uglavnom romske nacionalnosti, koja napadaju i kidaju zlatni nakit sa vratova Beograđanki.
Kovačević ističe da je među razbojnicima veliki broj povratnika za isto delo, kao i da se u poslednje vreme dešavalo da policija nekoliko puta hapsi istog razbojnika.
- Ova razbojništva najčešće rade narkomani, koji su surovi i spremni sve da rizikuju samo da dođu do plena. Oni napadaju i noću i danju, na javnim, kao i na mračnim mestima, iznenada i obično s leđa. Ne interesuje ih da li će povrediti ili udaviti žrtvu kad joj zategnu lančić oko vrata u nameri da joj ga oduzmu. Zanima ih samo plen, odnosno brza zarada i novac koji će kasnije dobiti od prodaje otetog nakita i za koji će kupiti drogu - kaže Kovačević.
ZLATARI (NI)SU U DILU S LOPOVIMA
U JAVNOSTI se naveliko priča da su pojedini zlatari "u dilu" sa narkomanima. U policiji, međutim, kažu da je svaki zlatar obavezan da, ako od nekoga kupuje nakit (za čije poreklo ne mora da zna), izda kupoprodajnu priznanicu, sa imenom i prezimenom, adresom, brojem lične karte kupca i cenom. Duplikat ostaje zlataru.
U policiji imaju i praktičan savet:
- Obazrivost, opreznost i umerenost kad je reč o nošenju vrednog nakita. Za starije osobe najbolje je da na sebi uopšte ne nose vidljiv i skupoceni nakit. Ako pak dođe do napada obavezno slučaj prijavite policiji.
ŽRTVE SE ČESTO PLAŠE DA SVEDOČE
PREMA Krivičnom zakoniku Srbije, kazna za tešku krađu na drzak način (gde spada i otimanje zlatnog nakita) je od jedne do osam godina zatvora. Kazna za razbojništvo, delo koje uključuje i primenu fizičke sile je od jedne do deset godina. Međutim, problem je što često čak i kad bude uhvaćen lopov, žrtve ne žele da svedoče na sudu i prepoznaju razbojnika.
ZA GRAM ZLATA OKO 2.000 DINARA
U POLICIJI kažu da je krađa nakita primamljiva razbojnicima jer je zlato poskupelo na berzi i zato što se u radnjama u otkupu plaća mnogo viša cena nego što je to bilo pre godinu dana. Naime, otkupna cena zlata zavisi od finoće, a prosečno se za gram zlata od 14 karata može dobiti oko 2.000 dinara.
novosti
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie