Uradite sami domaću tjesteninu POVIJEST tjestenine povezana je s uzgojem žitarica, koje se uzgajaju najmanje oko 10.000 godina. Žitarice su stoljećima bile glavna prehrambena namirnica mnogih naroda, a prije pronalaska tjestenine konzumirale su se kaše od tada dostupnih vrsta žitarica ili su se pak mljele i od njih se pravio kruh. Smatra se da je tjestenina razvijena kao zamjena za kašu ili kruh. Za razliku od kruha, tjestenina se mogla napraviti puno brže i uz puno manje potrošene energije.
Za tjesteninu mnogi smatraju da ju je donio Marco Polo iz Kine, ali pronađeni su i dokazi da su drevni Rimljani konzumirali ovu namirnicu tisućama godina prije nego što je Marco Polo rođen. Čak se i cijenjeni rimski kuhar Apicius u svojoj kuharici iz 1. stoljeća osvrnuo na “vrpce od tijesta”.
Tjestenina je tek u 17. stoljeću postala osnovna namirnica talijanske kuhinje. Laka dostupnost kućnih strojeva za izradu tjestenine uz početak masovne proizvodnje durum pšenice, značilo je da je domaća tjestenina u isto vrijeme postala i praktična, ekonomična namirnica.
Priznanje za nastanak brojnih novih vrsta tjestenine pripada stanovnicima Napulja. Pokazalo se da je plodno tlo okolice Napulja idealno za uzgoj durum pšenice od koje se dobiva najbolje brašno za komercijalnu izradu tjesteninu. Makaroni, špageti i tagliatelle bile su prve komercijalno proizvedene vrste tjestenine, napravljene samo od brašna i vode. U to doba tjestenina je smatrana hranom za siromašne, a posluživala se s umacima od rajčica.
Najbolje tjestenine zahtijevaju svježa domaća jaja i brašno od durum pšeniceTjesteninu napravljenu s jajima više su voljeli Talijani na sjeveru, no ona se u to doba još nije komercijalno proizvodila. Pasta all’uovo (jajčana tjestenina) bila je svježa, često punjena mesom ili umakom, a posluživala se bogatima. Tek u 20. st. počela je komercijalna proizvodnja jajčane tjestenine.
Domaća tjestenina je uvijek najbolja, a raznolikost je nevjerojatna, od oblika, veličina i boja u bezbroj varijacija.
Najbolje tjestenine zahtijevaju samo svježa domaća jaja i brašno od durum pšenice. Talijani ga zovu grano duro. To je tvrda ljetna pšenica koja daje brašno s puno glutena. Tijesto napravljeno od tog brašna podatno je, lako se mijesi i oblikuje. Takvo brašno je znatno skuplje, međutim, ako tjesteninu izrađujete za osobne potrebe, svakako se isplati. Ukoliko ga nemate, onda koristite obično oštro brašno.
Izrada tjestenine ide brzo, jednostavno je, a bit ćete uistinu ponosni na sebe. Najbolje mjesto za pripremu, miješanje i valjanje tijesta za izradu tjestenine jest drveni kuhinjski stol – što veći, to bolji. Možete ju raditi ručno ili u mikseru.
Zapamtite, jaja i brašno uvijek su nešto drugačiji, pa ako vam se mješavina učini prevlažnom i ljepljivom, dodajte brašno, ako je presuha, ubacite još jedno jaje.
Recept za domaću tjesteninu:za 4 osobe
- 500 g brašna od durum pšenice
- 2 velika jaja ( XL )
- 8-10 žumanjka ( XL )
Sastojke lijepo umijesite u glatko i svilenkasto tijesto. Kad ste umijesili tijesto, zamotajte ga u prozirnu foliju i stavite ga u hladnjak na jedno sat vremena.
Nakon sat vremena, izvadite ga i kad ga prerežete treba izgledati kao na prvoj slici u galeriji.
Tijesto koje ste izvadili iz hladnjaka, podijelite u 3 – 4 dijela. Malo poravnajte tijesto dlanom, pa ga provucite kroz stroj namješten na najšire.
Krenite od najšire širine i svaki put kad ga provlačite, smanjite širinu na stroju. Razvlačite ga do debljine koja vama odgovara. Kad ste tijesto razvaljali do određene debljine, pustite mašti na volju i sami oblikujte tjesteninu. Možete raditi pappardelle, tagliatelle, istarske fuže, lazanje, torteline, raviole ili bilu koju drugu vrstu.
Tjesteninu možete raditi s dodatkom cikle, špinata, papra, vrganja, raznog začinskog bilja, sušenih rajčica, crnila od sipe, pustite mašti na volju.
Recept za izradu tjestenine od cikle i špinata100 g kuhane cikle ili špinata usitnite štapnim mikserom. Dodajte 6 žumanjaka i brašna koliko pije, mijesite dok ne dobijete glatko svilenkasto tijesto.
Ukoliko napravite više tjestenine nego što vam je potrebno, višak dobro posušite na zraku, a onda je spremite u posude sa hermetičkim poklopcem.
(Index.hr)
Danas u 1:35 od Emelie
» Uz ovo kuliram
Danas u 1:29 od Emelie
» Jedna stara stvar
Juče u 23:17 od Emelie
» Uživo...
Juče u 22:44 od Emelie
» A malo bluesa?
Juče u 22:38 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Juče u 22:35 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Juče u 22:27 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Juče u 22:22 od Emelie
» Leonardo da Vinči
Sre 30 Okt - 12:57 od budan
» Edvard Hoper
Sre 30 Okt - 12:54 od budan
» Salvador Dali
Sre 30 Okt - 12:53 od budan
» Pablo Picasso
Sre 30 Okt - 12:51 od budan
» Claude Monet
Sre 30 Okt - 12:50 od budan
» Edvard Munch
Sre 30 Okt - 12:49 od budan
» Pesma za moju dušu
Pon 28 Okt - 1:54 od Emelie
» Pusti nešto osobi iznad
Pon 28 Okt - 0:11 od Emelie
» Joseph Lorusso
Sub 26 Okt - 10:16 od budan
» Johanes Vermer
Sub 26 Okt - 10:12 od budan
» Završava se na TOR
Pet 25 Okt - 14:39 od EROTIC MAN
» Kaladont na drugu reč
Pet 25 Okt - 14:37 od EROTIC MAN