Podgrejavanjem hrane uništava se biološka vrednost svih namirnicaPogrešnom pripremom i dugom termičkom obradom u namirnicama se uništavaju sve hranljive materije
AKO IMATE običaj da za vikend pripremite ručak za celu narednu sedmicu, to može da vam pomogne da na stolu uvek imate jelo koje može da se pojede kašikom, ali će biološka vrednost namirnica u tanjiru biti - nula!
Poznato je da se u voću, povrću, mesu, nalaze brojne hranljive supstance koje su, u većini slučajeva, termolabilne. To znači da mogu da se unište kuvanjem, a ono malo vitamina, minerala i belančevina što pretekne iz šerpe, uništava se zamrzavanjem.
Ovo pravilo se ne odnosi samo na spanać, blitvu, krompir ili pečurke, za koje se već tradicionalno zna da ne smeju da se podgrevaju, nego na sva kuvana jela.
Higijena
Namirnice koje se jedu u presnom stanju trebalo bi pre upotrebe dobro da se operu higijenski ispravnom vodom da bi se izbegla mogućnost širenja nekih infekcija. Takođe je važno da se pre pripremanja obroka ruke i radna površina dobro operu sapunom i vodom.
- Uglavnom se domaćice pravdaju da preko nedelje nemaju dovoljno vremena za pripremanje hrane, pa za vikend skuvaju više i odlažu gotova jela u frižider ili zamrzivač - kaže dr Ljubomir Pfaf, nutricionista. - A to je pogrešno, najbolje je kada se jede sveže pripremljena hrana. Dakle, treba kuvati onoliko koliko će se tokom jednog obroka pojesti, a sve one namirnice koje mogu da se jedu sirove, ne treba kuvati, da se ne bi gubile njihove hranljive materije.
Ova preporuka se prvenstveno odnosi na voće i povrće, ali i neke vrste mesa mogu da se jedu u presnom stanju.
- Nije slučajno u poznatim svetskim restoranima najskuplje jelo tartar biftek - ističe naš sagovornik. - Uzimanjem tako pripremljenog mesa se iz ove namirnice iskoriste sve hranljive materije, belančevine i minerali, koje služe ćelijama kao gradivne materije.
Kada se pripremaju namirnice koje moraju termički da se obrade, onda to treba da traje što kraće, samo da se blanširaju, a „saft“ u kome su se one pripremale ne bi trebalo da se baca, jer se u njemu nalaze rastvoreni hranljivi elementi. Veliku grešku prave i one domaćice koje sa supe skidaju „penu“ jer su to zapravo koagulisane belančevine.
- Za pripremanje hrane uvek treba odvojiti vreme, a oni koji kažu da ga nemaju, nisu u pravu, samo bi trebalo bolje da se organizuju - objašnjava dr Pfaf.
- Recimo, da bi se pripremio komad mesa sa svežom salatom od povrća treba isto toliko vremena koliko je potrebno da bi se ugrejala porcija hrane u šerpici iz frižidera.
Pridržavajte se ovih preporuka i obezbedite telu sve one hranljive materije koje su mu neophodne za rad - ne samo što ćete živeti zdravije, naglašava dr Pfaf, nego ćete biti i dugovečniji.
novosti
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie