Prednosti i mane pripreme jela kuhanjem, prženjem i na pariIz mrkve i tikvica dobije se najviše nutritivnih vrijednosti ako se kuhaju u vrućoj vodi, meso je najbolje peći na naglo, a riba, brokula i kelj trebaju se pripremiti na pariIako većina ljudi izbjegava prženje u ulju kako bi jeli zdravije, ipak nisu upoznati s prednostima drugih metoda pripreme hrane, tvrde nutricionisti za Time Healthland. Kako visoke temperature uništavaju od 15 do 20 posto vitamina u povrću, osobito vitamina C, folne kiseline i kalija, postoji pretpostavka da je kuhanje u kipućoj vodi ili u pećnici na visokoj temperaturi loš način priprema hrane.
Ipak, brojne studije otkrivaju da su neke namirnice poput špinata, mrkvi i rajčica još zdravije u kuhanom nego u sirovom obliku. Toplina u tom slučaju pospješuje oslobađanje antioksidansa te apsorpciju nutrijenata u crijevima, objašnjavaju stručnjaci.
Kuhanje u mikrovalnoj pećniciPriprema hrane u mikrovalnoj ima svojih prednosti napram drugih metoda zbog kraćeg vremena kuhanja čime se u namirnicama ne uništavaju važni nutrijenti. Namirnice se u mikrovalnoj kuhaju grijanjem mikrovalovima koji djeluju na molekule u hrani izvana prema unutra. Mana kuhanja u mikrovalnoj je isušivanje hrane, no to se može spriječiti postavljanjem papirnatih ručnika preko tanjura i zdjele te snižavanjem temperature. Studije pokazuju da je u mikrovalnoj najbolje pripremati povrće poput brokula jer se tada najmanje gubi vitamin C.
Kuhanje na pariOd mesa, robe i povrća, sve namirnice koje pripremamo na pari kuhaju se u vlastitim sokovima zbog čega zadržavaju svoj izvorni okus i nutrijente, tvrde nutricionisti. Ističu da je generalno kuhanje na pari najzdraviji način pripreme sve hrane jer ne zahtijeva dodavanje masnoća u jelo. Uvijek je najbolje na početku kuhanja dodati začine kako bi oni proželi namirnice, a na pari je najbolje pripremati ribu, blitvu i kelj.
Kuhanje u vreloj vodiJedna od najjednostavnijih metoda pripreme hrane je kuhanje u kipućoj vodi s dodatkom prstohvata soli. No visoka temperatura i velike količine vode mogu iz namirnica isprati i do 60 posto vitamina i minerala iz hrane, osobito iz povrća. Studije pokazuju da su mrkve, tikvice i brokule najzahvalnije namirnice za kuhanje u vrućoj vodi u usporedbi s parenjem, prženjem ili čak jedenjem sirovih namirnica.
Prženje na nagloOva metoda podrazumijeva kratkotrajno izlaganja namirnica vatri, obično u posudi ili tavi prekrivenoj s malo ulja ili masti. Prženje na naglo je najbolji način za pripremu nježnijih komada mesa, poput mesa peradi. Loša varijanta prženja je priprema povrća, zato što se ono na direktnoj vatri brzo suši i gubi nutrijente.
GrillU pogledu dobivanja maksimalne nutritivne vrijednosti namirnica bez žrtvovanja okusa, pečenje na grillu je najbolja opcija. Obično se radi o pripremi hrane na roštilju, gdje nije potrebno dodavati puno masnoća da bi namirnice bile meke i sočne. Ipak, neke studije otkrivaju da prehrana koja se zasniva na grillu povećava rizik od raka gušterače i dojke, jer izlaganje visokim temperaturama proizvodi kemijsku reakciju između proteina i masnoća u mesu te stvara toksine. Da bi smanjili rizike, odabirite krte i tanje komade mesa koji se ne trebaju dugo peći.
PohanjeIako se smatra najnezdravijim načinom pripreme hrane, nutricionisti ističu kako ne treba u potpunosti izbjegavati prženje. Ako je riječ o kaloričnim namirnicama, one će biti nezdrave pržene, no pržite li povremeno nemasne komade mesa ili povrće u manjim količinama ulja ili pak u pećnici, takva prehrana neće štetiti. Ograničite se na prženje namirnica dva do tri puta u mjesec dana jer time nećete izazvati negativne posljedice na zdravlje, savjetuju nutricionisti.
Pečenje Namirnice se u pećnici peku na visokim temperaturama od 180 do 250 stupnjeva. Kako se tim visokim temperaturama uništava velik dio vitamina i minerala iz hrane, najbolje je kombinirati pečenje s kuhanjem u vlastitom soku, tako da se meso, krumpir i riba stave u zatvorene vatrostalne posude. Nakon duljeg vremena takvog pečenja možete otvoriti posudu da bi se namirnica do kraja "zapekla". Isti efekt možete dobiti prekrivanjem hrane aluminijskom folijom. Namirnice je najbolje soliti na kraju, jer se time sprječava gubitak vode iz namirnice.
Sirova hranaPrehrana koja se bazira na jedenju sirove hrane iznimno je popularna i to iz opravdanih razloga, smatraju nutricionisti. Studije pokazuju da jedenje sirove hrane značajno smanjuju rizike od nastanka raka. Ipak, dok je neka hrana iznimno zdrava sirova, kuhanje će namirnice poput mrkve, špinata, krumpira, paprike i rajčice učiniti još zdravijima za naš organizam.
(24sata.hr)
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie