Laki načini za detoksikaciju Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 Laki načini za detoksikaciju

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122449

Učlanjen : 06.12.2012


Laki načini za detoksikaciju Empty
PočaljiNaslov: Laki načini za detoksikaciju   Laki načini za detoksikaciju EmptyNed 24 Mar - 12:39

Laki načini za detoksikaciju


S obzirom na nepravilnu ishranu i sve brži tempo života, sve je češća pojava, čak i kod mladih ljudi, nedostatak energije i elana za svakodnevne aktivnosti. Zato vam donosimo nekoliko saveta kako da preko vikenda izbacite toksine iz organizma i dobijete tu energiju koja vam je preko potrebna. Da bi se organizam u potpunosti prečistio potrebno je najmanje sedam dana, ali ako se budete pridržavali sledećih saveta, primetićete znatnu promenu za veoma kratko vreme.

Pijte mnogo vode

Ovo je prvi i neizostavni savet kada se govori o poboljšanju funkcionisanja organizma. Održavanje optimalne hidriranosti organizma odraziće se i na izgled i na nivo energije. Ali da biste pospešili izbacivanje toksina, dodajte u vodu malo limuna – koji je poznat kao čudotvorac po pitanju detoksikacije. Čaša vode sa sokom od pola limuna idealan je način za započinjanje dana.

Probajte chia seme

Chia semenke nazivaju se super hranom i to ne bez razloga. Drevne civilizacije Asteka i Maja koristile su ih za izdržljivost i energiju, a danas su široko zastupljene, jer se smatraju jednim od najboljih prirodnih izvora omega-3 masnih kiselina. Pored toga, sadrže i veliku količinu prehrambenih vlakana, minerala i antioksidanata. Uvrstite jednu do dve supene kašike ovih čudotvornih semenki u ishranu i primetićete znatno poboljšanje nivoa energije, ali i smanjenje nadutosti.

Laki načini za detoksikaciju L1vRSW6ozuz9
Vikend-detoksikacija je idealan način da povratite životnu energiju

Zaobiđite fast food

Pljeskavice, palačinke i razna brza hrana neverovatni su izvori toksina i ubice zdravog metabolizma. Zato ovog vikenda izbegnite omiljenu pljeskavičarnicu i umesto toga pripremite sebi zdrav obrok, pun vlakana i vitamina. Sumpor je veoma važan u procesu pročišćenja, pa zato pokušajte da unosite namirnice koje su bogate njime, kao što su brokoli, karfiol, prokelj, crveni i zeleni kupus, raštan, rotkvice, ren… Veoma korisni su i beli luk – bilo da je svež ili termički obrađen – i đumbir.

Izostavite alkohol

Ovo možda zvuči teško, pogotovo za vikend, ali je zato veoma delotvorno. Ako niste planirali nigde da izađete, onda nema problema, provešćete opušteno veče kod kuće. Ali ako idete u provod, pokušajte da izbegnete alkohol – i umesto toga popijte prirodan sok ili kiselu vodu. Možda će vam veče biti manje zanimljivo, ali će vam organizam biti veoma zahvalan.

Opustite se u kadi

A ako ste odlučili da provedete mirno veče kod kuće, evo idealnog rešenja kako da spojite lepo i korisno. Opuštajuća kupka ujedno će vas relaksirati, pa ćete samim tim imati više energije, a ako dodate i malo morske soli, pomoći će i u čišćenju organizma od toksina. Pola sata u toploj, penušavoj vodi prijaće i telu i duhu.

Pijte sveže ceđene sokove

Nije nikakva novost da je sveže voće i povrće nešto najzdravije što možete da pružite svom organizmu. Međutim, mnoga istraživanja pokazuju da je sok, na primer, od pomorandže zapravo zdraviji od same voćke, jer se brže i bolje apsorbuje i lakše vari! Ovo se, naravno, ne odnosi na kupovne sokove pune šećera i konzervansa, već na prirodne, sveže ceđene. Zato napravite sebi sok od svežeg voća, povrća ili mešavine. Među najzdravije se ubrajaju zeleni sokovi, od lisnatog zelenog povrća, koje se radi lepšeg ukusa meša sa voćem kao što su maline, banane, jabuke, limun… U takvoj kombinaciji ukus povrća se gotovo i ne oseća, a sam sok ima neobičnu, zelenu boju.

Laki načini za detoksikaciju 94A3Lpro75Ha
Iskoristite darove prirode na najbolji način

Naspavajte se

Tokom nedelje često ne uspevamo da se naspavamo – zbog posla, fakulteta i ostalih obaveza. Zato je vikend idealno vreme da nadoknadite propušteni san. Ali ne preterujte! Ako ste prethodnih par dana spavali malo, to ne znači da treba ceo vikend da provedete u krevetu. Osam sati je sasvim dovoljno, ako prespavate više od toga ne samo da nećete podići nivo energije, već ćete se osećati još umornije. Naučnici tvrde da, da biste nadoknadili jednu neprospavanu noć, treba narednih nekoliko da spavate redovno po osam sati, a ne da prespavate ceo naredni dan.

Zamenite kafu čajem

Kafa podiže kiselost organizma, isto kao i brza hrana, a to je veoma nezdravo. Da bi naše telo i um funkcionisali na najvišem nivou, potrebno nam je da smanjimo kiselost, tj. da povisimo baznost. Zato je sjajan način oporavka organizma smanjenje unošenja kafe, a umesto nje pijte čaj sa dodatkom limuna. Iako je limun na ukus kiseo, on, zapravo, ostavlja bazni trag u organizmu, a ako ga ukombinujete sa zelenim čajem, prepunim antioksidanata, učinićete svom telu neverovatnu uslugu.

Posetite saunu

I naravno, ne možemo da govorimo o opuštanju i detoksikaciji, a da ne spomenemo kraljicu čišćenja od toksina – saunu! Poseta sauni predstavlja prijatan, jednostavan i efikasan način poboljšanja cirkulacije, podmlađivanja kože i celog organizma i izbacivanja toksina putem znoja.

Izvori fotografije: themindmatters.com, fashionsalade.com










Laki načini za detoksikaciju IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
lana

MODERATOR
MODERATOR

lana

Ženski
Poruka : 122449

Učlanjen : 06.12.2012


Laki načini za detoksikaciju Empty
PočaljiNaslov: Re: Laki načini za detoksikaciju   Laki načini za detoksikaciju EmptySre 27 Mar - 11:52

UBICA OTROVA

Nijedna biljka nije tako delotvorna u čišćenju želuca, creva i krvi kao ova i zato je idealna za detoksikaciju organizma posle duge zime

Laki načini za detoksikaciju WX1wyJnfepIi

U narodu vlada mišljenje da nijedna biljka ne čisti tako dobro sistem za varenje i krv kao ova.
Sremuš ima veliku lekovitu moć, a kažu da ga i medvedi traže kad se probude iz dubokog zimskog sna da bi njime očistili želudac, creva i krv, pa je otud i jedno od narodnih imena ove biljke medveđi luk. Pošto sušenjem gubi svojstva, treba ga jesti isključivo u svežem stanju.

Sad mu je vreme

Posle hladne zime fantastičnom brzinom čisti organizam od štetnih materija jer u sebi sadrži obilje eteričnih ulja, vredne mineralne soli, šećer, vitamin C, karotin, belančevine, masti i alicin. Lekoviti delovi biljke su mladi prolećni listovi, koji se beru u aprilu i maju, kao i lukovice, koje se skupljaju u letnjim i jesenjim mesecima.

Lekovito dejstvo

Terapeutsko delovanje ove biljke jednako je dejstvu belog luka, a za to je zaslužna visoka koncentracija eteričnih ulja koja sadrže sumpor (alicin). Smatra se da povoljno deluje u lečenju arteroskleroze, visokog krvnog pritiska i niza želudačnih i crevnih tegoba, kao i bolesti jetre. Uzimanje ekstrakta sremuša pokazalo se korisnim u terapiji mnogih bolesti disajnog sistema (bronhitis i astma), jer pomaže da se lakše izluči višak sluzi iz pluća, pa se tako omogućuje iskašljavanje i lakše disanje. Delotvoran je i kao lek protiv crevnih parazita kod dece, a stimuliše i rad želuca i creva. Uspešno se primenjuje kod hematoma i otvorenih rana koje teško zaceljuju. Kao i beli luk, sremuš ima antibakterijsko delovanje.

Laki načini za detoksikaciju RHkgzKdMLkyy

Laki načini za detoksikaciju MOMF9UUioV1y

U kuhinji

Listovi sremuša mogu se upotrebiti kao dodatak salatama ili varivu, pržiti s jajima, iseckati i staviti u namaze poput maslaca ili krem-sira, a mogu se dodati kao začin čorbama i supama. Takođe se može spremati kao spanać ili kao zelena salata... Ukoliko protrljate bilo koji deo biljke među prstima, osetićete karakterističan miris belog luka. Sremuš je uveliko počeo da se prodaje na pijaci, pa iskoristite ove mesece da ga što češće konzumirate.











Laki načini za detoksikaciju IoITGbU
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Laki načini za detoksikaciju Empty
PočaljiNaslov: Dijeta za čišćenje organizma: Detoksikacija za tri dana!   Laki načini za detoksikaciju EmptySub 16 Nov - 17:40

Ukoliko ne pomognemo organizmu da se reši toksina koje unosimo putem vazduha, hrane, lekova i kozmetike, možemo osetiti umor, nesanicu, probleme sa kilogramima, bolove u mišićimo i druge tegobe

Laki načini za detoksikaciju 21509


Toksini dospevaju u naš organizam iz vazduha, kroz hranu, lekove i kozmetičke proizvode a evo kako pomoći telu da ih se reši. Ukoliko mu ne pomognemo na vreme osetićemo nedostatak energije, probleme sa težinom, nesanicu, promene raspoloženja, imaćemo teškoće sa koncetracijom, bolove u mišićima i zglobovima, ekcem, astmu, alergije...
Od čega zavisi uspeh detoksikacije organizma

Naš organizam je sposoban da metaboliše (razlaže i oslobađa se) hemikalije koje unosi u organizam. Ali to ne treba zloupotrebvljavati. Uspeh tog „posla“ naravno, zavisi od genetskih predispozicija i količine hemikalijakojima smo izloženi. Iako gotovo svaka ćelija ima mogućnst da se detoksikuje, jetra je ipak glavni organ koji se bavi ovim poslom. Drugi veliki deo procesa detoksikacije odvija se ugastrointestinalnom traktu. Međutim, prisustvo aditiva iz hrane, pesticida, konzervansa, nedostatak dobrih bakterija i previše loših, mogu da ugroze zdravlje creva i ometu uspešno čišćenje organizma. Zato je neophodno posvetiti više pažnje hrani koju jedemo. Stručnjaci nas odavno podsećaju da je jedan od najboljih i najpraktičnijih načina da detoksikujete organizam, da prestanete da konzumirate rafinisanu i industrijski prerađenu hranu, i da 2-3 dana samo pijete dosta vode i jedete voće i povrće.

Detoksikacija će vas osvežiti, ali toksini koje ćete izbaciti iz organizma moraju da prođu kroz krvotok, tako da možete da osetite neke kontraefekte kao što su osip, neprijatan telesni miris, zadah iz usta, mučnina, curenje iz nosa, dijareja ili konstipacija. Ali izdržite sa detoksikacijom. Svi pomenuti simptomi su znak da organizam izbacuje toksine. Tokom detoksikacije pijte puno vode.

Šta se preporučuje tokom detoksikacije

Voće: Jabuke (jesti ih dva puta dnevno), grožđe, kivi, limun, jagode i kruške kao odličan izvor energije.
Povrće: Artičoke, cvekla,brokoli, kupus, šargarepa, celer, zelena salata, kopriva, crni luk, potočarka i morske alge.

Dijeta za detoksikaciju

Svakog jutra popijte kašiku mlevenog lanenog semena sa čašom vode. Tokom detoksikacije i nekoliko dana nakon nje, izbegavajte kafu i čaj (koje niste pili ni nedelju dana pre nego što ste počeli detoksikaciju.)

1. dan

Ujutro: Popijte čašu (2dl) tople vode sa sokom od pola limuna. Ostatak dana: Jedite grožđe (ukoliko nije sezona grožđa izaberite voće koje je aktuelno u sezoni) kad god osetite glad. Dozvoljeno je da pojedete 1 kg grožđa/sezonskog voća. Pijte dosta tečnosti (minimum 8 čaša od 2dl), i to: vode, biljnih čajeva (od nane, kamilice, đumbira) i sveže isceđenih sokova od šargarepe, celera, jabuke.

2. dan

Ujutro: Popijte čašu tople vode sa sokom od limuna. Ostatak dana: Pijte dosta vode, biljnih čajeva, sokova od povrća razređenih sa vodom (u razmeri 1:1). Minimalna količina tečnosti je 8 čaša (od 2dl).

3. dan

Doručak: Sirovo povrće (izaberite nešto od nabrojanog). Pojedite koliko god možete. Popijte dosta vode i biljnih čajeva. Ako vam je teško da jedete sirovo voće, napravite sokove od mešavine voća. Ručak: Salata od povrća (izaberite od nabrojanog), sirovog ili kratko obarenog. Pijte dosta vode i biljnih čajeva. Večera: Čorba od povrća. Pijte dosta vode i biljnih čajeva.



lepoizdravo.










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Laki načini za detoksikaciju 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Laki načini za detoksikaciju Empty
PočaljiNaslov: PRAVA ISTINA o devet najpoznatijih mitova o ishrani!   Laki načini za detoksikaciju EmptyPet 18 Maj - 8:52

Kakva je zaista korist od detoks-ishrane, čia semenki i godži bobica? Da li rakija olakšava varenje i da li nas čokolada zaista čini srećnim? Nauka je dala odgovore na sve popularne mitove o ishrani.




Laki načini za detoksikaciju Ishran10

Rakija posle jela podstiče varenje
Alkohol razvija svoje dejstvo prvenstveno u mozgu, a ne u gastrointestinalnom traktu, kažu naučnici.
- Alkoholna pića, doduše, mogu da podstaknu lučenje želudačnih sokova, naročito ako ih konzumiramo u manjim dozama. Visokoprocentan alkohol izaziva suprotan efekat - kaže Aleksa Majer sa Instituta za ishranu Univerziteta u Beču.
Zbog biljnih sastojaka koje sadrže, rakije travarice zaista podstiču varenje, ali postoje i bezalkoholne alternative, npr. kafa posle jela. Ako ne podnosite kofein, ugledajte se na Indijce, koji posle jela žvaću semenke komorača ili anisa.




Kafa: Ko kaže da je nezdrava?
Kafu i dalje bije glas da je nezdrava, naročito zato što kofein podstiče izbacivanje tečnosti. Ovo poslednje je, doduše, tačno, ali je taj efekat zanemaljiv ako pijete jednu do četiri šoljice dnevno.
Sve je više dokaza u prilog blagotvornog dejstva omiljenog toplog napitka (širom sveta se popije 2,25 milijardi šoljica dnevno). Evropska dugoročna studija "Epic" pokazala je da konzumiranje kafe pozitivno utiče na jetru i jača imunitet. Naučnici Kraljevskog koledža u Londonu prošle godine su otkrili da ljubitelji kafe, statistički gledano, duže žive.




Voćna kiselina napada zubnu gleđ
Stomatolozi preporučuju pranje zuba tri puta dnevno, ali ponekad to može biti i štetno. Ako pojedete jabuku i odmah posle toga operete zube, oštetićete zaštitni sloj zuba i otvoriti put bakterijama. Zbog toga stručnjaci preporučuju da posle jela sačekate najmanje pola sata i tek onda posegnete za četkicom.
Kiselu sredinu u ustima, pored voća i voćnih sokova, stvaraju i gazirana pića i vino. Oštećena gleđ ne može da se obnovi, ali možete da ograničite štetni efekat. Kisele namirnice konzumirajte u kombinaciji s jogurtom, jer sadrži kalcijum i fosfat, koji podstiču mineralizaciju zuba.




Čia, godži itd.
Akai, čia, godži bobice i moringa prah - da li su tzv. supernamirnice rešenje za sve zdravstvene tegobe? Ako je verovati tekstovima na ambalaži, sadrže antioksidanse i deluju protiv raka, podstiču sagorevanje masti i čak jačaju potenciju.
Egzotične bobice i semenke ipak nisu toliko izuzetne kao što ih reklamiraju.
- Godži bobica ima slično dejstvo kao obična borovnica, a ono što može čia seme, može i lan, samo što trenutno nije u modi - kaže nutricinista Jirgen Kenig sa Univerziteta u Beču.
Stručnjaci u načelu daju prednost domaćim i svežim proizvodima u odnosu na one iz egzotičnih krajeva.
- Od dobrog starog spanaća možete da napravite dobar smuti, koji je u svakom slučaju jeftiniji od praha algi i moringe - tvrde nemački stručnjaci posle analize 22 vrste "supernamirnica".




Da li nas čokolada čini srećnijima?
Naučnici Univerziteta Mičigen u En Arboru ustanovili su da osećaj čokolade koja se topi u ustima utiče i na mozak. Sistem za nagrađivanje u mozgu se aktivira i traži još.
Pozitivan uticaj čokolade na raspoloženje uglavnom se dovodi u vezu s kofeinom, biljnim sastojkom teobrominom i, pre svega, triptofanom - komponentom "hormona sreće" serotonina.
Da li je čokolada neka vrsta prirodnog antidepresiva? Psiholog Mihael Maht sa Univerziteta u Vircburgu tvrdi da je presudna kombinacija masti, šećera i kremaste konzistencije, a ne sastojaka iz kakaoa.




Karta ukusa na jeziku?
Nekada smo učili da je jezik neka vrsta geografske karte ukusa. Na vrhu se nalaze receptori za slatko, u korenu za gorko, a između su zone za kiselo i slano. Ovo, nažalost, nije tačno.
Četiri vrste receptora nisu razdvojene, već su raspoređene po celom jeziku, i nema ih samo četiri, već šest. Pored pomenutih ukusa, tu su i "umami" (na japanskom "ukusno" ili "pikantno") i "masno".
Receptori za ukus otkriveni su na još jednom mestu, naime, na sluzokoži želuca i creva. Creva reaguju na prisustvo slatkog, gorkog i pikantnog oslobađanjem hormona koji, između ostalog, regulišu sitost.




Smrznuta hrana
Američki biolog Klarens Berdaj, pronalazač trenutnog zamrzavanja, preuzeo je postupak početkom 20. veka od domorodaca u regionu Labrador (Kanada). Prednost ove metode je u tome što se ne stvaraju ledeni kristali, a ćelijska struktura ostaje očuvana, čime se sprečava gubitak hranljivih sastojaka.
Naučnici Univerziteta Kalifornije u Dejvisu uporedili su osam različitih vrsta svežeg voća i povrća sa smrznutim varijantama, ali nisu dobili nedvosmisleni rezultat. Ponekad su vrednosti bile povoljnije kod smrznutih, a ponekad kod svežih namirnica. Smrznuta boranija, borovnica i kukuruz sadržale su više vitamina C, ali je zato svež grašak bio bogatiji riboflavinom, vitaminom iz grupe B.




Da li su namirnice iz organskog uzgoja zdravije?
Budući da se u njihovoj proizvodnji ne koriste pesticidi i veštačka đubriva, logičan zaključak bio bi da jesu. Ni to, međutim, nije jasno dokazano. Istraživanje objavljeno u stručnom časopisu "British Journal of Nutrition" pokazuje da organsko voće i povrće sadrži malo više dragocenih hranljivih materija od konvencionalno gajenog. Dve studije u istom časopisu slične rezultate dokumentuju kada je reč o mesu i mleku.
Međutim, pitanje je pogrešno postavljeno jer, kako objašnjavaju naučnici, "organsko" ne znači automatski i uravnoteženo.
- Ako svaki dan budete jeli šniclu i pomfrit organskog porekla, nećete doprineti svom zdravlju - objašnjava austriski stručnjak za organski uzgoj Ludvig Maurer.




Detoks ishrana
Proizvodi za detoksikaciju obećavaju izbacivanje štetnih materija, koje se navodno nagomilavaju u crevima. Problem je u tome što te naslage u crevima ne postoje. Teza da možete da očistite creva obična je "besmislica", kaže nemački nutricionista Andreas Pfajfer.
Zaključak: Proizvodi za detoksikaciju samo su bacanje novca.
Nasuprot tome, post zaista podmlađuje organizam. Japanski dobitnik Nobelove nagrade za medicinu 2016. Jošinori Osumi otkrio je da žive ćelije sadrže neku vrstu molekularnog sistema za odnošenje smeća, pomoću kojih izbacuju štetne materije. Insulin ometa taj proces. Post je zdrav zato što podstiče izbacivanje otrova iz ćelija.
Zbog toga stručnjaci preporučuju post u intervalima, na primer po principu 16:8 - osam sati normalne ishrane i 16 sati posta. Večerajte, a sledećeg dana jedite u podne i već ste premostili tih 16 sati, a učinili ste nešto dobro za organizam.

SD
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Laki načini za detoksikaciju Empty
PočaljiNaslov: Re: Laki načini za detoksikaciju   Laki načini za detoksikaciju Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Laki načini za detoksikaciju
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Načini lova
» Jezivi i fascinantni načini liječenja u prošlosti
» Zdravi načini pripreme ribe
» Provereni načini da se rashladite bez klime
» Iznenađujući načini na koje vam Coca Cola može pomoći
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Porodica i zdravlje
  • Zdravlje
  • -

    Sada je Sub 23 Nov - 1:44