Sijalica od flaše sa vodom – svetlo za siromašneBrazilac Alfredo Mozer populariše „sijalicu“ načinjenu od plastične flaše s vodom. Milion siromašnih domaćinstava u svetu biće osvetljeno
Flaša obezbeđuje jačinu od 40 do 60 vati
U DANU kada je nestalo struje, brazilskom mehaničaru Alfredu Mozeru upalila se „sijalica“ inovatora koja mu je donela epitet modernog Tomasa Edisona. Od trenutka kada je smislio „sijalicu“ od plastične flaše koju je napunio vodom, uz malo belila, i montirao je na krovu, ne samo da je „sinulo“ Mozeru, već je ovaj jednostavni, efikasni i jeftini patent prvi put osvetlio niz sirmašnih domaćinstva u svetu.
Svetli trenutak Mozeru se dogodio pre desetak godina, i od tada je počeo obuku onih kojima je svetlost bila preko potrebna. Poslednje dve godine svetlost iz boce postala je globalni hit, pa se procenjuje da bi dogodine oko milion domaćinstava širom sveta moglo da koristi ove „sijalice“.
Izumitelj objašnjava da je za ovu sijalicu potrebna plastična flaša u koju se sipa voda i dve šolje izbeljivača, kako bi se izbeglo da voda ne pozeleni od algi: „Što čistija flaša, to bolje“, kaže on.
Sledeći korak je bušenje rupice na krovu, toliko da grlić flaše može da prođe. Zatvorena flašu s vodom drži se za dno i tako provlači kroz rupu. Fiksira se poliesterskom masom, tako da kada pada kiša, to mesto ne prokišnjava:
- Jedan inženjer merio je jačinu svetlosti koju pruža deo flaše koji se vidi na plafonu sobe. Izmerio je jačinu od 40 do 60 vati - kaže Mozer za britanski servis Bi-Bi-Si.
MOZEROV metod je usvojio „Majšelter“ i od pre dve godine je krenuo sa proizvodnjom sijalica, a onda i sa obukom ljudi kako da ih sami prave i instaliraju. Danas se one koriste u 15 zemalja, od Indije i Bangladeša do Tanzanije, Argentine i Fidžija. Mozerova lampe osvetljavaju 140.000 domaćinstava.Mozer je u vreme čestih isključenja struje u njegovom mestu Uberaba, u južnom Brazilu, 2002. godine želeo pre svega da pronađe način da u mrklom mraku skrene pažnju malim letelicama da je tu naselje. To je činio koristeći plastične flaše napunjene vodom kao sočiva preko kojih se prelama sunčeva svetlost, fokusirajući je na suvu travu, što je bio način da se ona zapali, i tako da signal za pomoć. Ideja je rođena.
Shvatio je da flaše sa vodom mogu da „zasvetle“ zahvaljujući prelamanju Sunčevih zraka koji prelaze iz ređe vazdušne u gušću vodenu sredinu. Rođena je nova „sijalica“:
- To je božje svetlo. Bog je sunce dao svima, i svetlost je za sve. Svako ko je želi, štedi novac. Ne možete od nje dobiti strujni udar, ne košta ni paru - kaže on.
Najpre je „sijalice“ montirao kod suseda, pa u lokalnoj samoposluzi... Od patenta se nije obogatio. I dalje vozi automobil iz 1974. godine, ali kaže da je ponosan na patent.
Mnogim siromašnim domaćinstvima pokazao je svetlo. I dok je on sam iznenađen uspehom „sijalice“, sve je više onih koji je pominju kao razlog da se Brazilcu dodeli Nobelova nagrada.
izvor:novosti.rs