Naslov: Re: Moderna arhitektura Pet 22 Nov - 17:42
wild filly
ADMIN
Poruka : 85778
Lokacija : divljina
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : uvek extra
Naslov: Re: Moderna arhitektura Sre 27 Nov - 23:10
Manifest nove trezvenosti
Fabrika Fagus u Alfeldu smatra se pretečom industrijske arhitekture u Nemačkoj. Bila je to prva velika građevina arhitekte Valtera Gropiusa. Njegova arhitektura je prednost davala funkcionalnosti prostora fabričkih radionica, koje su većim delom bile okružene staklom. To je omogućilo prodor dnevnog svetla. S druge strane, skladišta su zidana od najobičnijih cigli.
Praktično i lepo
U kantini fabrike Fagus u Alfeldu, ruča se kao 1911. godine na vrlo jednostavnim drvenim klupama. Prostorom dominiraju jasne forme, čemu je težio začetnik Bauhausa Gropius. Na zidu se mogu videti fotografije, koje govore o istoriji ove fabrike cipela, čije su radionice i dalje u pogonu.
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Moderna arhitektura Pon 24 Mar - 22:54
Muzej Gugenhajm - Španija
Iako neki kritičari tvrde da zgrada Muzeja Gugenhajm u severnoj Španiji u gradiću Bilbao podseća na otvarač za konzerve, ipak je ovo jedna od najupečatljivijih građevina moderne arhitekture. Vrpčastim trakama od titanijuma i isprepletenim blokovima ona podseća na tanjiraste kovrdže Gugenhajmovog muzeja u Njujorku.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
Poslednji izmenio katarina dana Sub 18 Okt - 10:42, izmenjeno ukupno 1 puta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Moderna arhitektura Pon 24 Mar - 23:00
Biblioteka Aleksandrija, Egipat
Najslavnija bibloteka svih vremena, bibloteka Aleksandrija u Egiptu izgorela je u požaru pre više od dve hiljade godina, a u znak sećanja na ovo zdanje koje je predstavljalo simbol vrhunskog znanja, naučnih dostignuća i slobode mišljenja, podignuto je novo. Ovo čudo moderne arhitekture smešteno je u Istočnoj luci, u aleksandrijskoj četvrti Selsela, pored univerzitetskog kompleksa u Šatbiju, neposredno uz more od kojeg je dele samo ulica i peščana plaža. Pretpostavlja se da se i drevna biblioteka nalazila baš na tom mestu u staroj kraljevskoj četvrti. Novu zgradu dizajnirao je mladi norveški arhitektonski studio Snoheta, a koštala je više od 215 miliona dolara. Aleksandrina je velelepno zdanje sa trinaest podzemnih spratova a procenjuje se da je njena ukupna površina 40.000 kvadratnih metara. Ovde je smeštena i najveća javna čitaonica na svetu, kao i specijalizovana dečja, čitaonice retkih knjiga, rukopisa, mikrofilmova, a njen sastavni deo je i muzej, takođe izgrađen po uzoru na antičko doba.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
wild filly
ADMIN
Poruka : 85778
Lokacija : divljina
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : uvek extra
Naslov: Re: Moderna arhitektura Pet 4 Apr - 23:44
John Curtin School of Medical Research (Australia)
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Moderna arhitektura Sub 18 Okt - 10:41
HARPA. Jedna od najprestižnijih nagrada u svetu arhitekture, nagrada Evropske Unije za savremenu arhitekturu – Mies van der Rohe Avard 2013., dodeljena je Harpa – Koncertnoj dvorani Rejkjavik, koja je dizajnirana od strane Henning Larsen Architects u saradnji sa Batteriið arhitektama i Studiom Olafur Eliasson
Rejkjavik, glavni grad Islanda, odlikuje novi simbol: koncertna dvorana i konferencijski centar Harpa. Uglasta građevina, smeštena u luci, svojom blistavom staklenom fasadom odražava raznoliku svetlosnu atmosferu dalekog severa. Ovaj kompleks, koji pokriva površinu od 28000m², predstavlja koncertnu dvoranu i konferencijski centar, kao i dom islandskog simfonijskog orkestra i islandske opere. Ipak, njegovo dovršenje je dugo bilo pod znakom pitanja. Upravo iz tog razloga, u obrazloženju nagrade Viel Arets, predsedavajući žirija je rekao: „Harpa je osvojila naciju Islanda – svesno je data prednost izgradnji objekta kulture i to u sred velike ekonomske krize. Transparentna i porozna „kvazi cigla“ Harpa koncertne dvorane, kroz igru obojene svetlosti promoviše dijalog između grada Rejkjavika i unutrašnjeg života zgrade, postavši ikona koja daje identitet društvu dugo poznatom pre svega po svojim pričama.
Dizajn građevine koja nalikuje skulpturi proizvod je udruženog napora danske arhitektonske firme „Henning Larsen“ i islandske firme „Batteríið Architects“, koje su zajednički pobedile na takmičenju za dizajn 2005. godine. Naziv Harpa takođe je izabran putem konkursa. Tražilo se islandsko ime koje je lako izgovoriti na drugim jezicima. Među 4000 ponuđenih naziva, najzad je odabrano žensko ime Harpa (sa značenjem „harfa“). Kompleks visine 43m sadrži dve uglaste građevine, od kojih je jedna pod blagim nagibom u odnosu na drugu. Unutra se nalazi velika koncertna dvorana sa 1800 sedišta, ukrašena tamnocrvenim somotom, kao i tri manja koncertna prostora i konferencijski centar. Za regulaciju akustike koncertnih dvorana razvijen je potpuno automatizovan sistem koji optimizuje zvuk svih tipova muzike zahvaljujući, između ostalog, zidovima obloženim filcom. Nakon svečanog otvaranja zgrada je postala novi arhitektonski simbol Rejkjavika, sa svetlucavom fasadom koja dominira starom lukom. Iskričavu južnu fasadu projektovao je islandski umetnik Olafur Eliasson, inspirisan raznolikom igrom svetla svoje ostrvske zemlje. Staklena fasada je obgrlila zgradu i transformisala je u arhitektonsku atrakciju i vizuelni spektakl. Sačinjena je od preko 1100 pojedinačnih staklenih šestostranih strukturalnih okvira sa čeličnim ramovima, gde se prelama dnevna svetlost i odbija u različitim bojama i pastelnim tonovima.Kao i u većini svojih radova, Eliasson je udružio prirodnu lepotu sa sofisticiranim tehničkim rešenjima u uglastom građevinskom kompleksu Harpa. Dok su arhitektama neravne, strme priobalne litice poslužile kao inspiracija za oblik građevine, umetnik je zasnovao svoje staklene blokove na bazaltnim stubovima, večno prisutnim u ogoljenom, vulkanskom pejzažu Islanda. Smešten na granici između kopna i mora, Koncertni Hol Harpa izdvaja se kao velika, blistava skulptura koja odražava kako nebo i luku tako i život glavnog grada Islanda.
• Ljiljana Đurović
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Moderna arhitektura Sub 18 Okt - 10:48
Gradski trg Sevilja
Gradski trg Sevilja. Fascinantni Metropol Parasol, čija je gradnja na gradskom trgu u Sevilji završena u aprilu 2011. godine, ne samo da se svojim izgledom razlikuje od svega postojećeg, već ponovo vraća veru u arhitektonske potencijale drveta kao jednog od najfleksibilnijih materijala.
Realizovan u formi krune koja natkriljuje trg La Encarnacion u Sevilji, novoizgrađeni gradski trg je zapravo pobednički rad na konkursu koji je gradska vlast raspisala 2004. godine.
Za konačnu realizaciju talasastog drvenog suncobrana ukupne površine 5.000 kvadra tnih metara i visine 28,5m, raspoređenih na četiri sprata, bilo je potrebno 7 godina i tone drveta, čelika i betona.
Realizovan kao jedno od najinventivnijih zdanja od drvene konstrukcije sa poliuretanskim premazom, ovaj džinovski suncobran raste iz arheoloških iskopina, pružajući se u savremeni orijentir i definišući jedinstven odnos između istorijskog i savremenog grada.
Realizovan u formi krune koja natkriljuje trg La Encarnacion u Sevilji, novoizgrađeni gradski trg je zapravo pobednički rad na konkursu koji je gradska vlast raspisala 2004. godine. Gradnja je počela 2005., a za konačnu realizaciju talasastog drvenog suncobrana ukupne površine 5.000 kvadratnih metara i visine 28,5m, raspoređenih na četiri sprata, bilo je potrebno 7 godina i tone drveta, čelika i betona. Zamišljen kao trg sa mnoštvom barova i restorana, Metropol Parasol po dizajnerskoj viziji arhitekte Jirgena Mejera podseća na vangalaktičku letelicu koja je sletela na trg La Encarnacion, postavši istog trenutka njena ikona, mesto identifikacije i više nego prepoznatljiv zaštitni znak koji Sevilju čini jednom od najinteresantnijih kulturnih destinacija. Metropol Parasol je realizovan od niza drvenih isprepletanih ploča u formi suncobrana koji natkriljuje šetalište. Baza objekta je od betonske osnove ojačane čelikom. Organski dizajn daje novu formu gradskom trgu, povećava njegove potencijale i omogućava mu da postane nov, moderan, savremeni urbani centar.
U sklopu gustog tkanja srednjevekovne seviljske arhitekture, ovaj objekat predstavlja začuđujuće zdanje u okviru koga se mogu obavljati najrazno- vrsnije aktivnosti. Posetioci, turisti i građani Sevilje, pod okriljem ovog arhitektonskog zdanja koje podseća na krunu, mogu se kao u košnici okupiti u ovom društvenom odnosno kulturnom centru. Realizovan kao jedno od najinventivnijih zdanja od drvene konstrukcije sa poliuretanskim premazom, ovaj džinovski suncobran raste iz arheoloških iskopina, pružajući se u savremeni orijentir i definišući jedinstven odnos između istorijskog i savremenog grada. Pored barova i restorana, u okviru Metropol Parasola predviđeno je i otvaranje gradske pijace, arheološkog muzeja i panoramske terase na višim spratovima. Ovakav jedinstveni miks multikul- turalnog programa doprineo bi dinamičnom kulturnom razvoju i trgovini u srcu Sevilje. Inspiracija za ovaj objekat Gradskog Suncobrana proistekla je iz seviljske katedrale. „Želeo sam da napravim katedralu bez zidova, koja će biti podjednako užvišena i demokratska. U isto vreme da pruža hlad šetačima i priliku da se predstavi svo kulturno bogatstvo ovog grada.“ Upravo iz tog razloga, pri gradnji objekta se strogo vodilo računa da rimske ruševine na kojima je podignut objekat ostanu netaknute i vidljive. Metropol Parasol, kao i ranija ostvarenja Jirgena Mejera, predstavlja spoj umetnosti i skulpture u okviru arhitekture.
Postulate koje su mnogi arhitekti zaboravili pretvarajući ovu kraljevsku profesiju u običan inženjerski zanat, on zahvaljujući kompjuterskim programima pretvara u realnost. Kao rezultat nastao je fantastičan, smeo i inovativan projekat, koji je istovremeno omogućio da se ispitaju sve mogućnosti drveta stvaranjem najveće drvene konstrukcije na svetu.
„Želeo sam da napravim katedralu bez zidova, koja će biti podjednako užvišena i demokratska. U isto vreme da pruža hlad šetačima i priliku da se predstavi svo kulturno bogatstvo ovog grada.“
enterijermagazin
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Moderna arhitektura Uto 21 Okt - 21:29
KULTURNI CENTAR LOUIS VUITTON Čudovište u Parizu ili fantastična arhitektura?
Gehryjev kulturni centar otvara se 27. listopada. Gradi ga modni mag Bernard Arnault, za svoju umjetničku zbirku
U Parizu je u Bois de Boulogne za 27. listopada predviđeno otvaranje Kulturnog centra Louisa Vuittona, koji će sponzorirati suvremenu umjetnost. Projekt je to s potpisom Franka Gehryja, arhitekta koji je do sada izmijenio lica mnogih gradova, a i s Parizom se podjednako uspješno nosi, što se može vidjeti, među ostalim, i iz zračnih snimki koje obuhvaćaju i ovaj budući muzej i Eiffelov toranj. Fasadu gradi tri tisuće i šest stotina staklenih ploča, a želja je da čitav projekt podsjeti na stakleni oblak. Građevina koju je dao sagraditi Bernard Arnault po spektakularnosti (ne nužno i kvaliteti) nadmašila je muzej u Veneciji koji je Arnaultovu kolegi i suparniku, Francois Pinaultu, u prostoru nekadašnje carinarnice napravio japanski arhitekt Tadao Ando.
Stakleni oblak Pariza
Novi muzej u Parizu izgleda poput ogromnog staklenog oblaka. On je delo slavnog američkog arhitekte Frenka Gerija, a sinoć (20.10.) ga je otvorio lično francuski predsednik.
Muzej „Fondacija Luj Viton“ obuhvata više galerija i predstavlja savremena umetnička dela u vlasništvu biznismena i šefa modnog koncerna LVMH Bernara Arnoa. Svoja vrata će za publiku otvoriti 27. oktobra, a trebalo bi da postane jedan od najznačajnijih privatnih muzeja u Francuskoj. Četrdeset metara visoki džin od stakla i betona smešten je na rubu idilične Bulonjske šume na severu Pariza. Arhitekta Frenk Geri gradio ga je šest godina i zove ga „oblak od stakla“ ili „ledeni breg“. Goste novi velelepni muzejski objekat dočekuje sa nekoliko terasa s kojih se pruža spektakularan pogled na Pariz i Bulonjsku šumu. Pokret je bio jedan od važnih lajtmotiva pri projektovanju zgrade. Geri je, kako je objasnio na konferenciji za novinare u Parizu, želeo da stvori utisak da muzej polako klizi u šumu. Osim toga, kako je rekao, želeo je da zaprepasti decu sa obližnjeg igrališta.
Zbirka „u pripremi“
Muzej nudi Arnoovoj umetničkoj zbirci 3.000 kvadratnih metara izložbenog prostora – zbirci koja je još u pripremi i koju slaže Suzan Paže, bivša direktorka Muzeja moderne umetnosti grada Pariza. Jedan od Arnoovih omiljenih umetnika je afroamerički umetnik Žan-Mišel Baskija koji je 1988. godine umro sa 28 godina. Danski umetnik Olafur Elijason, poznat po svojim efektnim svetlosnim instalacijama, ekskluzivno za novi muzej, napravio je instalaciju sa reflektirujućim stubovima. Auditorijum je delo američkog umetnika Elsvorta Kelija. Stalna postavka izložbe biće upotpunjena izložbama dela koja će gostovati iz raznih svetskih muzeja.
Arhitekta čije ime obećava uspeh
Frenk Geri, 85-godišnji američki arhitekta kanadskog porekla, svetsku slavu je stekao zdanjem Gugenhajmovog muzeja u baskijskom gradu Bilbau, građevina koja kombinacijom stakla, gvožđa i betona predstavlja reminiscenciju na dostignuća industrijske ere. Gerijev muzej u Španiji je magnet za turiste i ljubitelje arhitekture. Od tada svet govori o tzv. „Bilbao-efektu“ kada spektakularna muzejska zdanja nastaju u strukturno slabim provincijskim gradovima kako bi ih učinila atraktivnijim za turiste. Najkasnije nakon projekta u Bilbau, Geri se ubraja među najznačajnije arhitekte na prelazu iz 20. u 21. vek. Svoje prvo zdanje taj Amerikanac je u Nemačkoj projektovao mnogo ranije. Godine 1989. je u nemačko-švicarskom pograničnom gradiću Vajlu na Rajni izgradio muzej Vitra dizajna. Iste godine dobio je prestižnu Prickerovu nagradu za svoja senzacionalna zdanja. Njegovom stvaralaštvu koje počinje osnivanjem sopstvenog arhitektonskog biroa u Los Anđelesu 1962. godine i proteže se na više od pola veka, pariski centar Pompidu posvećuje čitavu izložbu. Verovatno da se nigde na svetu trenutno ne može bolje upoznati rad tog arhitekte koji više voli zakrivljene linije nego prave uglove. Francuskoj metropoli doduše ne treba „Bilbao-efekat“ jer se ne može požaliti na slab interesovanje turista, ali zato oni mogu da se raduju još jednoj atrakciji koja ih čeka u „gradu ljubavi i svetlosti“. Fondacija Luj Viton računa sa milion posetilaca godišnje.
dw.de
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Moderna arhitektura Sub 7 Mar - 15:40
GUANGDŽOU TOČAK, Kina
Nekome liči na krofnu, a nekome na običan „krug za bogataše“, kako su ga prozvali stanovnici Guangdžoua. U svakom slučaju reč je o najvišem okruglom oblakoderu na svetu (132 metra).
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
Gost
Gost
Naslov: Re: Moderna arhitektura Uto 14 Nov - 11:29
Zgrada u Šangaju koja se stalno pokreće
U pitanju je novi kulturni centar najvećeg grada Kine koji je sastavni deo nove finansijske četvrti u priobalnom delu Šangaja. Zgrada nosi naziv "Fosun Foundation", centralni je deo stambeno-poslovnog kompleksa "Bund Finance Center" i nalazi se pored čuvene šangajske ulice Bund.
Projekat su zajednički realizovale poznate firme u svetu arhitekture "Foster+Partners" i "Heatherwick Studio" koje su jedinstvenu fasadu ovog zdanja opisale kao "pokretni veo, koji se prilagođava promenama u zavisnosti od toga šta se dešava u zgradi". Sama zgrada ima 4.000 kvadratnih metara, a pored glavne pozorišne sale sadrži i niz izložbenih dvorana i sala za različita kulturna događanja, uključujući i jednu na krovu.
Gost
Gost
Naslov: Re: Moderna arhitektura Uto 14 Nov - 11:32
The Steve Jobs Theater - Foster + Partners, 2017.
The Steve Jobs Theater je nastao u okviru osmogodišnju saradnju između Apple-a i Foster + Partners u okviru projekta Apple Park.
Pozorište je pozicionirano na vrhu malog brda u okviru parka. Krov je u obliku sočiva koje je oslonjeno na staklenom cilindru 6,6metara visokom, 41.1-metra u prečniku. Krov je izveden kao najveći krov od ugljeničnih vlakana u svetu, težak 80,7 tona. Stakleni omotač se sastoji od 44 identičnaradijalna panela, koji su montirali na licu mesta i pažljivo Instalacije zgrade kao što su električni vodovi i sprinkler cevi su , se nevidljivo integrisani u tanke silikonske spojeve između zakrivljenih staklenih panela. Čista forma ulaznog hola je ostvarena formiranjem staklenog lifta. Dva -kamena stepeništa omogućavaju lagani silazak u unutrašnjost pozorišta. Sala pozorišta ima 1000 mesta za sedenje. Velika pažnja je posvećena geometriji i rasporedu sedenja u cilju da obezbedi najbolju vezu između izvođača i publike. Ova zgrada je značajna kao inovacija i na njoj su primenjeni novi materijali, tehnologije i statički principi.
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Moderna arhitektura Uto 6 Feb - 17:50
ARNHEM STANICA, HOLANDIJA
Arnhem stanica otvorena je novembra 2015 godine. Multidisciplinarni pristup arhitektonskih studija UNStudio i Arup povezali su arhitekturu sa ljudskim osobinama na jedistven način. Sa otvaranjem zgrade nove stanice, transformacija ovog dela grada je završena. Još od 1996. godine UNStudio je sarađivao sa firmom Arup na izradi integrisanog dizajna sa karakterisičnim arhitektonskim i tehničkim konceptima master plana, terminala javnog prevoza i podzemne garaže.
Glavna karakteristika projekta terminala bila je brza i laka tranzicija između različitih vrsta prevoza i njena realizacija na maloj površini. Arup je
značajno doprineo integrisanju arhitekture, konstrukcije i osvetljenja. Kao rezultat toga, putnici se navode intuitivno i efikasno do mesta na
koje su pošli.
Terminal ima dva podzemna nivoa za ostavljanje bicikli i parkiranje automobila i više nedefinisanih nadzemnih nivoa koji sadrže prostrani ulaz,
prodavnice, kancelarije, servisne površine i hodnike koji povezuju platforme vozova, lokalne i regionalne autobuske terminale, taksi stanice,
mesta za preuzimanje i ostavljanje bicikli i parking.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Moderna arhitektura Uto 6 Feb - 17:54
Integrisanje prostornog planiranja, arhitekture i inženjeringa je najvažnija karakteristika projekta, koji je jedino mogao biti realizovan od strane integrisanog tima eksperata za projektovanje i izgradnju. Projekat je stalno napredovao u razdoblju od 19 godina, nakon čega je konačno završen. Tim je ponosan i uzbuđen zbog toga!”, izjavio je Joop Paul, direktor projekta iz firme Arup.
Uvojci’ i 'trube' su pažljivo dizajnirana strukturno-arhitektonska rešenja, uz obilno korišćenje kompjuterskih alata. Zajedno sa UNStudio-m, Arupovi projektanti su razvili 3D modele kompleksnih oblika terminala kako bi proverili konktruktivne i svetlosne proračune.
arhitektura.rs
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Čet 5 Apr - 14:48
Rotirajuća Zgrada,koja se okreće oko svoje ose,zahvaljujući centralnom stubu.Delo je italijanskog arhitekte Roberto Rossi a nalazi se u Riminiju Italija
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Gost
Gost
Naslov: Re: Moderna arhitektura Čet 12 Apr - 16:25
Grupa arhitekata modernog pravca, osnovana 1928, čiji su vodeći članovi bili osim Zlokovića i Dubovija, takođe Branislav Kojić i Dušan Babić. Sama grupa nije bila čvrsto ideološki pozicionirana ali je članovima pružala platformu za razmenu mišljenja, uglavnom bez zajedničkih stavova o osnovnim pitanjima modernih tendencija u arhitekturi. Kako je Kojić objasnio: "Grupa nije zauzimala stav prema nekim pravcima kod nas koji su i dalje pokazivali izvesne karakteristike prošloga, samo u novoj formi: nedovoljna funkcionalnost i konstruktivnost uz kompromise sa dekorom." Već 1932. grupa ulazi u krizu, ali na prelasku iz treće u četvrtu deceniju nastaju u Beogradu prve moderne građevine, među kojima Kojić posebno ističe Opservatoriju na Zvezdari Jana Dubovija, kao "prvi spomenik čistog modernizma u Beogradu". Posebno mesto u ovoj studiji ima ličnost i rad Nikole Dobrovića. Postoji konsenzus da je Dobrović naš najznačajniji moderni arhitekta iako je u Beogradu realizovao samo jedan objekat, i to pri kraju karijere sa velikim zakašnjenjem u odnosu na ideje koje je zastupao dvadesetih i tridesetih godina. Ovaj objekat, završen tek 1963, danas je najčuvenija beogradska ruševina: Generalštab na uglu Miloševe i Nemanjine. Počev od nekoliko izuzetnih manjih građevina koje je realizovao u Pragu nakon studija, zatim preko većih nerealizovanih i manjeg broja realizovanih projekata iz tridesetih, kao što je hotel na Lopudu kod Dubrovnika, Dobrović se posvetio pitanju koje je i dan-danas nerešeno i predstavlja rak-ranu beogradskog urbanizma: projekat Terazijske terase. Dobrovićevo rešenje, njegov "sinematografski kognitivni karakter" koji Blagojevićeva ubedljivo obrazlaže, temeljno bi izmenilo izgled grada otvarajući ga ka reci Savi i budućem Novom Beogradu. Do realizacije nije došlo ni posle Drugog svetskog rata kada je Dobrović imenovan za direktora Urbanističkog instituta i kada je svoju energiju uložio u planiranje novog grada na drugoj obali Save, iako je od njegovog originalnog plana veoma malo ostalo u današnjem izgledu Novog Beograda. Jedino će se u projektu za Generalštab sačuvati nešto od Dobrovićevog plana za Terazijsku terasu, ali će ova građevina ostati spomenik sudbini modernizma u Srbiji kog pre svega karakterišu odloženost i nepravovremenost.
Bez obzira na društveno stanje koje će modernu arhitekturu u Beogradu osuditi na status "nerazvijenog" ili "nezavršenog modernizma", ova knjiga nas ubedljivo upućuje (uz izuzetno bogat vizuelni materijal kojim je ilustrovana) na mnoga antologijska dela arhitekture pored kojih i danas prolazimo često primorani da konstatujemo njihovo loše stanje usled nemarnog održavanja i neadekvatnih intervencija. To su Zlokovićeva Univerzitetska dečija klinika u Tiršovoj i nekadašnji "Fijatov" servis na Autokomandi; Brašovanova Državna štamparija (sada BIGZ) i Dom vazduhoplovstva u Zemunu; kao i 28 realizovanih stambenih zgrada Momčila Belobrka koje su postale simbol Beograda tridesetih itd. Tu je i niz uspešnih porodičnih vila u kojima se možda na najbolji način očituje delimični prodor novog vremena u srpsku građansku klasu koja je trebalo da postane nosilac ovog prodora mada je često ostajala zarobljena u anahronim fantazmima istorijskih stilova, dekorativnosti, sentimentalnosti i mentalnoj zatvorenosti. U mnogim slučajevima, naročito kada se radi o odnosu enterijera i eksterijera, dominatni građanski ukus je "deradikalizovao originalni tekst avangarde i modelovao ga tako da odgovara društvenom i kulturnom prostoru i aspiracijama srednje klase".
INTERPRETACIJA GRADA: Uz uvažavanje istorijskog narativa, može se reći da teorijski pristup Ljiljane Blagojević najviše duguje Benjaminovoj interpretaciji modernog grada kao perceptivne mašine, a uključuje i savremene debate u arhitekturi, istoriografiji, pa i psihoanalitičkoj teoriji. Tako ova knjiga odstupa od dosadašnjih pregleda srpske arhitekture jer razvija specifičnu diskurzivnu praksu koja se ne praktikuje u našim akademskim institucijama ali je bliska profilu i radu beogradske Škole za istoriju i teoriju umetnosti gde su neke ideje ove knjige prvi put bile predstavljene. Značaj ove knjige daleko prevazilazi usko interesovanje za istoriju arhitekture jer postavlja ključna pitanja modernizacije srpskog društva i generalnog otpora ovog društva prema temeljitom sprovođenju ovog procesa. U svom domenu knjiga analizira mnoge protivrečnosti odnosa lokalne sredine i internacionalnog modernističkog hoda. Izuzetne su refleksije o odnosima modernista prema regionalnim paradigmama shvaćenim u otklonu u odnosu na ideologiju nacionalnog stila (posebno u poglavlju o Zlokoviću, ali i kod Kojića i Brašovana), kao i o sudaru proklamovanog modernizma sa nepostojanjem adekvatnih tehnoloških uslova za gradnju, što od modernizma ovde nije stvorilo novu epohu u arhitekturi, već još jedan stil zidan "crnotravskim" metodom. Nedovršeni modernistički projekat odlikuje se formalizmom i površnošću jednog novog stila ili kanona, a često i strukturalnim simbolizmom, što su primećivali Dobrović i Kojić u svojoj kritici Brašovana, na primer.
Konačno, ova knjiga je izuzetno aktuelna jer govori o jednom gradu koji nikada nije izašao na kraj sa nužnošću sopstvenog razvoja, u kom se prečesto zaboravljaju pojedinci koji su pokušali da promene regresivnu svest, i u kom je domen arhitekture neretko doživljen na devetnaestovekovni način, u vidu "kuće kolektiva koji sanja" (Benjamin), a što će danas reći kao crkva ili tržni centar, ali i novobogataška privatna vila koja liči i na jedno i na drugo.
Josif Klek: Vila Zenit, 1924-25.
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Sub 2 Jun - 17:58
Gallery of La Seine Musicale ..Boulogne,France
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Pon 11 Jun - 11:41
Enterijer Opere u Helsinkiju,izgrađen u živoj steni,po ugledu na pećine..
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Ned 24 Jun - 9:55
Futuristic House in Germany
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Uto 10 Jul - 17:14
U skladu s prirodom
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Uto 10 Jul - 17:15
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Pet 13 Jul - 9:35
Galaxy Soho Beijing By Zaha Hadid
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Uto 17 Jul - 16:47
Shoping Complex Osaka Japan
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Čet 19 Jul - 10:38
Singapur.."zelena" arhitektura
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Sre 8 Avg - 9:45
Concordia Hotel Antaliya Turkey
Da bi čovek imao dušu mora se s njom roditi
Poly
Master
Poruka : 15528
Lokacija : Beograd
Učlanjen : 04.03.2017
Raspoloženje : hm...
Naslov: Re: Moderna arhitektura Sub 11 Avg - 15:30
Juče u 19:56 od Boogie
» Smešni snimci, slike..
Čet 21 Nov - 16:46 od Poly
» Razni vicevi
Čet 21 Nov - 16:44 od Poly
» Max Leiva, 1966 | Abstract Figurative sculptor
Sre 20 Nov - 18:52 od Poly
» Misli nas "malih" ...
Sre 20 Nov - 0:15 od Emelie
» Pesma za moju dušu
Sre 20 Nov - 0:11 od Emelie
» Uživo...
Uto 19 Nov - 22:25 od Emelie
» A malo bluesa?
Uto 19 Nov - 22:19 od Emelie
» Šta slušate dok kuckate na Haossu?
Uto 19 Nov - 22:14 od Emelie
» Šta trenutno slušate?
Uto 19 Nov - 22:10 od Emelie
» Pozdrav Haossu
Uto 19 Nov - 22:07 od Emelie
» Koji film ste poslednji gledali?
Pon 18 Nov - 1:25 od Emelie
» Disco muzika
Pon 18 Nov - 1:18 od Emelie
» Domaći izvođači
Pon 18 Nov - 0:24 od Emelie
» Daemon Mask Full
Pet 15 Nov - 11:33 od Poly
» Pjesma za laku noć
Sre 13 Nov - 21:27 od Boogie
» Hip hop / rep
Sre 13 Nov - 14:53 od Emelie
» Rec koja u sebi sadrzi 3 ista slova
Sre 13 Nov - 14:33 od SANJAMAVEC
» Čudesna matematika
Sre 13 Nov - 7:44 od kreja
» Najljepše balade
Uto 12 Nov - 17:01 od Boogie