Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Meša Selimović

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Sledeći
AutorPoruka
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:06

San je ono što se želi, a život je buđenje.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:07

Sve će proći. Ali, kakva je to utjeha? Proći će i radost, proći će i ljubav, proći će i život. Zar je nada u tome da sve prođe?
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:07

Mogu da mislim šta god hoću, učiniti ne mogu ništa. U današnjem svijetu ostaju nam samo dvije mogućnosti, prilagođavanje ili vlastita žrtva. Boriti se ne možeš, kad bi i htio, onemogućiće te na prvom koraku, pri prvoj riječi, i to je samoubistvo, bez dejstva, bez smisla, bez imena i uspomena. Nemaš mogućnosti da kažes ono što ti je na srcu, pa da poslije i stradaš! Premlatiće te da ne progovoriš, da iza tebe ostane sramota ili ćutanje.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:07

— Oprosti.

Bila je to najljepsa riječ koju je moglo pronaći njegovo kukavičko poštenje. Tako me srećno skinuo sa savjesti i prijateljski ispratio u prošlost.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:07

Smiješno i strašno mogu biti rod.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:08

Svijetom bi trebalo da vladaju ljudi koji znaju da uživaju, u svemu. Svima bi bilo dobro.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:08

Nije pravo da pošteni ljudi ostaju pod sumnjom zato što su drugi rđavi.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:08

Pretvorio sam se u čovjeka koji moli, a to je posljednje biće na zemlji. Ispod toga nema ništa.

Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:08

Kako su me to ubili? Nisam ranjen, nisam zaklan, nisam mrtav, ali me nema. Zaboga, ljudi, zar me ne vidite? — kažem. Zar me ne čujete? — kažem… Ja sam živ, ja hodam, ja znam šta tražim, ne pristajem da me nema. Mogli su me pretući, mogli su me zatvoriti, mogli su me ubiti, zar su malo ljudi ubili bez razloga? Ali zašto su napravili avet od mene, zašto mi oduzimaju mogućnost da se borim?
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:09

Hoću da budem čovjek, borite se sa mnom ljudski.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:09

Šta sve neće udariti na čovjeka|
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:09

Kakve su da su, žene su mudrije i bolje od muškaraca. To pred njima ne treba reći, ali su muškarci glupi, sujetni, uobraženi, ne vrijede mnogo, među nama rečeno. I čudo je kako nas žene trpe.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:09

Je li to mudrost, da ne očekujemo mnogo ni od sebe ni od drugih? Je li to gubitak ili dobitak, ako saznamo pravu mjeru, svoju i tuđu? Gibitak je što je ta mjera sitna, a dobitak što ne tražimo više.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:09

Svijet se sastoji od nesavršenih ljudi. Sve drugo je laž. Ili smrt. Savršeni ljudi su u grobu. Pa i to više nisu ljudi. A kod živih je malo više zla ili malo više dobra, pa ponekad pretegne jedno, ponekad drugo. Ali zlo češće.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:10

Vatra je besmislena i uništavajuca, kao i mrznja.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:10

Jedno je znati šta je pametno, a sasvim drugo i učiniti to što je pametno.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:10

Ne bacaj svoju krivicu na drugoga|
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:10

Riječi su vazduh, kakvu štetu mogu nanijeti?

— Riječi su otrov, od njih počinje svako zlo.

— Onda, da ćutimo!

— Ne treba da ćutimo. Ima se o čemu govoriti, ne napadajući. Pomoći treba, a ne odmagati. Država je to, bolan, hiljadu briga i nevolja, imanje svoje ne možes urediti kako valja, a kamoli toliki svijet. I onda počne neko da zakera, te ne valja ovo, te ne valja ono, e čudna mi cuda! Jašta da ne valja. Pravo je čudo kako išta valja: toliki ljudi, a svako vuče na svoju stranu. Misliš da je lako ovima što upravljaju državom?
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:11

Samo čovjek s manom mora da pazi šta radi. Pogotovu kad nije sam.

Tjerao sam glupu šalu, a istjerao gadnu zbilju.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:11

Šta je to s nama i sa životom, u kakve se to konce splićemo, u šta upadamo svojom voljom u šta nevoljom, šta od nas zavisi, i šta možemo sa sobom. Nisam vješt razmišljanju, više volim život nego misao o njemu, ali kako god sam prevrtao, ispada da nam se većina stvari dešava mimo nas, bez naše odluke. Slučajnost odlučuje o mome životnom putu i o mojoj sudbini, i najčešće bivam doveden pred gotov čin, upadam u jedan od mogućih tokova, u drugi će me ubaciti samo druga slučajnost. Ne vjerujem da mi je unaprijed zapisan put kojim ću proći, jer ne vjerujem u neki naročit red ovoga svijeta. Ne odlučujemo, već se zatičemo. Strmoglavljeni smo u igru, punu nebrojenih izmjena, jednog određenog trenutka, kad nas samo ta prilika čeka, jedina koja nas može sačekati, u toku mješanja. Ne možes je zaobići, ni odbiti. Tvoja je, kao voda u koju padneš. Pa plivaš, ili potoneš.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:11

Ženu ljubav podmlađuje.

Muškarci su uobraženi i pokvareni, a žena ima mnogo više poštenih nego nepoštenih.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:11

Zar muž uvijek posljednji sazna?

Među živim ljudima se sve može desiti.
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:12

Čarolija ljubavi vraća izgubljeno.

Navikao sam da tražim i ne nalazim, jedno je zavisilo do mene, drugo je zavisilo ne znam od koga…
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:12

Da sam drukčiji, da život nosim kao tegobu, da sam ogorčen, počeo bih da se gubim, da pijem, da mrzim, postao bih nezadovoljnik koji se okreće protiv cijelog svijeta.

A ne mogu to. Uprkos svemu, živim kao i drugi ljudi, koji su bez moga biljega, veseo i tužan zbog običnih stvari, veseo zbog dobrih ljudi koji su pomalo zli, tužan zbog zlih ljudi koji su rijetko dobri…
Nazad na vrh Ići dole
Gost

Gost
avatar


Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610Ned 15 Sep - 16:12

Od svoje muke nisam uspijevao da stvorim ni veliki bol ni veliku misao. Rođen sam, izgleda, za sitne stvari, kao i većina ljudi, i nije mi žao što je tako.

Pošten sam koliko mogu, nikome ne želim suviše zla, htio bih da ljude više volim nego što ih žalim, molim se da mimo mene prođe ono što me se ne tiče.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Meša Selimović - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Meša Selimović   Meša Selimović - Page 8 Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Meša Selimović
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» "Derviš i smrt" Meša Selimović
» Gozba bez mesa
» Salate od mesa
» Jela od mlevenog mesa
» Čorbe i supe bez mesa
Strana 8 od 13Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 7, 8, 9 ... 11, 12, 13  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Umetnost i Kultura :: Književnost-