DECOUPAGE (OSLIKAVANJE SALVETAMA)
Decoupage - je veoma stara, ali popularna tehnika ukrašavanja upotrebnih i ukrasnih predmeta upotrebom salveta, decoupage papira, akrilnih boja, tehnikom raspucavanja površine, pozlaćivanja i lakiranja.
MALO POVIJESTI
Predmeti ukrašeni decoupage tehnikom nađeni u Kini potječu još iz 12. stoljeća, ali je sama tehnika dobila na popularnosti tek u 17. i 18. stoljeću u Francuskoj gdje je i dobila ime decoupage. Sam naziv decoupage dolazi od francuske riječi decouper što znači izrezivati. Riječ je zapravo o izrezivanju motiva, sličica i njihovom lijepljenju na različite predmete te njihovom kasnijem premazivanju s nekoliko slojeva laka ili decoupage ljepila kako bi te motive zaštitili.
U Francuskoj nalazimo prve primjerke decoupage na dvoru kralja Luja XV gdje su žene umjetnice crtale, rezale taj nacrtani decoupage papir na komadiće i lijepile ga i lakirale na komade namještaja , stalke za perike, četke za kosu.. Komadi crtanog papira za decoupage bili su skupi i ljudi koji su to radili decoupage pripadali su bogatoj eliti. Ali kako crteži nisu slikani na površini, slikarskom platnu ili sl. , već su za oslikavanje decoupageom korišteni rezani komadići oslikanog papira , decoupage tehnika se ironično nazvala arte povero ili umjetnost siromašnih.
U 17. stoljeću ta je tehnika bila vrlo popularna i u Veneciji gdje su ju tamošnji obrtnici i umjetnici koristili kao jeftiniju alternativu lakiranom namještaju te su ju nazivali “lacca contrafatta” ili “krivotvoreno lakiranje” te je stoga bila popularna i pod nazivom “umjetnost siromašnih”
U 18. se stoljeću decoupage proširio i među europskim plemstvom, te su se njime počele baviti i dvorske dame koje su tako uređivale svoj namještaj i sitne predmete.
U 19. stoljeću decoupage je postao popularan i u Engleskoj među srednjom i višom klasom gdje su se uređivali razni ukrasni predmeti, sitni pokloni i slično.
U 20. su se stoljeću decoupageom između ostalih bavili i Pablo Picasso i Henri Matisse.
NA ČEMU I S ČIME?
Mogućnosti su bezbrojne. Najčešće se koriste motivi sa salveta ili posebnih papira namijenjenih za decoupage koje možete kupiti u specijaliziranim hobby dućanima ili na internetu. Naravno motive možete i printati (npr. na rižin papir), ali pazite da tako isprintani motiv prvo “fiksirate” prije nego što ga koristite kako vam se boja ne bi razlila. Možete kupiti fiksator u spreju ili motiv premazati u nekoliko slojeva bijelim pva ljepilom-koje postane prozirno nakon što se posuši…
Te motive možete lijepiti na praktički bilo što. Najčešće je to namještaj (npr. možete urediti namještaj u dječjoj sobi motivima iz crtića ili pak kakav stari ormar kojeg ste prethodno pobrusili i obojili…) ili sitni drveni predmeti kao što su tanjurići ili zdjele, okviri za slike ili ogledala. Podloga ne mora biti isključivo drvena- možete koristiti i kartonske kutije/kutijice, staklene ili porculanske zdjele, tanjure, vaze ili pak plastiku (npr. plastičnu kantu za smeće, kutijice za olovke…), metalne predmete, svijeće; zapravo bilo što vam dođe pod ruku glavno dok je čisto (obrišite prašinu i masnoću).
KAKO?
Evo što će vam trebati:
-podloga-nešto na što ćete lijepiti svoje motive (ormar, stari stolac, drvena podloga, keramička pločica,kartonska kutija, tanjur,crijep, …)
-slike/motivi koje ćete lijepiti
-nešto čime ćete izrezivati: škare, ..
-akrilne boje
-ljepilo za decoupage (ljepilo za salvete na bazi vode)
-kist ili spužvica za nanošenje ljepila
-krpa ili kuhinjski papir za brisanje viška ljepila
-završni premaz za zaštitu: decoupage ljepilo ili neki specijalizirani lak
Postupak:
Očistite površinu na koju ćete lijepiti motive
Obojite predmet ako je potrebno (i ostavite da se posuši)
Izrežite željeni motiv i odredite mjesto na predmetu gdje ćete ga nanijeti
Nanesite malo decoupage ljepila na predmet na mjesto gdje želite zalijepiti motiv
Pažljivo nanesite motiv te ga kistom premažite decoupage ljepilom ( u nekoliko slojeva- ostavite da se između nanošenja svakog sloja ovaj prethodni posuši)
Premažite cijeli predmet decoupage lijepilom ili nekim lakom kako biste ga zaštitili (ako ovaj korak uspješno napravite predmet ćete moći koristiti i na otvorenom- zašto ne biste uredili stolić koji ćete držati na terasi ili teglu za cvijeće?)
Divite se onome što ste napravili i naravno nađite novi predmet i novi motiv za dekupažiranje….I pazite se-stvara ovisnost!!!
Decoupage tehnika je ranije bila izuzetno komplicirana za izvedbu, međutim, sa proizvodnjom ljepila na bazi vode specijalno za decoupage, sama tehnika je približena svim pojedincima koji se žele kreativno izraziti.
Postupak je zaista krajnje jednostavan, a na vama je da se dalje poigrate i dopustite mašti da upravlja vašim rukama. Od starih, odbačenih predmeta ili novih predmeta dobit ćete nove, prekrasne, unikatne stvari koje možete sačuvati ili pokloniti u raznim prilikama.
a) SHABBY CHIC TEHNIKA
Ova tehnika omogućuje da predmeti izgledaju staro i pohabano… može se kombinirati sa decoupage tehnikom, ali i ne mora.
Shabby chic je u biti najjednostavnija tehnika koja se koristi u decoupageu.
Temelj sheby shik tehnike je udobnost, ljepota nesavršenosti i istrošeni izgled, te podsjeća na prošlost i povijest.
Kako se radi u ovoj tehnici ?
Predmet se oboji tamnom bojom (ovisi kakva će biti druga svijetla boja tako da sve zajedno odgovara izabranom motivu)
Na osušenu boju se nanosi vosak (komadom bijele svijeće pređe se preko cijelog predmeta kao da se boji).
Na taj sloj voska se farba nekom svijetlom bojom. Kad se boja dobro osuši finim brusnim papirom se prebrusi predmet, više po stranicama tj. bridovima, da se dobije taj pohabani starinski look. Na tako pripremljen predmet stavlja se motiv salvete ( izdvojen sa salvete najbolje čupkanjem, a može i rezanjem) i prelazi se ljepilom za salvete preko motiva koji stavljamo na predmet, a onda se cijeli predmet zaštičuje istim tim ljepilom.
To je osnovni shabby koji možete dalje po vlastitim željama dorađivati…
b) KRAKLE (TEHNIKA RASPUCAVANJA)
Postoje 2 (dva) načina raspucavanja.
Raspucavanje sa classic lakom za raspucavanje na (gornjoj) svijetloj podlozi
Predmet obojite u veoma tamnu boju i ostavite da se osuši. Nakon toga se nanosi classic lak za raspucavanje i nakon što se i on osuši, na lak se nanosi svijetla boja. Svijetla boja će se raspucati i nastat će pukotine u kojim se vidi donja tamna boja.
Isto se može uraditi i obratno-raspucavanje sa classic lakom za raspuucavanje na (gornjoj) tamnoj podlozi. Znači donja podloga ide veoma svijetla (boja slonove kosti, bijela...), lak za raspucavanje i nakon toga tamna boja. Uvijek se raspucava gornja podloga.
Raspucavanje sa dvokomponentnim lakom za raspucavanje
Kao što mu i ime kaže, postoje dvije komponente laka (step 1 i step 2) i uvijek se moraju koristiti obje.
Nakon što završite s nanošenjem boje i decoupage papira ili salvete na suhu podlogu nanesite 1. fazu (step1) ovog laka. Lak je bijele boje i prekrit će površinu, ali nakon sušenja postaje proziran. Faza 1 ne more biti nanesena u debelom sloju ali mora biti nanesena svuda.
Nakon što se faza 1 osuši, nanesite obilnu količinu 2. faze (step 2) laka za raspucavanje suhim i plosnatim kistom. Nakon sušenja pojavit će se pukotine.
Da bi naglasili pukotine utrljajte u njih uljanu boju ili Porporina prah. Uljana boja se utrljava pamučnom krpicom, i to tako da najprije nanesemo sloj uljane boje i tada ju poliramo dok boja ne ostane samo u pukotinama. Nakon sušenja lak je skoro potpuno mat pa ako želite možete ga premazati sjajnim lakom (ne na bazi vode) za veći sjaj.
Decoupage na tekstilu
Decoupage tehnika na tekstilnim podlogama se u osnovi ne razlikuje od tehnike na drugim medijima. Za rad na tekstilu je potrebno nabaviti salvetno ljepilo koje je isključivo za tu namjenu.
Kad se izabere motiv, izreže, potrebno je nasloniti ga na tekstilnu podlogu i ocrtati konture na tekstilu. Unutar kontura motiva se nanosi ljepilo, jer se može desiti da ostaci ljepila oko motiva prilikom pranja posive.
Važno je između dva sloja tkanine staviti karton ili papir za pečenje, kako se isti ne bi zalijepili međusobno.
Na kraju, kad se ljepilo osuši potrebno je sve zajedno prepeglati.
[You must be registered and logged in to see this image.]