Dekupaž ili DECOUPAGE je reč nastala u 20. veku i dolazi od francuske reči ‘decouper’ koja u prevodu znači ‘iseći, isecati’. Sama tehnika rada sastoji se u isecanju i aranžiranju delova papira i njegovom lepljenju na obojenu ili drugačije pripremljenu površinu, te lakiranju.
Tehnika je na prostor Evrope dospela u 12. veku iz Kine gde su kineski seljaci upotrebljavali papir živih boja za dekorisanje prozora, lampiona, kutija za poklone i drugo, a još dublje korene vuče iz istočnog Sibira.
Do današnjeg vremena, originalna tehnika se razvijala i evoluirala u mnogo različitih stilova i novih tehnika. Jedna od najpoznatijih je i "salvetna tehnika".
SALVETNA TEHNIKA
Sama po sebi tehnika nije komplikovana za izvođenje, ali je potrebno vreme i strpljenje da se posao dovede do kraja.
Salvete koje se koriste su najčešće klasične troslojne , dimenzija 33x33cm, sa štampanim motivom na gornjem sloju koji se jedini koristi, dok se druga dva bacaju (ili koriste za brisanje četkica, papmaše…). Takođe nisu na odmet ni obične jednoslojne, ako vam se dopadaju motivi, a dostupne su i štampane papirne maramice.
Potreban materijal:
- predmet koji ćete dekorisati
- salvete (najbolje troslojne sa štampanim motivom)
- lepak za salvetnu tehniku
- akrilne boje u najsvetlijim nijansama salvete ili samo bela
- pljosnate četkice srednje veličine - jedna za boju, druga za lepak
- lak kojim ćete zaštititi svoj rad
Postupak izrade:
- pre svega pripremite sav potreban materijal
- obojite predmet, nijansa mora biti svetla
- salvetu pripremite tako što ćete oštrim makazicama iseći motiv ili iscepkati rukom i razdvojiti slojeve tako da vam ostane samo gornji štampani sloj
- formirajte sa strane kako bi trebalo da izgleda gotova slika
- postavite salvetu na željeno mesto, četkicu umočenu u lepak prislonite na središnji deo salvete i zrakastim pokretima (ovo je jako bitno) mažite lepak preko salvete od sredine ka krajevima. Primetićete da se salveta "razvlači" od vlage iz lepka i zbog toga je važno da mažete zrakasto ka ivicama, jednako je rastežući. Druga bitna stvar je da ne mažete lepak na površinu predmeta nego samo preko salvete koju stavljate na suvu površinu. Ona je toliko tanka i porozna da će sav lepak proći kroz nju i obaviti svoje, tj stopiti salvetu sa podlogom. Ako se tokom rada salveta namreška, ne brinite, u tome je deo draži salvetne tehnike. Ako se iscepa, lako je dodati deo koji nedostaje kad se osuši. U slučaju da smatrate da se greška ne može lako ispraviti, salvetu dok je još mokra zgulite trljanjem prstom ili nekim zgodnim alatom i posle sušenja površine počnite ispočetka.
- kad ste zadovoljni izgledom slike, pustite da se potpuno osuši i prelakirajte zbog zaštite.
(dokonadomacica.wordpress.com)