Matične ćelije pomažu kod leukemije Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 Matične ćelije pomažu kod leukemije

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34967

Godina : 49

Lokacija : UK, London

Učlanjen : 30.03.2011


Matične ćelije pomažu kod leukemije Empty
PočaljiNaslov: Matične ćelije pomažu kod leukemije   Matične ćelije pomažu kod leukemije EmptyPon 12 Nov - 17:05

Matične ćelije pomažu kod leukemije 1077175059509e292584528727142984_orig

Za izlečenje od nekih vrsta raka na VMA osim citostatika koriste i transplantaciju matičnih ćelija u kojoj je pacijent u isto vreme i donor




Visoka temperatura koja je trajala dugo, i nagli gubitak kilograma bili su osnovni simptomi zbog kojih je M. M. (43) iz Podgorice krenula na ispitivanje zdravstvenog stanja. Utvrđeno je da ima veoma zloćudan tumor limfnih žlezda, takozvani Non-Hočkinov limfom, pa se za pomoć obratila stručnjacima Klinike za hematologiju Vojnomedicinske akademije.

– Visoka temperatura nije prestajala ni pored toga što sam uzimala terapiju. Dešavalo se da se spusti dva, tri dana, pa da ponovo „bukne”. Puno su mi pomogli lekari sa VMA. Primila sam sedam ciklusa hemoterapije, nakon kojih mi je u takozvanom sterilnom bloku klinike urađena transplantacija kostne srži. Sada se dobro osećam i nadam se da ću uskoro izaći iz bolnice – istakla je ova pacijentkinja.

Kod ove bolesnice lekari Klinike za hematologiju VMA su primenili autolognu transplantaciju matičnih ćelija, odnosno bolesnica je sama sebi bila davalac ćelija. Prikupljanje matičnih ćelija za autolognu transplantaciju se radi kod bolesnika kod kojih je prethodnim lečenjem postignuta kontrola bolesti, uključujući čišćenje koštane srži od zloćudnih tumora, piše Politika.

Kako objašnjava prof. dr LjiljanaTukić, hematolog i načelnica ove klinike, u osnovi ovakvog načina lečenja je da se kombinacijom citostatika unište skrivene zaostale maligne ćelije, bez veće štete za organizam bolesnika i na taj način postigne kontrola (ili trajno izlečenje) obolelih od zloćudnih bolesti, kao što su limfomi, multipli mijelom.... Naša sagovornica kaže da se autologna transplantacija radi znatno češće od alogene (izvor matičnih ćelija u ovom obliku transplantacije je zdrav podudaran porodični ili dobrovoljni neporodični davalac iz registra davalaca). Od ukupnog broja transplantacija koje se rade u svetu, dve trećine su autologne, a jedna trećina alogena transplantacija.

– Alogena transplantacija matičnih ćelija hematopoeze, kao potencijalno najefikasniji oblik terapije je sastavni deo protokola lečenja mnogih bolesti. Ali, tu postoje izvesni problemi i ograničenja kao što su: nedostatak davalaca, starosna dob obolelih, prisustvo drugih bolesti. Uspešnost alogene transplantacije u odnosu na druge oblike lečenja se bazira ne samo na citotoksičnim lekovima već pre svega na uključenju imunog sistema davaoca u kontroli zloćudne bolesti posredstvom takozvanog kalema protiv leukemije efekta. Bilo bi dobro kada bi se u našoj zemlji povećao broj dobrovoljnih davalaca matičnih ćelija hematopoeze-koštane srži i proširio Registar dobrovoljnih davalaca pri Institutu za transfuziju krvi Srbije, jer ih trenutno ima nešto više od 3.000. To bi omogućilo transplantaciju kod većeg broja bolesnika koji zahtevaju ovaj oblik lečenja, a nemaju podudarnog davaoca u porodici, i smanjilo bi izdatke za troškove lečenja, obično mladih bolesnika, u inostranstvu – istakla je dr Tukić.

Preduslovi koje bi jedan davalac trebalo da ima su želja da se pomogne bolesnom čoveku, to jest dobra volja, da su zdravi i mlađi od 35 godina. Potencijalni davaoci bi trebalo da se jave u Institut za transfuziju krvi Srbije, kako bi bili registrovani. Obično se pre davanja ćelija primenjuje faktor rasta na svakih 12 sati, a reč je o devet malih injekcija koje ne bole i daju se potkožno.

– Neželjeni efekat po davaoca jedino može da bude malo povišena temperatura. Na navedeni lek rastu bela krvna zrnca, a po dovoljnom porastu, obično posle devet injekcija, davalac se priključi na aparat za prikupljanje ćelija: dve igle, kroz jednu se uzima krv i prikupljaju ćelije, a kroz drugu mu se vraća. Kada se izdvoji dovoljan broj matičnih ćelija, postupak se prekida, a davalac ide kući. Simptomi hematoloških bolesti vezani su za nedostatak normalnih ćelija u krvi, kao što su anemija, malaksalost, pospanost, teško podnošenje fizičnih napora, sklonost infekcijama, krvarenju iz nosa ili desni, pojave modrica, ali i postojanje tumorske mase osnovne bolesti – istakla je dr Tukić.

Pacijenti posle transplantacije u bolnici ostaju od 10 dana do četiri nedelje, a tokom transplantacije borave u takozvanoj sterilnoj sobi, „pod staklenim zvonom”, gde vlada poseban režim ponašanja i gde „struji” čist vazduh pod negativnim pritiskom. Uspešnost lečenja je od 40 do 60 odsto, a kod 40 odsto bolesnika može bolest da se vrati. U svetu ove transplantacije koštaju oko 200.000 evra. Kod nas su između 40.000 i 50.000 evra, a u toku su pregovori sa RFZO da, ako se nađu davaoci u svetu, naša država plati pretragu internacionalnog registra i dopremanje krvi, što bi koštalo do 30.000 evra, a sa samom intervencijom, cena bi bila oko 75.000 evra.


B92
Nazad na vrh Ići dole
katarina

MODERATOR
MODERATOR

katarina

Ženski
Poruka : 74915

Učlanjen : 06.06.2011


Matične ćelije pomažu kod leukemije Empty
PočaljiNaslov: Re: Matične ćelije pomažu kod leukemije   Matične ćelije pomažu kod leukemije EmptyNed 25 Nov - 18:50

Узгој људских резервних делова

Поводом Нобела 2012, подсећамо се како од ћелија из крви пупчаника добити јетру или срце?

Matične ćelije pomažu kod leukemije Kolonija-ljudskih-embrionalnih-maticnih-celija

Текст: Марија Видић

Једно од контроверзнијих открића савремене медицине на додели Нобелових награда 2012. добило је потврду свог значаја. Јапанац Шиња Јаманака и Британац Џон Б. Гурдон освојили су Нобелову награду за свој пионирски рад на матичним ћелијама. Јаманака је професор на Универзитету у Кјоту, у Јапану, док Гурдон тренутно ради на Гурдон институту у Кембриџу. Они су награду освојили за истраживања процеса у ћелијском једру, којим се зрелим ћелијама шаље инструкција да стварају младе матичне ћелије. Те матичне ћелије се потом могу користити за формирање ткива било ког типа.

Matične ćelije pomažu kod leukemije Nebole-maticne-celije2

Гурдон и Јаманака

Лечење захваљујући матичним ћелијама већ годинама се врши у великом броју здравствених установа у свету, а у мањој мери се успешно спроводи и у Србији. Списак болести које се могу лечити захваљујући матичним ћелијама или се очекује да ће такви третмани ускоро бити уведени, из месеца у месец се продужава: реч је о више од 75 врста болести, укључујући леукемију, урођене метаболичке поремећаје, болести централног нервог система, мултипла склероза, остеопороза, одређени облици рака дојке и неке друге врсте канцера, болести имуног система… Најуспешнија употреба матичних ћелија, која је постала рутинска, обавља се код трансплантације коштане сржи која се врши у поступку лечења леукемије.

Матичне ћелије су основне ћелије људског организма од којих настају сва ткива у нашем телу. Могу се наћи у најразличитијим деловима организма. Њихов главни задатак је обнављање оштећеног ткива. Неонаталне матичне ћелије налазе се у крви пупчане врпце и узимају се на порођају, безболно и једноставно. Само у Србији сачувано је на хиљаде узорака крви из пупчаника, који се сада налазе у разним европским складиштима матичних ћелија. Како су то младе ћелије, имају способност да дају око 200 типова ћелија – панкреаса, јетре, срца итд. У односу на „одрасле“ матичне ћелије, имају значајно већи потенцијал и деле се много брже.

Примера ради, матичне ћелије панкреаса могу дати само ћелије панкреаса, док матичне ћелије узете из пупчаника могу дати око 200 типова ћелија. Одрасле матичне ћелије су „специјализоване“, оне су одређеније, смањен им је потенцијал и углавном могу да регенеришу искључиво онај орган у коме се налазе.

Matične ćelije pomažu kod leukemije Stem-Cells-Green

Ћелије из пупчаника се прикупљају одмах по окончању порођаја, чим се пресече пупчана врпца. Пошто се обаве вирусолошка и микробиолошка испитивања и утврди се да је узорак одговарајући, крв се замрзава на -180 степени Целзијусових. Такве ћелије потпуно се подударају само са новорођенчетом из чијег су пупчаника узете. Међутим, оне се могу користити и код других особа, најчешће блиских сродника – родитеља, браће и сестара, а могу се и донирати компатабилном непознатом тражиоцу.

Трећа врста, ембрионалне матичне ћелије, настале из људског ембриона, користе се за истраживања мада у неколико држава служе и у терапеутске сврхе (у САД су клиничка испитивања одобрена још 2009. године). Те ћелије припадају ембрионима старим свега четири или пет дана, који се састоје укупно од 50 до 150 ћелија. Због контроверзе у вези са прикупљањем ембрионалних матичних ћелија, у већини земаља терапија овим ћелијама ипак је најстроже забрањена. Један од предлога за решавање овог питања је увођење правила да се могу користити искључиво ембриони настали in vitro оплодњом од дониране јајне ћелије и сперматозоида, мада се ни ту не завршава етичка дебата.

Matične ćelije pomažu kod leukemije Privivka-str-03a

Научнопопуларна брошура о првим експериментима са матичним ћелијама, под насловом „Калемљење живота“ објављена је на руском језику 1916. године у Петрограду.

Матичне ћелије могу се наћи и у амниотској течности, која окружује фетус. У овој су течности, осим воде, и делови ткива фетуса (ћелије коже), затим протеини, угљени хидрати, масти, урин фетуса… Ћелије су изузетно потентне с обзиром на то да се могу развијати у мождано и коштано ткиво, ткиво јетре и нека друга. Према неким ауторима, врло су безбедне јер није било случајева развоја канцерогеног ткива. Међутим, са њиховим могућностима тек се експериментише. Као и код ембрионалних ћелија, и овде се поставља питање етичности убирања, јер се, мада на мање штетан начин, и даље користи плод као извор „материјала“.

Но, најзанимљивије питање је: како од ћелија из крви пупчаника, на пример, добити јетру?

Истраживачи успевају да многоструко умноже ћелије из узорка, и до 50 пута. Занимљиво је да се у многим поступцима, рецимо када је реч о ткиву срца или јетре, намерно оштећују како би се изазвао процес природне репарације и ослобађање фактора раста оштећеног ткива. Матичне ћелије се могу убризгавати лумбалном пункцијом или у крвоток, а често се процес потпомаже употребом различитих хемијских компоненти.

Ево једног врло пластичног описа употребе матичних ћелија: када је 2009. влада Сједињених Америчких Држава одобрила клиничка испитивања са ембрионалним матичним ћелијама човека, њихова употреба најпре је тестирана на животињама: „Дали смо животињама анестезију, отворили смо кичмену мождину и изазвали веома прецизне повреде сличне онима добијеним у саобраћајним несрећама. Око две недеље касније, убризгали смо им људске ћелије добијене из ембрионалних матичних ћелија. После неколико недеља установили смо значајна побољшања у покретима животиња, њиховој контроли тела и покретима удова. И та побољшања су трајна“, објаснио је тада Томас Окарма, директор корпорације Герон из Калифорније.

Међутим, матичне ћелије у свету медицине још важе за велику непознаницу, а константно се понављају питања о евентуалним негативним последицама оваквих третмана: шта ако ново ткиво које добијамо постане канцерогено? Шта се дешава када се обави трансплантација новог ткива добијеног из матичних ћелија? Да ли са сигурношћу можемо да контролишемо дељење матичних ћелија? Како се понашају матичне ћелије у додиру са оболелим ткивом? Хоћемо ли ускоро моћи да узгајамо резервне органе ван нашег организма?

У овим правцима данас се и воде главна истраживања у области матичних ћелија. У међувремену се број пацијената који су прошли кроз најразличитије успешне третмане матичним ћелијама увећава, можда не оном брзином коју смо очекивали пре неколико година, али таквом да нам бољи доказ – уз Нобела с почетка текста – није потребан.

Elementarium










Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta Matične ćelije pomažu kod leukemije 2294901356
Nazad na vrh Ići dole
 
Matične ćelije pomažu kod leukemije
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Naučnici pronašli žive ćelije mamuta
» Spas: Otopili kožu u limunadi te su dobili matične stanice
» Kućni ljubimci pozitivno utiču na svoje vlasnike
» Da li šećer i voda stvarno pomažu kada nam pozli?
» Poznate ličnosti pomažu Sijuksima da otkupe Crna brda
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Porodica i zdravlje
  • Zdravlje
  • -

    Sada je Pet 1 Nov - 4:36