"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Hitskin_logo Hitskin.com

Ovo je previzualizacija teme sa Hitskin.com
Instalirati temuVratiti se na listu teme



Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemPrijem  TražiTraži  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  Himna Haoss ForumaHimna Haoss Foruma  FacebookFacebook  


Delite | 
 

 "Dogodilo se na današnji dan"

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 16 ... 28  Sledeći
AutorPoruka
Ivkic

  

Ivkic

Muški
Poruka : 16424

Godina : 41

Lokacija : Negde u Srbiji

Učlanjen : 05.09.2012


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyČet 27 Sep - 13:31

Na današnji dan, 27. septembar

[You must be registered and logged in to see this image.]

1540 - Papa Pavle III odobrio je bulom "Regimini militantis ečlesiae" osnivanje jezuitskog katoličkog reda koji je, kao Društvo isusovaca, 1534. u Parizu osnovao Ignacio Lojola.

1601 - Rođen je francuski kralj Luj XIII, jedan od najmoćnijih evropskih monarha. Tokom vladavine (1610-43) zaveo je apsolutizam uz pomoć kardinala Rišeljea (Rićelieu), ugušio ustanak hugenota (protestanata) i nastavio kolonijalno širenje Francuske. U vreme njegove vladavine 1635. osnovana je Francuska akademija.

1825 - Prvom u svetu javnom železničkom prugom, Darlington-Stokton, u severoistočnoj Engleskoj, krenuo je voz s prvom parnom lokomotivom, kojom je upravljao njen konstruktor Džorž Stivenson.

1862 - Rođen je južnoafrički general i državnik Luis Bota, jedan od vođa Bura u ratu sa Englezima (1899-1902) i prvi premijer Južnoafričke Unije (1910-19). Bio je premijer Transvala od 1907. do 1910, kad su se burske republike Transval, Natal, Oranž i Kejplend udružile u Uniju.

1891 - Umro je ruski pisac Ivan Aleksandrovič Gončarov, autor romana "Oblomov", u kojem je stvoren jedan od najznačajnijih tipova u svetskoj književnosti, kao i pojam "oblomovština", sinonim za parazitizam i apatiju ("Obična priča", "Ponor", "Uspomene o Bjelinskom").

1901 - Rođen je crnogorski revolucionar Ivan Milutinović, jedan od glavnih organizatora ustanka protiv okupatora u Drugom svetskom ratu, član Vrhovnog štaba Narodonoslobodilačke vojske i narodni heroj. Poginuo je pod nerasvetljenim okolnostima u oktobru 1944. godine kada se preko Dunava prebacivao u tek oslobođeni Beograd.

1902 - Rođen je srpski pisac i pozorišni kritičar Milan Dedinac, sledbenik francuske avangarde lirike, pripadnik grupe beogradskih modernista, prvi glavni urednik posleratne "Politike", dramaturg i upravnik Jugoslovenskog dramskog pozorišta ("Od nemila do nedraga", "Malo vode na dlanu", "Pozorišne kritike").

1917 - Umro je francuski slikar, grafičar i vajar Edgar Dega, koji se smatra jednim od najboljih crtača u likovnoj umetnosti. Virtuoznost crtanja najbolje je iskazao slikajući ljudsko telo u pokretu ("Balerina, "Kupačica", Pralja").

1922 - Grčki kralj Konstantin I abdicirao je zbog vojnog poraza u ratu sa Turskom, dve godine nakon što se vratio na presto. Kralj je postao 1913, a prvi put je abdicirao 1917. kada je njegova odluka o neutralnosti Grčke u Prvom svetskom ratu izazvala nezadovoljstvo u zemlji i među zapadnim saveznicima.

1939 - Nakon trodnevnog danonoćnog bombardovanja, Nemci su u Drugom svetskom ratu savladali 19-dnevni otpor Varšavljana i zauzeli grad.

1940 - Nemačka, Italija i Japan potpisali su u Berlinu desetogodišnji vojni i ekonomski pakt poznat pod nazivom Osovina Berlin-Rim-Tokio.

1947 - U Varšavi je osnovan Informacioni biro komunističkih i radničkih partija (Informbiro). Savetodavno i koordinaciono telo devet evropskih komunističkih i radničkih partija osnovano je na inicijativu SSSR-a, a sedište mu je do proleća 1948. bilo u Beogradu, potom u Bukureštu.

1962 - U Jemenu je u vojnom udaru pukovnik Abdula al Salal oborio monarhiju i proglasio Jemensku Arapsku Republiku. Sa prestola je zbačen poslednji jemenski imam Mohamed Badr, nedelju dana nakon što je nasledio umrlog oca imama Ahmada.

1964 - Vorenova komisija je posle desetomesečne istrage saopštila da je Li Harvi Osvald bio jedini atentator na predsednika SAD Džona Kenedija 22. novembra 1963. u Dalasu. Kasnija istraživanja su pokazala da Osvald, koji je ubijen dva dana posle atentata, sigurno nije bio jedini atentator, a možda nije ni učestvovao u atentatu.

1968 - Portugalski diktator Antonio de Oliveira Salazar, koji je 1932. zaveo autoritarni režim u Portugalu, povukao se sa mesta premijera nakon moždanog udara.

1970 - Na inicijativu predsednika Egipta Gamala Abdela Nasera, kralj Jordana Husein i vođa Palestinskog oslobodilačkog pokreta Jaser Arafat potpisali su u Kairu sporazum o okončanju građanskog rata u Jordanu.

1990 - Iran i Velika Britanija su obnovili diplomatske odnose, koje je Teheran prekinuo u martu 1989. zbog knjige "Satanski stihovi" britanskog pisca indijskog porekla Salmana Ruždija, ali su oni podignuti na ambasadorski nivo tek 1998, kad su iranske vlasti odustale od "fatve", smrtne kazne kojom je zaprećeno Ruždiju.

1996 - Snage fundamentalističkog islamskog pokreta Talibana zauzele su glavni grad Avganistana, Kabul, i obesile bivšeg šefa države Nadžibulaha.

1998 - Obećavši da će rešiti problem masovne nezaposlenosti, lider nemačkih socijaldemokrata Gerhard Šreder pobedio je Helmuta Kola na izborima i postao novi kancelar Nemačke.

2000 - Više desetina hiljada ljudi u centru Beograda i oko pola miliona širom Srbije burno su pozdravili proglašenje izborne pobede Demokratske opozicije Srbije (DOS) na izborima 24. septembra, kao i odluku lidera opozicije Vojislava Koštunice da ne prihvati drugi krug predsedničkih izbora koji su najavili sledbenici Slobodana Miloševića.

2000 - U eksploziji gasa u rudniku uglja u južnoj kineskoj provinciji Guidžu poginulo je 118 rudara.

2001 - Napadač u policijskoj uniformi upao je na sednicu lokalne skupštine švajcarskog kantona Zug i ubio 13, ranio 15 ljudi, a potom je izvršio samoubistvo.

2002 - Istočni Timor je postao 191. članica Ujedinjenih nacija.

2003 - Umro je Donald O'Konor, najpoznatiji po solo plesu u mjuziklu "Pevajući na kiši".

2006 - Haški tribunal osudio je bivšeg predsednika Skupštine Republike Srpske Momčila Krajišnika na 27 godina zatvora za zločine protiv čovečnosti. On je oslobođen optužbi za genocid i saučesništvo u genocidu.

2007 - Haški tribunal osudio je oficire bivše JNA Mileta Mrkšića na 20 godina zatvora i Veselina Šljivančanina na pet godina za pomaganje ubistva i mučenja hrvatskih zarobljenika u Vukovaru (Hrvatska) 1991. Trećeoptuženi Miroslav Radić oslobođen je krivice. Žalbeno veće Tribunala je 5. maja 2009. Pravosnažno osudilo Šljivančanina na 17 godina zatvora, a drugoj dvojici oficira potvrđene su prvostepene presude.

2008 - Umro je američki glumac i oskarovac Pol Njumen. Deset puta je nominovan za Oskara za uloge u filmovima, među kojima su najpoznatiji: "Mačka na usijanom limenom krovu", "Hazarder", "Bez zlobe", "Put bez povratka", a tu nagradu dobio je samo jednom, 1987. za ulogu u filmu "Boja novca".

2009 - Umro je kolumnista Njujork tajms-a i dobitnik Pulicerove nagrade Vilijam Sefajr (William Safire) stručnjak za jezik i bivši pisac govora u Beloj kući

Izvor: B92












[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34967

Godina : 49

Lokacija : UK, London

Učlanjen : 30.03.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyNed 7 Okt - 19:05

127 GODINA OD ROĐENJA NILSA BORA




[You must be registered and logged in to see this image.]





Niels Bohr (Kopenhagen, 7. listopada 1885. - Kopenhagen, 18. studenog 1962.), danski fizičar.


Danski fizičar koji se svojom kvantnom teorijom o građi atoma svrstao među utemeljitelje moderne atomske fizike. Godine 1913. kao mladić se odlučio za drugu mogućnost u pokušaju rješavanja teškoće Rutherfordova modela. Bohr je zadržao osnovnu ideju planetnog sustava, ali je proširio ideju o kvantizaciji elektromagnetnog zračenja te je proširio Rutherfordov planetni model atoma. Pretpostavio je da su moguće samo neke kružne putanje elektrona oko atoma. Time je bitno izmjenio fizikalnu sliku atoma te je po njemu taj model nazvan Bohrov model.

Niels Bohr je radio na sveučilištu u Manchesteru zajedno s Rutherfordom u vrijeme njegova otkrića atomske jezgre. Godine 1936. neovisno o Breitu i Wigneru razvio je teoriju snažne interakcije nukleona u atomskoj jezgri i uveo pojam "složene jezgre" za međustanja u nuklearnim reakcijama. Za drugog svjetskog rata, od 1944. do 1945. godine radio je na atomskom programu u Sjedinjenim državama.

Za zasluge u istraživanju strukture atoma dobio je 1922. godine Nobelovu nagradu za fiziku , a i Zagrebačko Sveučilište mu je 1958. godine dodijelilo počasni doktorat.


wikipedia, free encyclopedia
Nazad na vrh Ići dole
Markoni

Master
Master

avatar

Muški
Poruka : 9204

Lokacija : Evropa

Učlanjen : 16.10.2011

Raspoloženje : Uvek Dobro


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPon 8 Okt - 21:41

Na danasnji dan 8.10.1864.

1864. - Rođen je srpski pisac cincarskog porekla, Alkibijad Nuša, poznat kao Branislav Nušić, najveći srpski komediograf, član Srpske kraljevske akademije, koji je briljantno naslikao srpsku provinciju pod dinastijom Obrenovića i Beograd s početka 20. veka i između dva svetska rata. Studirao je pravo u Gracu i Beogradu, a kao diplomata radio je u konzulatima Srbije u Solunu, Bitolju, Skoplju i Prištini. Bio je dramaturg i upravnik pozorišta u Beogradu, Novom Sadu, Skoplju i Sarajevu. Osuđen je 1887. na dve godine zatvora zbog satirične pesme "Dva raba". Učestvovao je kao dobrovoljac u srpsko-bugarskom ratu 1885, a u Prvom svetskom ratu prešao je sa srpskom vojskom preko Albanije. Darovit portretista i pisac veoma razvijenog smisla za pozorišnu scenu i njene zakone, oštro je zapažao negativne pojave i s mnogo duha slikao svet u kojem se kretao - od opštinskog pisara do poslanika i ministra. Njegova dela suvereno su vladala repertoarom srpskih pozorišta između dva rata, a i sada su dosta igrana kod nas i u svetu. Dela: komedije "Sumnjivo lice", "Gospođa ministarka", "Narodni poslanik", "Protekcija", "Ožalošćena porodica", "Pokojnik", "Put oko sveta", "Dr", "Svet", "Ujež", "Mister dolar", pripovetke i romani "Pripovetke jednog kaplara", "Ramazanske večeri", "Opštinsko dete", "Ben-Akiba", "Autobiografija", tragedije "Knez Ivo od Semberije", "Hadži-Loja", "Nahod", drame "Tako je moralo biti", "Jesenja kiša", "Pučina", "Iza božjih leđa".



1971. - Džon Lenon je izbacio svoj megahit "Imagine".

(krstarica.com)
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34967

Godina : 49

Lokacija : UK, London

Učlanjen : 30.03.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyUto 9 Okt - 11:57

120 godina od rođenja Ive Andrića


[You must be registered and logged in to see this image.]




Ivo Andrić je bio književnik i diplomata Kraljevine Jugoslavije. Dobio je Nobelovu nagradu za književnost 1961. godine za roman Na Drini ćuprija (1945). Bio je član Srpske akademije nauka i umetnosti.

Ivo Andrić je rođen 9. oktobra 1892. godine u Dolcu pored Travnika u tadašnjoj Austrougarskoj. Matične knjige kažu da mu je otac bio Antun Andrić, školski poslužitelj, a mati Katarina Andrić (rođena Pejić). Detinjstvo je proveo u Višegradu gde je završio osnovnu školu. Andrić 1903. godine upisao je sarajevsku Veliku gimnaziju, najstariju bosansko-hercegovačku srednju školu, a slovensku književnost i istoriju studirao je na Filozofskim fakultetima u Zagrebu, Beču, Krakovu i Gracu. Doktorsku disertaciju „Razvoj duhovnog života u Bosni pod uticajem turske vladavine“ (Die Entwicklung des geistigen Lebens in Bosnien unter der Einwirkung der türkischen Herrschaft) Andrić je odbranio na Univerzitetu u Gracu 1924. godine.

U gimnazijskim danima Andrić je bio vatreni pobornik integralnog jugoslovenstva, pripadao je naprednom nacionalističkom pokretu Mlada Bosna i bio je strastveni borac za oslobođenje južnoslovenskih naroda od austrougarske vlasti.

Svoju prvu pesmu „U sumrak“ objavio je 1911. godine u „Bosanskoj vili“. Naredne godine započeo je studije na Mudroslovnom (filozofskom) fakultetu Kraljevskog sveučilišta u Zagrebu. Školovanje je nastavio u Beču, a potom u Krakovu gde ga je zatekao Prvi svetski rat.

Po izbijanju rata vratio se u zemlju. Odmah po dolasku u Split, sredinom jula, austrijska policija ga je uhapsila i odvela u šibenski, a potom u mariborski zatvor u kojem će, kao politički zatvorenik, ostati do marta 1915. godine. Za vreme boravka u mariborskom zatvoru, Andrić je intenzivno pisao pesme u prozi.

Po izlasku iz zatvora, Andriću je bio određen kućni pritvor u Ovčarevu i Zenici u kojem je ostao sve do leta 1917. godine.

Andrić je imao veoma uspešnu diplomatsku karijeru: godine 1920. bio je postavljen za činovnika u poslanstvu u Vatikanu, a potom je radio kao diplomata u konzulatima u Bukureštu, Trstu i Gracu.U to vreme objavio je zbirku pesama u prozi „Nemiri“, pripovetke „Ćorkan i Švabica“, „Mustafa Madžar“, „Ljubav u kasabi“ itd.

U junu 1924. godine u Gracu odbranio je doktorsku tezu „Razvoj duhovnog života u Bosni pod uticajem turske vladavine“. Tokom 1927. godine radio je u konzulatima u Marseju i Parizu, a naredne godine u poslanstvu u Madridu. Iste godine objavljena je njegova pripovetka „Most na Žepi“. Od 1930. do 1933. godine bio je sekretar stalne delegacije Kraljevine Jugoslavije pri Društvu naroda u Ženevi. U to vreme objavio je prvi deo triptiha „Jelena, žena koje nema“.

U periodu između Prvog i Drugog svetskog rata nalazio se na funkciji opunomoćenog ministra i izvanrednog poslanika jugoslovenske vlade u Berlinu (1939). Po izbijanju Drugog svetskog rata, zbog neslaganja sa vlastima u Beogradu podneo je ostavku na mesto ambasadora i vratio se u Beograd. Za vreme Drugog svetskog rata živeo je povučeno u svom stanu u Beogradu (na Zelenom vencu), ne dozvoljavajući bilo kakvo štampanje i objavljivanje svojih dela. U isto vreme napisao je svoja najbolja dela koja će kasnije doživeti svetsku slavu. U periodu od 1944. do 1954. obavljao je više društvenih funkcija, što je zabeleženo u knjizi „Angažovani Andrić 1944-1954“.Godine 1954. postao je član Komunističke partije Jugoslavije i prvi predsednik Saveza književnika Jugoslavije. Prvi je potpisao Novosadski dogovor o srpskohrvatskom književnom jeziku. Te godine štampao je u Matici srpskoj roman „Prokleta avlija“. Oženio se 1958. godine Milicom Babić-Jovanović (1909-1968).

Dobrica Ćosić u svojoj knjizi Piščevi zapisi 1969—1980. prepričava, na sto osamdeset šestoj stranici, svoj „poslednji značajniji razgovor“ sa Andrićem i citira ga: „U Bosni vam je sada, Dobrice, ono što je pokojni Kalaj snevao, a nije kao diplomata smeo da izgovori. U Bosni pobeđuje bošnjaštvo. Staro, a mlado. I neka da Bog da moja noga više nikad ne kroči preko Drine...“

Ivo Andrić je umro 13. marta 1975. godine u Beogradu.


Književni Život

Andrić je u književnost ušao pesmama u prozi „U sumrak“ i „Blaga i dobra mesečina“ objavljenim u Bosanskoj vili 1911. godine. Pred Prvi svetski rat, u junu 1914. godine, u zborniku Hrvatska mlada lirika objavljeno je šest Andrićevih pesama u prozi („Lanjska pjesma“, „Strofe u noći“, „Tama“, „Potonulo“, „Jadni nemir“ i „Noć crvenih zvijezda“). Prvu knjigu stihova u prozi - „Ex Ponto“ - Andrić je objavio 1918. godine u Zagrebu, a zbirku „Nemiri“ štampao je u Beogradu 1920. godine. Sve Andrićeve lirske pesme koje za njegovog života nisu bile sabrane u knjigu objavljene su posthumno, 1976. godine u Beogradu, pod nazivom „Šta sanjam i šta mi se događa“.

Andrićevo delo možemo podeliti u nekoliko tematsko-žanrovskih celina.

U prvoj fazi, koju obeležavaju lirika i pesme u prozi (Ex Ponto, Nemiri), Andrićev iskaz o svetu obojen je ličnim egzistencijalno-spiritualnim traganjem koje je delomično bilo podstaknuto i lektirom koju je u to vreme čitao (Kirkegor na primer). Mišljenja kritike o umetničkim dosezima tih ranih radova podeljena su: dok srpski kritičar Nikola Mirković u njima gleda vrhunac Andrićevog stvaralaštva, hrvatski književni istoričar Tomislav Ladan, Andrićev zemljak iz srednje Bosne, smatra da se radi o nevažnim plačljivim adolescentskim nemirima koji odražavaju piščevu nezrelost i nemaju dublje ni univerzalnije vrednosti.

Druga faza, koja traje do Drugog svetskoga rata, obeležena je Andrićevim okretanjem pripovedačkoj prozi i, na jezičkom planu, definitivnim prelaskom na srpsku ekavicu (što je u dosta radova stvorilo čudnu mešavinu u kojoj narator koristi srpski ekavski, a likovi - često fratri - govore nekim od jekavskih ili ikavskih dijalekata). Po opštem priznanju, u većini pripovedaka Andrić je našao sebe, pa je ta zrela faza spada u umetnički najproduktivnije, s većinom Andrićevih najcenjenijih priča.

Pisac nije bio sklon književnim eksperimentima koji su dominirali u to doba, nego je u klasičnoj tradiciji realizma 19. veka, plastičnim opisima oblikovao svoju vizuru Bosne kao razmeđa istoka i zapada, natopljenu iracionalizmom, konfesionalnim animozitetom i emocionalnim erupcijama, ponajviše na erotskom planu. Ličnosti su pripadnici sve četiri etničko-konfesionalne zajednice (Bošnjaci, Jevreji, Hrvati, Srbi - uglavnom prozvani po konfesionalnim, često pejorativnim imenima (Vlasi, Turci)), uz pojave stranaca ili manjina (Jevreji, strani činovnici), a vremensko razdoblje pokriva uglavnom 19. vek, ali i prethodne vekove, kao i 20.

Treća faza obeležena je obimnijim delima, romanima Na Drini Ćuprija, Travnička hronika, Gospođica i nedovršenim delom Omerpaša Latas, kao i najznačajnijim ostvarenjem toga razdoblja, pripovetkom Prokleta avlija. Uz izuzetak Gospođice, realističkog psihološkog romana smeštenog u srpsku palanačku sredinu, radnja ostalih dela uglavnom je smeštena u Bosnu, u njenu prošlost ili u narativni spoj prošlosti i sadašnjosti.

Ocena Andrića kao romanopisca daleko je od jednoznačne: po nekima je pisac, na zasadama franjevačkih letopisa i spore, sentencama protkane naracije, uspeo da kreira upečatljiv svet „Orijenta u Evropi“; po drugima, Andrić je autentični autor kraćega daha, poput Čehova, pa je najbolji u novelama i pripovetkama, dok mu odriču vrednost postignuća u većim kompozicijama. Bilo kako bilo, Andrić je u svetu uglavnom poznat po svoja dva romana, Na Drini ćuprija i Travnička hronika (prvi je pisan tokom Drugog svetskog rata u Beogradu).


Piščevo se pripovedanje u navedenim delima odlikuje uverljivo dočaranom atmosferom, upečatljivim opisima okoline i ponašanja, no ne i psihološkim poniranjem - većina je Andrićevih likova (osim franjevaca) gonjena biološkim imperativima i determinizmom u ponašanju koji podseća na naturalističku školu 19. veka. Osim tih dela, autor je objavio i niz pripovedaka, putopisne i esejističke proze, te verovatno najbolje delo kasne faze, zbirku aforističkih zapisa Znakovi pored puta (posthumno izdane), nesumnjivo jedno od Andrićevih najvrednijih dela.

Posle Andrićeve smrti, prvo stidljivo, a onda i otvoreno (posebno u doba posle raspada Jugoslavije), počela su se pojavljivati i kritička osporavanja piščevog opusa — što nije bilo moguće tokom Andrićevog života, kada je uživao status nedodirljivog državnog pisca. Ti se prigovori mogu svesti na dve zamerke: nacionalno-političke i estetsko-književne. Po prvoj, gledano iz hrvatske vizure, Andrić je ocenjen kao nacionalni renegat i protagonista velikosrpske ideologije u unitarističkom jugoslavenskom ruhu, tj. kao neka vrsta nacionalnog otpadnika. Iako je uvrštavan u razne antologije hrvatske književnosti, trenutni status u Hrvatskoj nije mu baš zavidan. Slične ocene dolaze i od bošnjačke strane (Muhsin Rizvić i drugi), uz dodatak da Andrić u svojim delima prikazuje Bošnjake muslimane kao „Turke“ - poluazijatske nasilnike, podsvesno mučene kompleksom „izdaje“ zbog prelaska u muslimansku veru. To je mišljenje potkrepljivano ne samo odlomcima iz piščevih dela, nego i njegovim esejističkim i publicističkim radovima u kojima slavi Njegoša i „istragu poturica“.

Drugi je prigovor ozbiljniji i dugoročno važniji i cilja na precenjenost Andrića kao pisca, te na njegovu zastarelost i plošnost njegovih karaktera. Iz vizure hrvatske književnosti, Andrić se ne može porediti s modernističkim pripovedačima (od Polića Kamova preko Krleže i Marinkovića do Slobodana Novaka), pa čak ni sa stilski bliskim, politički kontroverznim Pavelićevim „doglavnikom“ Milom Budakom, s kojim kao pisac tradicionalistički oblikovanih regionalnih epopeja i biološki determinisanih snažnih erotskih strasti ima dosta sličnosti (koliko god se idološki razlikovali).

U srpskoj književnosti Andrić je (gledano iz ideološke vizure) stalno i napadno apostrofiran kao „Srbin-katolik“, ali je, s druge strane, srpska kritika neodlučna koliko dobro se Andrićev tematski prosede uklapa u maticu srpske književnosti (često se Miloš Crnjanski ističe kao najznačajniji srpski pisac 20. veka, a postmodernistički trendovi, od Kiša do Pavića takođe nisu išli na ruku Andrićevoj reputaciji).

I, naposletku, bošnjačka kritika smatra da je Andrić pisac slabijeg zamaha i dosega od Meše Selimovića i još nekih savremenih pisaca eksperimentalnog izraza.


Andrić o umetnosti

Svoje shvatanje smisla i suštine umetnosti Andrić je izlagao, bilo u posebnim napisima bilo implicitno, u pojedinim pasažima svog umetničkog dela. U tom pogledu posebno se ističe njegov esej Razgovor sa Gojom i pripovetka Aska i vuk.

Umetničko stvaranje je po Andriću složen i naporan čin koji se vrši po diktatu čovekove nagonske potrebe za stvaranjem. U osnovi nagonska, čovekova potreba za lepotom odbrana je od umiranja i zaborava; ona je dijalektička suprotnost zakonima prolaznosti. U igri jagnjeta iz alegorijske pripovetke Aska i vuk simbolozovan je umetnički nagon čovekov kao „instiktivan otpor protiv smrti i nestajanja“ koji „u svojim najvišim oblicima i dometima poprima oblik samog života“. Umetnost i volja za otporom, kazuje Andrić na kraju ove pripovetke, pobeđuje sve, pa i samu smrt, a svako pravo umetničko delo čovekova je pobeda nad prolaznošću i trošnošću života. Život je Andrićevom delu divno čudo koje se neprestano troši i osipa, dok umetnička dela imaju trajnu vrednost i ne znaju za smrt i umiranje.



  • Stvaralački akt, po Andrićevom shvatanju, nije prost reproduktivan čin kojim se gola fotografije unosi u umetničko dela. Umetnost, istina, mora da ima dubokih veza sa životom, ali umetnik od materijala koji mu pruža život stvara nova dela koja imaju trajnu lepotu i neprolazan značaj. Fenomen stvaralaštva ogleda se u tome što umetnici izdvajaju iz života samo one pojave koje imaju opštije i dublje značenje. Dajući takvim pojavama umetnički oblik, umetnici ih pojačavaju „jedva primetno za jednu liniju ili jednu nijansu u boji“, stvarajući umetničku lepotu koja otada sama nastavlja svoju slobodnu sudbinu. Sve što u životu postoji kao lepota – delo je čovekovih ruku i njegova duha. Sastavni je deo „života i autentičan oblik ljudskog ispoljavanja“, stvoren za jedan lepši i trajniji život.
  • Mostovi i arhitektonske građevine najbolje ilustruju Andrićevo shvatanje trajnosti lepote koju čovek stvara. Anonimni neimar iz Mosta na Žepi spasava se od zaborava time što svoju stvaralačku viziju prenosi u kamenu lepotu luka razapetog nad obalama pod kojima kao prolaznost protiču hučne vode Žepe. Funkcija umetnosti je i u naporu umetnika da svoje delo uključi u trajne tokove života, da čoveka izvede iz „uskog kruga ... samoće i uvede ga u prostran i veličanstven svet ljudske zajednice“.
  • Postojanje zla u čoveku i životu ne sme da zaplaši umetnika niti da ga odvede u beznađe. I zlo i dobro, kao dijalektičke autonomne sile, samo su latentnost života i ljudske prirode. Dužnost je umetnika da otkriva i jedno i drugo, ali, istovremeno, i da svojim delom utire put spoznaji da je moguće pobediti zlo i stvoriti život zasnovan na dobroti i pravdi.
  • Umetnost je dužna da čoveku otkriva lepotu napora podvižnika koji koračaju ispred savremenika i predosećaju buduće tokove života. Tako umetnost stalno otvara perspektive životu pojedinaca, naroda i čovečanstva, u podvizima i porazima onih koji su prethodili umetnost nalazi nataložena iskustva čovečanstva. Prohujala stoleća sublimišu čovekovo iskustvo oko nekolikih legendi, koje potom inspirišu umetnika. Smisao savremenosti je u stvaralačkom prenošenju iskustva prošlosti u one vrednosti savremenog stvaranja koje će, nadživljavajući nas, korisno poslužiti potomcima.
„Samo neuki, nerazumni ljudi – kaže Andrić – mogu da smatraju i da je prošlost mrtva i neprolaznim zidom zauvek odvojena od sadašnjice. Istina je, naprotiv, da je sve ono što je čovek mislio i osećao i radio neraskidivo utkao u ono što mi danas mislimo, osećamo i radimo. Unositi svetlost naučne istine u događaje prošlosti, znači služiti sadašnjosti“. Svrha umetnosti je u povezivanju prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, u povezivanju „suprotnih obala života, u prostoru, u vremenu, u duhu“.


Dela

  1. Ex ponto, stihovi u prozi, 1918.
  2. Nemiri, stihovi u prozi, 1920.
  3. Put Alije Đerzeleza, 1920.
  4. Most na Žepi, 1925.
  5. Anikina vremena, 1931.
  6. Portugal, zelena zemlja, putopisi 1931.
  7. Španska stvarnost i prvi koraci u njoj, putopisi 1934.
  8. Razgovor sa Gojom, esej 1936.
  9. Na Drini ćuprija, roman 1945.
  10. Deca, zbirka pripovedaka.
  11. Gospođica, roman 1945.
  12. Travnička hronika, roman 1945.
  13. Na Nevskom prospektu, 1946.
  14. Na kamenu, u Počitelju,
  15. Priča o vezirovom slonu, 1948.
  16. Prokleta avlija, novela 1954.
  17. Igra 1956.
  18. O priči i pričanju, beseda povodom dodele Nobelove nagrade, 1961.
  19. Jelena žena koje nema, roman 1963.
  20. Šta sanjam i šta mi se događa, lirske pesme koje su objavljene posthumno 1977.
  21. Omerpaša Latas, nedovršen roman, objavljen posthumno 1977.
  22. Na sunčanoj strani, nedovršen roman, objavljen posthumno
  23. Znakovi pored puta, knjiga objavljena posthumno
  24. Sveske, knjiga objavljena posthumno


Knjige o Ivi Andriću

  1. Razgovori i ćutanja Ive Andrića, Kosta Dimitrijević, 3. dopunjeno izdanje 2010.
  2. Mudrosti i tajne u Delima Ive Andrića, Dragoljub Stojadinović, dopunjeno drugo izdanje ALTERA Beograd 2011.g


Pitanje Andrićeve nacionalne pripadnosti
Podaci iz matičnih knjiga kažu da je Ivo Andrić rođen u katoličkoj porodici i da je kršten u rimokatoličkoj crkvi Svetog Ivana Krstitelja. Takođe, postoje i podaci o Andrićevoj upisnici na Jagelonski univerzitet u Krakovu 1914. godine, iz koga se vidi da je upisan kao Hrvat. U njegovoj ličnoj karti iz 1951. godine, vidi se da se izjašnjavao kao Srbin po nacionalnoj pripadnosti. Zbog toga se stvorila svojevrsna kontroverza oko njegove nacionalne pripadnost. . Srbi ga smatraju srpskim književnikom , dok ga Hrvati smatraju hrvatskim književnikom.


[You must be registered and logged in to see this image.]
(Andrićeva Lična Karta iz 1951. godine)




wikipedia; google guide

Nazad na vrh Ići dole
Markoni

Master
Master

avatar

Muški
Poruka : 9204

Lokacija : Evropa

Učlanjen : 16.10.2011

Raspoloženje : Uvek Dobro


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyUto 9 Okt - 19:03

Danas 78. godišnjica ubistva Aleksandra I Karađorđevića


Na današnji dan pre 78 godina ubijen je kralj Aleksandar Prvi Karađorđević. Odavanjem državnih i vojnih počasti, u Crkvi Svetog Ðorđa na Oplencu biće obeležena godišnjica smrti.


[You must be registered and logged in to see this image.]


Odavanjem državnih i vojnih počasti, u Crkvi Svetog Ðorđa na Oplencu danas će biti obeležena 78. godišnjica smrti kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, koji je ubijen u atentatu u Marselju 9. oktobra 1934. godine.

Lovorove vence na sarkofag kralja položiće predstavnici Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike, Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Opštine Topola, većeg broja gradova i opština u Srbiji, kao i udruženja građana opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, saopštio je vladin Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.


75 godina od atentata na kralja Aleksandra I Karadjordjervića
Položeni posmrtni ostaci kneza Pavla, njegove supruge i sina


Oplenac: Knez Pavle će biti sahranjen u crkvi Svetog Đorđa
Organizator centralne državne komemorativne svečanosti je Vlada Republike Srbije - Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, a ceremonija, kako je najavljeno, počeće u 11.30 sati.

Aleksandar Prvi Karađorđević (1888-1934), nazivan kralj ujedinitelj, ubijen je u atentatu u Marselju u Francuskoj 9. oktobra 1934. godine.

Rođen je na Cetinju 1888. godine, kao drugi sin kneza Petra Karađorđevića i kneginje Zorke, kćerke crnogorskog kralja Nikole Petrovića.

(Tanjug)
Nazad na vrh Ići dole
Kayser Soze

  

Kayser Soze

Muški
Poruka : 13287

Lokacija : Tamo gde Dunav ljubi nebo

Učlanjen : 01.10.2012

Raspoloženje : Priđi da ti šapnem ...


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptySre 10 Okt - 13:45

Догодило се на данашњи дан - 10. октобар




732. - У бици код Поатјеа, града у западној Француској, Карло Мартел однео је одлучујућу победу над Маврима (Арабљанима) и зауставио њихово надирање у Француску.

1813. - Рођен је Ђузепе Верди, италијански композитор, уз Вагнера најистакнутији оперски стваралац 19. века. Његове прве опере, настале у доба бујања ризорђимента (покрет за уједињење Италије), одражавају слободарске националне идеје тог покрета ("Набуко", "Ломбарди", "Јованка од Арка"). У другом стваралачком периоду истиче се особита мелодијска инвенција и снажна драматика ("Травијата", "Трубадур", Риголето"). Подстакнут Вагнером, али не угледајући се на њега, у последње опере уноси нове драмске принципе ("Аида", "Отело"). "Фалстафом" даје узор комичне опере 19. века. Од осталих опера истичу се "Бал под маскама", "Моћ судбине", "Дон Карлос"...

1830. - Рођена је Изабела II, шпанска краљица (1833-1868). За њене владавине, у Шпанији је било неколико грађанских ратова. Најзначајнији је тзв. Први карлистички рат (1833-1840), по форми династички рат између старих феудалних снага (Дон Карлос) и нарастајућих капиталистичких (Изабела II). Њена каснија конзервативна политика један је од узрока буржоаске револуције 1868. у којој је збачена.

1918. - Прва српска армија почела је операције за ослобађање Ниша у Првом светском рату, упркос упозорењу врховног команданта савезничких снага на Балкану, француског генерала Луја Франше Депереа, да је то срљање у авантуру. Гонећи аустријску и немачку војску долином Јужне Мораве, српска војска је, под командом војводе Петра Бојовића, у муњевитом нападу ослободила Ниш и приморала окупаторе на повлачење ка северу.

1964. - У Токију су отворене 18. модерне Олимпијске игре.

1970. - Фиџи, група од 322 острва у Пацифику, добио је независност од Bелике Британије и данашњи дан слави се као Дан независности.

1976. - 98-годишњи Грк Dimitrion Yordanidis је најстарији човек који је истрчао маратон. То је учинио за 7 сати и 33 минута.

1985. - Умро је Орсон Велс, редитељ, глумац, сценограф, новинар и романсијер. Режијом је почео да се бави још на колеџу, режирајући Шекспирове драме. Његов први филм, "Грађанин Кејн" (1941), дело је виртуозне изражајне снаге и оригиналности, техничких новина и новог начина монтаже. Изградио је особени стил и утицао на низ америчких и европских редитеља. Свако његово дело носи печат снажне и оригиналне личности. Филмови: "Трећи човек", "Величанствени Амберсонови", "Отело", "Дама из Шангаја", "Зрно зла", "Процес"...

1991. - Скупштина Србије одлучила је да републичка застава буде тробојка, без звезде петокраке.
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptySub 20 Okt - 1:21

Ogist Limijer - 150 godina od rođenja

Na današnji dan pre 150 godina, rođen je francuski hemičar i industrijalac Ogist Limijer (1862-1954), koji se se bratom Lujem smatra ocem filma

[You must be registered and logged in to see this image.]

PARIZ - Na današnji dan pre 150 godina, rođen je francuski hemičar i industrijalac Ogist Limijer (1862-1954), koji se se bratom Lujem smatra ocem filma.

Pre nego što su braća Koen ili braća Vorner došli na filmsku scenu, postojala su braća Ogist i Luj Limijer koji su u kafani "Grand kafe" 28. decembra 1895. godine priredili su prvu filmsku premijeru u svetu - "Ulazak voza u stanicu", "Hranjenje bebe", "Poliveni polivač" i "Radnici izlaze iz fabrike".

Prve "pokretne slike" bili su kratki dokumentarni filmovi o izlasku radnika iz fabrike, železničkoj stanici sa putnicima i vozom koji juri. Predstava je oduševila publiku i smatra se datumom rođenja kinematografije.


Prva publika brojala je 35 znatiželjnih građana koji su premijeru pratili po ceni od jednog franka.

Zapažen uspeh je podstakao braću na obuku većeg broja snimatelja koji su obilazili okolne države i donosili snimke sa svojih putovanja po inostranstvu prvenstveno carskih ličnosti i ministara, obezbedivši svojoj publici učestvovanje u sjaju njihovih života na do tada nepoznatom direktnom načinu.

Zahvaljujući tome prvi snimci su zabeleženi i na našim prostorima među kojima i "Krunisanje Kralja Nikole II" kao i neki snimci manastira Žiče. Kamera je postala kuriozitet i svakim danom je privlačila sve veći broj ljubitelja pokretnih slika.

Godine 1895. braća Limijer izumeli sinematograf - trojstvo kamere, štampača i projektora. Ono što je bilo najvažnije za ovaj projekat je to da publika vidi projektovanje slike, tako da braća Limijer sinematografom nisu izumeli samo stvaraoce filma, već i gledaoce, piše britanski ''Telegraf''.

U svetu je, 1895. godine, postojalo preko stotinu raznih aparata (samo u Francuskoj je bilo registrovano 127 patenata) koji su snimali i projektovali ''žive slike''. Braća Limijer su načinili poslednji i najznačajniji korak u oživljavanju slike i u njihovom pronalasku su se stekli svi uslovi koji definišu kinematografiju - da se radi o fotografskoj analizi pokreta, da se pokret projektuje na ekran, da se fotografisani pokret oživljava na ekranu u svom prvobitnom obliku i da se to odigrava pred publikom, navodi se na sajtovima koji se bave istorijom filma.


tanjug










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyNed 21 Okt - 18:45

1833. - Rođen je Alfred Nobel, švedski hemičar, pronalazač, industrijalac i veliki filantrop. Godine 1867. pronašao je dinamit, a 1886. balistit, jedan od prvih bezdimnih baruta, a patentirao je još preko 100 drugih izuma. Od proizvodnje dinamita i drugih eksploziva veoma se obogatio i ostavio je svojim testamentom 9.2 mil. dolara za dodeljivanje Nobelove nagrade za izvandredna dostignuća na području fizike, hemije, medicine (i fiziologije), književnosti i zalaganja za mir. Nagrade su prvi put dodeljene 1901. godine. Za hemiju i fiziku nagrade dodeljuje Švedska akademija nauka, za medicinu (i fiziologiju) Istitut Karolina u Stokholmu, a za mir komisija od pet članova koju bira Norveška narodna skupština.
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPet 26 Okt - 15:59

Na današnji dan, 26. oktobra 1881. godine, u Tumstonu, Arizona, odigrao se čuveni revolveraški obračun kod OK korala između braće Erp i Doka Holideja sa jedne strane, i braće Klenton i Meklori sa druge strane... obračun se dogodio oko 15 h, trajao je tridesetak sekundi, trojica ljudi su izgubili život... sam Vajat Erp je uvek o tome govorio kao o uličnoj borbi, a po filmu Obračun kod OK korala iz 1957. godine ceo okršaj se otada naziva obračun kod OK korala.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyUto 6 Nov - 19:20

Vuk Karadžić: 225 godina od rođenja

Srpski jezički i pravopisni reformator Vuk Karadžić rodio se pre tačno 225 godina, 6. novembra 1787. (po Gregorijanskom kalendaru, odnosno 26. oktobra po Julijanskom kalendaru).

[You must be registered and logged in to see this image.]
Vuk Karadžić (ulje na platnu Pavela Đurković)

Tvorac novog pravopisa i srpskog književnog jezika, opismenio se u rodnom selu Tršiću kod Loznice kod jednog rođaka trgovca, potom u školi u Loznici i zatim u obližnjem manastiru Tronoša.

Tokom Karađorđevog, Prvog srpskog ustanka, koji je planuo 1804. godine, bio je pisar u štabu ustaničkog vojvode Đorđa Ćurčije, potom neka vrsta učitelja u Beogradu zatim carinik na Dunavu kod Kladova.

Pošto je odbijen prilikom nastojanja da pohađa Karlovačku gimnaziju, izvesno vreme prema pojedinim izvorima, u Petrinji je učio nemački jezik.

U toku ustanka je, u Beogradu, upoznao Dositeja Obradovića, jednog od najučenijih Srba tog vremena, koji je izvesno vreme bio i Karađorđev ministar prosvete, osim što je obavljao poverljive diplomatske poslove. Vuk je bio i njegov učenik, ali je Dositej, iz patriotskih razloga, odbio da mu pomogne da školovanje nastavi negde van tadašnje Srbije, što je bila velika Vukova želja.

Pošto je teško oboleo, tražeći leka, u Pešti je upoznao krajiškog Srbina Savu Mrkalja, koji je već imao uobličenu neku vrstu pravopisne reforme za Srbe. Filološka nastojanja Mrkalja Vuk je izuzetno cenio.

Po propasti ustanka 1813. zaputio se u Beč gde se postupno događa njegov preobražaj, između ostalog, i pod uticajem austrijskog dvorskog cenzora Slovenca Jerneja Kopitara.

Kopitar ga je usmerio da počne sistematski da prikuplja srpske narodne pesme, i uopšte umotvorine, da bi potom postupno započeo i sa reformisanjem ćiriličnog pisma, kao i prevođenjem.

Pisao je i istoriografska svedočanstva (većinom sećanja), bavio se nekom vrstom etnografije, organizovao istraživanja širom srpskih zemalja i vodio je ogromnu prepisku.

Karlovački mitropolit (Stefan) Stratimirović, čovek retke učenosti i kulture, smatrao je da je njegova jezička reforma primitivna i da odbacuje čitavu srpsku jezičku i književnu tradiciju, a njegov prevod Novog Zaveta ocenjen je tada kao skandalozan (pošto nije poznavao klasične jezike prevod je rađen sa nemačkog).

Vuk Karadžić je vremenom stekao ugled među intelektualcima Evrope, čak i kod umova kakvi su bili Gete ili Ranke, a Univerzitet u Jeni proglasio ga je počasnim doktorom. U Lajpcigu je studirao medicinu, ali zbog nedovoljnog predznanja i materijalnih neprilika, nije mogao da prati studije. Za naučne zasluge je, 1826. godine dobio penziju ruskog cara.

Njegovi odnosi s knezom Milošem Obrenovićem prošli su kroz razne faze, ali je sa vrhom srpske crkve posebno Karlovačke mitropolije bio u veoma lošim odnosima.

Njegove ideje odnele su odlučujuću prevagu 1847. godine kada su izašle “Pesme” Branka Radičevića, pisane “Vukovim pravopisom” a Đura Daničić je tekstom “Rat za srpski jezik i pravopis” praktično dokazao opravdanost Vukove reforme.

Umro je 26. januara 1864. u Beču, gde je i sahranjen. Njegovi posmrtni ostaci preneti su, svečano, 1897. iz Beča u Srbiju i smešteni su, poput Dositeja Obradovića, u portu Saborne crkve u Beogradu, nedaleko od glavnog ulaza. Njegovo delo sabrano je, u modernim izdanjima, u čak 39 tomova.

U čast Vuku Karadžiću u njegovom rodnom Tršiću, Loznici, Tronoši i u Beogradu, od 1933. se održava Vukov sabor, koji je najstarija i najmasovnija kulturna manifestacija u Srbiji. Ta manifestacija je pre dvadesetak dana održana 77. put za redom.


tanjug










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34967

Godina : 49

Lokacija : UK, London

Učlanjen : 30.03.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyČet 8 Nov - 13:18

165 godina od rođenja Brama Stokera


[You must be registered and logged in to see this image.]




Abraham "Bram" Stoker (Clontarf, 8. studenog 1847. - London, 20. travnja 1912.) je irski pisac, autor možda najekraniziranijeg romana ikad, Drakula.

Abraham "Bram" Stoker (8. studenoga 1847 - 20. travnja 1912) je irski romanopisac i pisac kratkih priča, danas najpoznatiji po njegovom gotičkom romanu Dracula iz 1897. Tijekom svog života, on je bio bolje poznat kao osobni asistent glumca Sir Henry Irvinga i poslovni voditelj kazališta "Lyceum Theatre" u Londonu, koji je bio Irvingovu vlasništvu.

Stoker je rođen 8. studenog 1847. u ulici 15 Marino Crescent, Clontarf, na u sjevernoj strani Dublina, Irska. Njegovi roditelji su bili Abraham Stoker (1799-1876), iz Dublina, i Charlotte Mathilda Blake Thornley (1818. - 1901), koja je došla iz Ballyshannona, grad u županiji Donegal. Stoker je treći od sedam djece, najstariji od kojih je Sir Thornley Stoker, prvi Bt.. Abraham i Charlotte su bili pripadnici Irske Crkve u župi Clontarf i prisustvovali župnoj crkvi sa svojom djecom, koji su bili kršteni u njoj.

Stoker je bio prikovan za krevet dok nije krenuo u školu u dobi od sedam godina, kada je napravio potpuni oporavak. Od tog vremena, Stoker je napisao: "Bio sam, naravno, zamišljen, a slobodno vrijeme duge bolesti dao priliku za mnoge misli koje su plodno prema njihovom vrste u kasnijim godinama." Školovao se u privatnoj školi koju vodi vlč William Woods.

Nakon što je njegov oporavak, on je odrastao bez daljnjih većih zdravstvenih problema, čak i odlikuje kao sportaš (imenovan je Sveučilište Sportaš) na Trinity College, Dublin, koji je nazočio 1864 - 1870. Diplomirao je s počastima iz matematike. Bio je revizor College Povijesnog društva ('pov') i predsjednik Sveučilišta filozofskog društva, gdje je njegov prvi rad je bio na "senzacionalizma u šund i društvo".

Stoker je postao zainteresiran u kazalištu, dok je student preko prijatelja, dr. Maunsell. On je postao kazališni kritičar za Mail Dublinu navečer, u suvlasništvu autora gotičkih priča Josip Sheridan Le Fanu. Kazalište kritičari su održani u niskom poštovanje, ali je privukla obavijest po kvaliteti svojih mišljenja. U prosinca 1876 dao je povoljan pregled Henry Irvinga Hamleta na Theatre Royal u Dublinu. Irving pozvao Stokera za večeru na Shelbourne Hotel, gdje je odsjeo. Oni su postali prijatelji. Stoker je također pisao priče, au 1872 "Kristal Kup" objavio je u Londonu društva, nakon čega slijedi "The lanac sudbine" u četiri dijela u The Shamrock. Godine 1876, dok je državni službenik u Dublinu, Stoker napisao non-fiction knjige (Dužnosti Clerks sitne sjednice u Irskoj, objavljena 1879), koji je ostao standardno djelo. Nadalje, on je imao interes u umjetnosti, i bio je osnivač Dublinu Skiciranje klub u 1874.

Bram Stoker je bivši dom, Kildare Street, Dublin, Irska. U 1878 Stoker oženjen Firenca Balcombe, kći potpukovnik James Balcombe od jedne Marino polumjeseca. Bila je slavio ljepotu čiji bivši tužitelj je Oscar Wilde. Stoker znao Wilde iz njegovih studentskih dana, nakon što ga je predložio za članstvo u sveučilišnoj filozofskog društva, dok je on bio predsjednik. Wilde je prevrnut na firentinske odluke, ali Stoker kasnije nastavio zbližavanja, a nakon Vajldove pad ga posjetili na kontinentu.

U ložišta preselio u London, gdje je postao Stoker djeluje manager i onda poslovni menadžer Irvinga je Lyceum Theatre, London, post je održan za 27 godina. Na dan 31. prosinca 1879, Bram i Florence je jedino dijete rodila, sina kojeg su prozvali Irving Noel Thornley Stokera. Suradnja s Irving je važno za Stoker i kroz njega je postao uključeni u londonskom visokom društvu, gdje je upoznao James Abbott McNeill Whistler i Sir Arthur Conan Doyle (na koga najudaljenijim bio povezan). Rad za Irving, najpoznatiji glumac svoga vremena, i upravljanje jednog od najuspješnijih kazališta u Londonu Stoker primjetan ako zaposlen čovjek. On je bio posvećen Irving i njegovi memoari pokazuju ga idolized. U Londonu Stoker se također sastao Hall Caine, koji je postao jedan od njegovih najbližih prijatelja - posvetio Drakula s njim.

U tijeku je Irving ture, Stoker proputovao svijet, iako on nikada nije posjetio Istočnu Europu, podešavanje po svom najpoznatijem romanu. Stoker je uživao u Sjedinjene Države, gdje je Irving bio popularan. S Irving je bio pozvan dva puta u Bijeloj kući, i znao Williama McKinleya i Theodorea Roosevelta. Stoker postaviti dva njegova romana postoje, koristeći Amerikance kao likovi, ističe se Quincey Morris. On je također upoznao jednog od njegovih književnih idola, Walt Whitman.


Dok menadžer za Irving, i tajnica i direktor londonskog Lyceum Theatre, on je počeo pisati romane s početkom zmije Pass u 1890 i Dracula u 1897. Tijekom tog razdoblja, Stoker je bio dio književne osoblja londonski Daily Telegraph i drugi pisao prozu, uključujući i horor romana dama pokrovu (1909) i jazbinu u Bijeloj Crv (1911). U 1906, nakon Irvinga smrti, on je objavio svoj život Irving, koji je pokazao uspješnim,i uspio produkcije na Prince of Wales kazališta.

Prije pisanja Drakula, Stoker sastao Armin Vámbéry koji je bio mađarski pisac i putnik. Drakula vjerojatno nastao iz Vámbéry tamnim pričama koje Karpata. [9] Nakon što je proveo nekoliko godina istražujući europski folklor i mitološke priče o vampirima. Drakula je epistolarni roman, napisan kao zbirka realan, ali potpuno izmišljena, dnevnički zapisi, telegrami, pisma, brodski dnevnici, i novinske isječke, sve što je dodao razinu detaljne realizma do njegove priče, vještina je razvijen kao novine pisac.

U vrijeme objavljivanja, Drakula je smatran "izravan horor roman" na temelju izmišljenih kreacijama nadnaravnog života. "To je dao oblik univerzalne fantazije ... i postao dio popularne kulture."

Prema Enciklopediji svjetskog biografija, Stoker priče danas su uključene u kategorijama "horor fantastika", "romantizirana gotičke" priče, i "melodrama". Oni su klasificirani zajedno s drugim "djela popularne fikcije" poput Marije Shelley Frankenstein: 394 koji je, prema povjesničaru Jules Zanger, također se koristi "Mitotvorstvo" i pričanje način da "više pripovjedača" govore isti priču iz različitih perspektiva. "" Oni ne mogu svi biti laganje, "smatra čitatelj."

Izvorni 541-stranica rukopis Dracula, vjeruje se da su izgubili, pronađena je u jednoj štali u sjeverozapadnoj Pennsylvaniji tijekom ranih 1980-ih. To uključuje i upisali rukopis s mnogim korekcije, i rukom na naslovnoj stranici bio je "UN-a -mrtav. " Autorova ime je prikazano na dnu kao Bram Stoker. Autor Robert Latham primjećuje, "najpoznatiji horor roman ikad objavljena, njezin naslov promijenio u zadnjoj minuti". Rukopis je kupio Microsoft suosnivač Paul Allen.

Stoker je inspiracija za priču, osim Whitby, možda su uključeni posjet Slains dvorcu u Aberdeenshire, posjet kripti crkve Sv Michan crkve u Dublinu i novela Carmilla Joseph Sheridan Le Fanu.

Stoker je izvorni znanstveni bilješke za roman se vodi Rosenbach muzeja i knjižnice u Philadelphia, PA. Faksimil izdanje bilješkama je stvorio Elizabeth Miller i Robert Osamnaest-Bisang u 1998.


U Golders Green Nakon što je pretrpjela niz poteza, Stoker je umro na broj 26 Trgu svetog Jurja, 20. travnja 1912. Neki biografi pripisuju uzrok smrti tercijarnog sifilisa, drugi na prekovremeni rad. On je bio kremiran, a njegov pepeo staviti u urnu prikaza na Golders Green krematoriju. Nakon Irving Noel Stoker smrti u 1961, njegov pepeo su dodani tom urni. Prvotni plan je bio da njegovi roditelji 'pepeo zajedno, ali nakon Florence Stoker smrti, njezin pepeo su se raspršili po vrtovima Rest. Za posjet njegove posmrtne ostatke na Golders Green, posjetitelji moraju otpratiti do sobe urna je smješten u, zbog straha od vandalizma.

Stoker je odgojen kao protestant, u Crkvi u Irskoj. Bio je snažno podupirao Liberalne stranke. Uzeo je veliko zanimanje za irski poslova i bio je ono što je nazvao "filozofskim kući vladar", vjerujući u početnom pravilu za Irsku donio o mirnim putem - ali kao gorljiv monarhističkog kako vjeruje da Irska treba ostati unutar Britanskog carstva koji je vjerovao je sila za dobro. On je bio veliki obožavatelj premijera William Ewart Gladstone, kojega je osobno dobro poznavao, i divio svoje planove za Irsku.

Stoker je imao snažan interes za znanost i medicinu i vjerovanje u tijeku. Neki od njegovih romana poput Gospe pokrovu (1909) se može vidjeti kao rano znanstvene fantastike.

Stoker je imao interes u okultno posebno hipnotizmu, ali je također bio oprezan okultne prijevare i vjerovali čvrsto da praznovjerje treba zamijeniti više znanstvenih ideja. Sredinom 1890-ih, Stoker je glasine da su postali član Hermetički Red Zlatne Zore, iako nema konkretnih dokaza koji podupiru tu tvrdnju. Jedan od Stoker najbližih prijatelja bio JW Brodie-Innis, glavni lik u redu, a Stoker sam angažirao Pamela Coleman Smitha, kao umjetnik u Lyceum Theatre.


Kratka priča prikupljanja Dracula je goste i druge čudne priče je objavljen u 1914 Stoker udovice Firenci Stoker. Prvi film adaptacija Drakule je objavljen u 1922 i bio je imenovan Nosferatu. To je u režiji Friedrich Wilhelm Murnau i glumio Max Schreck kao grofa Orlock. Nosferatu je proizvedena dok je Florence Stoker, Bram Stoker udovica i književni izvršilja, još bio živ. Zastupana po odvjetnicima iz britanskog Incorporated društva Autori, ona na kraju tužio je filmaše. Njezin glavni pravni prigovor je da je ona bila ni pitao za dozvolu za adaptaciju niti obraćao plemića. Slučaj vukao na za nekoliko godina, s gđa Stoker zahtjevna uništenje negativna i sve ispise iz filma. Tužba je konačno riješen u korist udovice u srpnju 1925. Neki primjerci filma preživio, međutim i film je postao poznat. Prvi ovlašteni filmska verzija Drakule nije došlo do gotovo desetljeće kasnije, kada Universal Studios objavio Tod Browning je Drakula glumi Bela Lugosi.

Zbog ložišta 'frustrirajuće povijesti s Dracula je autorskim pravima, super-nećakinjin sin od Bram Stoker, kanadski pisac Dacre Stoker, s ohrabrenja od scenarista Ian Holt, odlučio napisati "nastavak koji je nosio Stoker ime" da "ponovo uspostaviti kreativnu kontrolu nad" izvorni roman. U 2009, Drakula: Un-Dead pušten, napisao Dacre Stoker i Ian Holt. Oba pisci "na temelju [njihov rad] na Bram Stoker vlastitih rukopisnih bilješki za znakova i zemljište niti izrezano iz originalnog izdanja" uz vlastita istraživanja za nastavak. To je ujedno bio Dacre Stoker je pisanje debi.

U proljeće 2012, Dacre Stoker u suradnji s prof Elizabeth Miller predstavila je "izgubio" Dublin Journal napisao Bram Stoker, koji je zadržao njegov praunuk Noel Dobbs. Stokera dnevnika baciti svjetlo na pitanja koja mu je u pitanju pred svojim londonskim godina. Primjedba o dječaku koji je uhvaćen muhe u boci može biti ključ za kasniji razvoj Renfield karaktera u Drakula.

Na 8 studenog 2012, Stoker je nagrađen sa Google Doodle na Googleovoj početnoj stranici povodu njegove 165. rođendan.



Vikipedija; Google
Nazad na vrh Ići dole
Black Wizard

Master
Master

Black Wizard

Muški
Poruka : 34967

Godina : 49

Lokacija : UK, London

Učlanjen : 30.03.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPon 12 Nov - 13:54

172 Godine od Rođenja Ogist Rodena


[You must be registered and logged in to see this image.]




Fransoa Ogist Rene Roden (fr. François-Auguste-René Rodin; Pariz, 12. novembar 1840 — Medon, 17. novembar 1917) je bio francuski vajar.

Rođen je 12. novembra 1840. u Parizu.

Preminuo u predgrađu Pariza Medonu 17. novembra 1917. godine.




Roden je izvršio revoluciju u skulpturi korišćenjem slobode forme koja je do tada bila nepoznata. Umeo je da izvaja i realistične skulpture, poput Mislioca, ali i da predstavi senzualnost koja je šokirala savremenike, na primer, skulptura Poljubac. Trudio se da njegove figure izražavaju emociju svim delovima tela. Sam je prokomentarisao za skulpturu Mislilac: „Ono zašto on misli, nije samo u njegovom mozgu, zgrčenom čelu, raširenim nozdrvama i stisnutim usnama, već i u svakom mišiću njegovih ruku, leđa i nogu, u stisnutoj pesnici i zgrčenim nožnim prstima“.

Roden je bio naturalista, više ga je interesovala emocija i karakter nego monumentalnost. Odbacivao je idealizam i apstrakciju tradicija antičke skulpture, kao i dekorativnost baroknih uzora. Iako se smatra tvorcem moderne skulpture, on nije bio revolucionarni protivnik tradicije. Obrazovao se na pariskoj Školi lepih umetnosti i godila su mu priznanja akademske javnosti.

Neke od narudžbina pretvorio je u snažne umetničke kreacije. Grad Kale je naručio skulpturu Građani Kalea koja je trebalo da opiše epizodu iz srednjovekovne prošlosti grada. Roden je ovaj zadatak rešio grupom skulptura koje su postavljene na nivou trga, a ne na pijedestalu. Spomenik književniku Onore de Balzaku je modelovao tako da je spomenik teškim ogrtačem sakrivao telo modela, a modelovanjem lica odražavao pogled u daljinu i trenutak umetničkog razmišljanja. Oba rešenja su se susrela sa neodobravanjem naručilaca, naviknutih na tradicionalne forme skulpture.

U kasnijoj fazi stvaralaštva, Roden je stvorio nekoliko „nepotpunih“ skulptura (fragmenata), kao što su Čovek koji korača i Iris-glasnik Bogova. Ovim skulpturama nedostaje glava ili neki delovi tela. U ovim primerima, umetnik ne teži postizanju fizičke sličnosti, već prati sopstvenu umetničku ideju. Fragmenti su bili inspiracija za vajare apstrakcije narednih generacija.

Poznata je Rodenova veza sa umetnicom Kamij Klodel. Ona mu je bila muza i ljubavnica, ali i vajarski model.

Najpoznatije Rodenove skulpture su: Bronzano doba, ansambl skulptura Građani Kalea, kapija pakla, mislilac, poljubac, spomenik Balzaku, Ugolino i njegova deca, Adam, Eva i druga dela.

Roden, avangardan u umetnosti, ostavio je svoje skulpture, šablone, čak i potpis u domen javne upotrebe. Za njega je to bio način da svoje delo ostavi budućim generacijama.





Galerija skulptura


1. Bronzano doba

[You must be registered and logged in to see this image.]


2. Kapija Pakla

[You must be registered and logged in to see this image.]


3. Građani Kalea

[You must be registered and logged in to see this image.]


4. Poljubac

[You must be registered and logged in to see this image.]


5. Spomenik Balzaku

[You must be registered and logged in to see this image.]


6. Portret Gospođe Fenej

[You must be registered and logged in to see this image.]


7. Desna ruka

[You must be registered and logged in to see this image.]


8. Čovek koji korača

[You must be registered and logged in to see this image.]


9. Nepoznato

[You must be registered and logged in to see this image.]


10. Nepoznato

[You must be registered and logged in to see this image.]


11. Mislilac

[You must be registered and logged in to see this image.]



Muzej Roden u Parizu, Francuska

[You must be registered and logged in to see this image.]



wikipedia; google
Nazad na vrh Ići dole
Dinka

  

Dinka

Ženski
Poruka : 29514

Godina : 40

Učlanjen : 26.09.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPet 30 Nov - 9:44

Vi se nalazite ovde: Mondo > Zabava > Kultura

MILOŠ CRNJANSKI- 35 godina od smrti
Od smrti Miloša Crnjanskog (1893-1977) jednog od najvećih književnika u istoriji Srba prošlo je tačno 35 godina


Pisac koji je najbolje, jednom rečju, opisao tešku prošlost Srba, od vremena invazija Turaka pa do naših dana, bio je nesumnjivo Miloš Crnjanski. Njegov roman "Seobe", iako opisuje samo jednu epizodu iz 18. veka, sjajna je ilustracija istorijskog iskustva jednog tragičnog naroda.

Crnjanski je roden 26. oktobra 1893. u Čongradu u današnjoj Mađarskoj, tada Austro-Ugarska, gde se njegov otac, niži cinovnik, našao po kazni. Zbog neobuzdanog ponašanja uklonjen je iz Banata, u sredinu koja je bila gotovo potpuno nesrpska. I po ocu (Ilandža) i po majci (Pančevo) bio je Banaćanin.

Detinjstvo i ranu mladost proveo je u Temišvaru, koji je s puno topline opisivao u sećanjima, varoš Temišvar, ali i malenu srpsku zajednicu, ostatak ostataka nekada ugledne i bogate srpske opštine.

U toj sredini zanavek je upio strasnu ljubav prema tradicijama njegovog naroda i sva njegova dela, čak i ona s lirskom tematikom ili antiratna kakva je pisao u ranih dvadesetih ipak su prožeta posebnom vrstom misticnog patriotizma.

Pripadao je generaciji koju je užasna klanica Prvog svetskog rata potpuno odredila, u austrijskoj uniformi prošao je Galiciju i italijanski front, a rana njegova dela odraz su tog duha.

Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu. Školovao se prethodno u Becu i Rijeci, a docnije i u Parizu. Bio je profesor, novinar, publicista, a od 1928. zaposlen je u Pres birou vlade Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca (docnije Jugoslavije) pri diplomatskim predstavništvima na strani.

Okupcija Jugoslavije 1941. zatekla ga je u Rimu, odakle se preko Lisabona zaputio u London. Iz emigracije, koju je teško doživeo, vratio se u otadžbinu 1965.

U romanu "Seobe", ciji je prvi deo napisao 1929. a drugi 1962. opisivao je tragicno rasejanje Srba na širokim prostorima Srednje Evrope i Južne Rusije. Delo je nastalo na realnim istorijskim osnovama.

Bio je sjajan stilista, duboko ukorenjen u tradicije njegovog banatskog srpstva, jedna je od kljucnih pojava srpske književnosti uopšte. Njegova poetska ostvarenja mnogi smatraju neprevaziđenim.

Crnjanski je, između ostalog, objavio romane "Dnevnik o Čarnojeviću", "Kap španske krvi", "Kod Hiperborejca", "Roman o Londonu", pesme "Lirika Itake", "Lament nad Beogradom", novelu "Prica o muškom", drame "Maska", "Konak", "Nikola Tesla", putopise "Ljubav u Toskani", "Knjiga o Nemackoj", "Naša nebesa", "Naše plaže na Jadranu", "Boka Kotorska", "Knjiga o Mikelandelu", "Embahade"...

(Tanjug)
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptySub 8 Dec - 20:05

1980. - Mark Dejvid Čepman je u Njujorku izvršio atentat na Džona Lenona.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
LJUBAVNIK LEDI ČETERLI

  

avatar

Muški
Poruka : 3780

Učlanjen : 22.08.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPet 14 Dec - 20:30

1503. - Rođen je Mišel de Nostradamus, francuski astrolog i lični lekar kralja Šarla IX. Napisao je knjigu "Proročanstva".

[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sarra

  

Sarra

Ženski
Poruka : 9173

Učlanjen : 09.04.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPon 25 Feb - 11:24

25. februar

1570. - Papa Pije V (Pius) ekskomunicirao je englesku kraljicu Elizabetu I (Elizabeth) zbog njene podrške protestantizmu i anglikanskoj crkvi.

1723. - Umro je engleski arhitekta Kristofer Ren (Christopher Wren), na čijem delu je zasnovana engleska klasicistička arhitektura 18. veka. Nakon požara u londonskom Sitiju 1666, kada je izgorelo oko 13.000 zgrada, izradio je urbanistički plan za njegovu obnovu i ostvario svoje najveće delo katedralu Svetog Pavla (1673-1710).

1815. - Po nalogu Sulejman paše ubijen je Stanoje Stamatović, poznat kao Stanoje Glavaš, srpski vojvoda iz Prvog srpskog ustanka, hajduk i borac protiv Turaka. Bio je predviđen za vođu Prvog srpskog ustanka (1804), ali je na njegov predlog izabran Karađorđe Petrović. Njegovo junaštvo opevano je u narodnim pesmama, a Đura Jakšić je o njemu napisao istoimenu dramu.

1848. - Prinudivši premijera Edvarda Beneša da prihvati ostavke nekomunista u vladi, komunisti su u Čehoslovačkoj preuzeli vlast. Ovaj događaj nazvan je "februarski udar".

1854. - Egipatski predsednik Mohamed Nagib (Mohammad Naguib) je prinuđen da podnese ostavku, a svu vlast je kao premijer i predsednik Revolucionarnog saveta preuzeo Gamal Abdel Naser (Nasser), njegov blizak saradnik prilikom obaranja kralja Faruka I (Farouk) u julu 1952.

1856. - Na završetku 20. kongresa Komunističke partije SSSR, Nikita Hruščov pročitao je tzv. Tajni referat u kojem je izložio posledice Staljinove vladavine i kulta ličnosti.

1864. - Pobedom nad Soni Listonom (Sonny) u Majamiju, Kasijus Klej, od 1965. Muhamed Ali (Cassius Clay, Muhammad), postao je prvi put prvak sveta teške kategorije u boksu. Titulu je potom devet puta uzastopno uspešno odbranio, a oduzeta mu je 1967. sudskom presudom zbog odbijanja da bude mobilisan za rat u Vijetnamu.

1872. - Sovjetski vasionski brod "Luna 20" vratio se na Zemlju sa uzorcima Mesečevog tla.

1873. - Rođen je italijanski operski pevač Enriko Karuzo (Enrico Caruso), jedan od najvećih tenora u istoriji opere. Bio je posebno cenjen kao izvođač uloga u operama Đuzepea Verdija (Giuseppe) i Đakoma Pučinija (Giacomo) i kao interpretator italijanske kancone. Jedan je od prvih pevača koji je snimio gramofonsku ploču.

1885. - Nemačka je anektirala Tanganjiku i Zanzibar.

1888. - Umro je srpski botaničar i prirodnjak Josif Pančić, prvi predsednik Srpske kraljevske akademije, profesor i rektor Velike škole u Beogradu. Opisao je oko 80 dotada nepoznatih biljnih i životinjskih vrsta, otkrio endemsko-reliktni četinar poznat kao "Pančićeva omorika" (Picea omorika) i objavio oko 30 naučnih radova. Osnovao je i uredio Botaničku baštu u Beogradu.

1899. - Umro je osnivač britanske novinske agencije Rojters nemački Jevrejin Paul Julijus fon Rojter (Julius von Reuter), po kojem je nazvana najstarija svetska agencija.

1983. - Umro je američki pisac Tenesi Vilijams (Tennešee Njilliams), čuven po psihološkim dramama građenim tehnikom lirske simbolike ("Staklena menažerija", "Tramvaj zvani želja", "Mačka na usijanom limenom krovu").

1986. - Filipinski diktator Ferdinand Markos (Marcos) podneo je ostavku pod pritiskom pobunjenog naroda, vojnog vrha, i uz podsticaj SAD koje su dotada podržavale njegovu diktatorsku vladavinu.

1991. - Iračka raketa "skad" pogodila je, u Zalivskom ratu, kasarnu američkih marinaca kod saudijskog grada Dahran. Poginulo je 28 vojnika, a veći broj je ranjen.

1993. - Kim Jong Sam (Young) je preuzeo dužnost predsednika Južne Koreje kao prvi civil na čelu te azijske države posle 32 godine.

1994. - Jevrejski naseljenik Baruh Goldštajn (Baruch Goldstein) ubio je iz automatske puške i bombama 43 muslimanska vernika u džamiji u Hebronu, na okupiranoj Zapadnoj obali, posle čega je na istom mestu pretučen do smrti.
2000. - Međunarodni crveni krst saopštio je da je još uvek nepoznata sudbina oko 3.000 ljudi sa Kosova nestalih za vreme sukoba srpskih snaga bezbednosti i kosovskih Albanaca 1998-99. i da među nestalim licima najviše ima kosovskih Albanaca.

2001. - U 92-oj godini umro je ser Donald Bredman (Bradman), najpoznatiji igrač kriketa u istoriji tog sporta i najslavniji sportista Australije. On je postao nacionalna sportska ikona tokom 30-tih i 40-tih godina prošlog veka kada je postavio svojevrstan rekord u tom sportu.

2003. - Umro je italijanski komičar i režiser Alberto Sordi (82) koji je, u 60 godina dugoj karijeri, igrao u oko 150 filmova.

2004. - U 86. godini umro je Stanislav Rinjak (Stanislaw Ryniak) prvi registrovani zatvorenik u nacističkom koncentracionom logoru Aušvic. 2004 - Češki parlament je doneo odluku o slanju više od 100 vojnika u Avganistan, što je prvo aktivno učešće českih oružanih snaga od II svetskog rata. 2005 - Umro je Piter (Peter) Benenson (83), osnivač Organizacije za ljudska prava Amnesti internešenel (Amnesty International), koja je dobitnik Nobelove nagrade.










Always be positive  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPet 1 Mar - 13:08

Na današnji dan...
Dogodilo se na današnji dan - 1. mart

1810. - Rođen je Frederik Šopen, najznačajniji poljski kompozitor, nacionalni romantičar. Pošto je 1830. napustio domovinu radi koncertiranja u inostranstvu, nastanio se u Parizu, gde je ostao do smrti. Pripadao je krugu pariske društvene i kulturne elite i poljskih političkih emigranata, što je uticalo na njegovo umetničko i idejno formiranje. Komponovao je u narodnom duhu, gotovo isključivo klavirsku muziku koju je obogatio novim izražajnim sredstvima, naročito u pogledu harmonije i pijanističke tehnike. Dela: dva koncerta za klavir i orkestar, etide, mazurke, prelidi, nokturni, valceri, poloneze, balade, skerca i dr.

1872. - Jeloustoun je postao prvi svetski nacionalni park. Jeloustoun je prirodni botanički i zoološki vrt u SAD, najvećim delom u državi Vajoming, površine 8.963 kilometara kvadratnih, u kojem je zabranjen svaki lov i oštećenje prirode.

1878. - Pobedom Srbije završen je Drugi srpsko-turski rat. Prvi rat s Otomanskim carstvom 1876. i 1877. okončan je neuspehom Srbije, ali joj je drugi 1877. i 1878. doneo teritorijalno proširenje za četiri okruga i međunarodno priznanje na Berlinskom kongresu 1878. Ti ratovi bili su nastavak oslobodilačke borbe, a neposredan povod bio je ustanak Srba 1875. protiv turske vlasti u Bosni i Hercegovini.

1886. - Rođen je Oskar Kokoška, austrijski slikar, postimpresionist koji se približio ekspresionistima. U toku Drugog svetskog rata stvara velike kompozicije idejno-humanističkog sadržaja. Imao je znatnog uticaja na slikarstvo u Evropi.

1891. - Rođen je srpski pisac Stanislav Vinaver, jedan je od najznačajnijih i najraznovrsnijih stvaralaca u novijoj srpskoj literaturi. Studirao je matematiku i muziku u Parizu, a između dva svetska rata radio je kao novinar. U Prvom svetskom ratu učestvovao je kao dobrovoljac, okupaciju zemlje u Drugom svetskom ratu proveo je u nemačkom zarobljeništvu, a od 1945. radio je u Beogradu kao profesionalni pisac i prevodilac. Nemiran, radoznao, dinamičan duh, muzički obdaren, bio je jedan od protagonista moderne srpske književnosti posle Prvog svetskog rata, istraživač i kreator slobodnijeg pesničkog izraza i književnog jezika. Dela: zbirke pesama "Mjeća", "Varoš zlih volšebnika", "Čuvari sveta", "Evropska noć", "Pantologija novije srpske pelengirike", "Najnovija pantologija srpske i jugoslovenske pelengirike", proza "Priče koje su izgubile ravnotežu", "Godine poniženja i borbe, život u nemačkim 'oflazima'", "Ratni drugovi", "Šabac i njegove tradicije", eseji "Goč gori, jedna jugoslovenska simfonija", "Živi okviri", "Jezik naš nasušni", "Nadgramatika", "Zanosi i prkosi Laze Kostića", "Momčilo Nastasijević", "Gromobran svemira", "Nemačka u vrenju".

1912. - Albert Beri izveo je prvi skok sa padobranom iz aviona.

1919. - U Beogradu se sastao prvi jugoslovenski parlament - privremeno narodno predstavništvo Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, u kojem je bilo 296 poslanika postavljenih ukazom vlade. Poslanici su mahom bili iz ranijih parlamenata jugoslovenskih zemalja, izabrani pre Prvog svetskog rata.

1946. - Rođen je srpski general-pukovnik, pilot Ljubiša Veličković, jedini general koji je poginuo tokom agresije NATO na Jugoslaviju 1999. Obavljao je sve letačke i najodgovornije komandne dužnosti u Ratnom vazduhoplovstvu i Protivvazdušnoj odbrani Jugoslovenske narodne armije i Vojske Jugoslavije i prvi je Srbin koji je leteo avionom "Mig 29". Bio je nastavnik letenja, komandant letačke eskadrile, puka i korpusa, sekretar Savezne direkcije za kontrolu letenja, načelnik Generalštabne škole VJ, načelnik Sektora za RV i PVO Generalštaba VJ i komandant RV i PVO VJ. S dužnosti komandanta RV i PVO smenjen je 1998. pod nedovoljno razjašnjenim okolnostima. U trenutku pogibije, prilikom obilaska jedinica na prvoj liniji odbrane otadžbine, obavljao je dužnost pomoćnika načelnika Štaba Vrhovne komande za RV i PVO VJ.

1947. - Međunarodni monetarni fond počeo je sa radom.

1955. - Počela je sa radom ginekološko-akušerska klinika "Narodni front" u Beogradu, nakon što je izvršena rekonstrukcija bivšeg sanatorijuma "Živković" i susedne zgrade u ulici Narodnog fronta. Zgrade su adaptirane i opremljene, a bolnica je počela da radi sa 220 kreveta.

1958. - Umro je srpski vajar Toma Rosandić, prvi rektor Akademije likovnih umetnosti u Beogradu, član Srpske akademije nauka i umetnosti. Kamenorezački zanat učio je u Splitu, a vajarstvo u Veneciji i Beču. Bio je odličan klesar, ali je najbolja dela stvorio u drvetu, s izvanrednim osećajem za njegovu strukturu i materiju. Izradio je mnoštvo javnih spomenika, uključujući veliku grupu "Igrali se konji vrani" ispred Skupštine Jugoslavije u Beogradu i skulpturu "Umorni borac" na Kalemegdanu.

1966. - "Venera 3", sovjetska kosmička sonda, srušila se na Veneru. Iako nije ispunila svoj zadatak - da izmeri atmosferu na Veneri, ona je postala prvi objekat koji je čovek napravio a koji je dotakao neku drugu planetu.

1970. - U Americi je zabranjen lov na kitove u komercijalne svrhe.

1977. - Američka banka daje ime VISA svojim kreditnim karticama.

1978. - Mrtvački sanduk Čarlija Čaplina ukraden je u Švajcarskoj.

1981. - Bobi Sends, član IRA, započeo je 65-dnevni štrajk glađu u zatvoru, nakon čega je umro.

1992. - Bosanski muslimani i Hrvati na referendumu su glasali za otcepljenje od Jugoslavije, a u Sarajevu su muslimani ispred srpske pravoslavne crkve pucali na srpske svatove, što je nagovestilo građanski rat u BiH. Istog dana, na referendumu u Crnoj Gori 63 odsto građana izjasnilo se za zajedničku državu sa Srbijom - Saveznu Republiku Jugoslaviju.




'Krvava svadba' - Zločin kojim je prije 21 godinu počeo građanski rat u BiH!
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na današnji dan 1992. godine ispred Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji Ramiz Delalić zvani Ćelo ubio je srpskog svata Nikolu Gardovića, što je bio okidač za rat u Bosni i Hercegovini,..



Na današnji dan, 1. marta 1992. godine, ispred Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji, u centru Sarajeva, ubijen je srpski svat Nikola Gardović i spaljena srpska zastava, što je bila inicijalna kapisla za građanski rat u BiH.

U Bosni i Hercegovini 1. marta 1992. godine održan je referendum o nezavisnosti, na kojem je 62,7 odsto muslimanskih i hrvatskih birača glasalo za izlazak iz tadašnje SFRJ i u Federaciji se taj dan obilježava kao “dan nezavisnosti”, dok s druge strane Srbi u Republici Srpskoj ovaj datum doživljavaju kao dan kada je donesena nelegitimna odluka muslimanskog i hrvatskog naroda protiv srpskih interesa, kao i sjećanje na stravičan zločin i ubistvo srpskog svata na Baščaršiji!

Drugog dana referenduma o nezavisnosti SR BiH, pripadnik “zelenih beretki” i kriminalac Ramiz Delalić pucao je na srpsku svadbenu povorku na Baščaršiji i pritom ubio mladoženjinog oca Nikolu Gardovića.

Ovaj događaj bio je jedan od povoda za početak ratnih sukoba u Sarajevu, jer su kao odgovor na ovo ubistvo naoružani Srbi iste večeri podigli barikade po Sarajevu, a u razdoblju od 1. do 5. marta podigli su barikade i u bosanskohercegovačkim gradovima Šamac, Derventa i Odžaku.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Vjenčanje Milana Gardovića i Dijane Tambur obavljeno je u 14.30 časova u Hramu Preobraženja Gospodnjeg (crkva na Staroj stanici), na Pofalićima, u opštini Novo Sarajevo, a sam čin venčanja obavio je prota Voja Čarkić.

Nakon venčanja, svatovi su se uputili u Dom svete Tekle u dvorištu Stare crkve na Baščaršiji, gde ih je čekao zakazani svadbeni ručak. Pošto je saobraćaj za putnička vozila u centru Sarajeva jednosmeran i paralelan sa tramvajskim, svatovi su put od crkve na Pofalićima do Stare crkve prošli ulicama Vojvode Putnika i Obalom vojvode Stepe, do Vijećnice, gdje se nalazio najbliži parking.

Kada su se parkirali, svatovi su krenuli ka Staroj crkvi. U neposrednoj blizini prilikom ulaska svatovske kolone u dvorište Stare crkve, pored svatova se zaustavilo belo putničko vozilo marke “golf” u kome su se nalazila četiri kriminalca, a među kojima je bio Ramiz Delalić, zvani Ćelo.

Četiri kriminalca predvođena Delalićem izašla su iz “golfa” i nasrnula na mladoženjinog oca, starog svata Nikolu Gardovića, koji je u svatovskoj koloni obavljao dužnost barjaktara.

Delalić je pokušao da starom svatu, odnosno barjaktaru Nikoli Gardoviću, oduzme svatovsko znamenje, zastavu Srpske pravoslavne crkve (trobojku sa krstom), nakon čega je došlo do komešanja u svatovskoj koloni.

Tada je Ćelo otvorio vatru iz pištolja, te smrtno ranio mladoženjinog oca Nikolu Gardovića, dok je njegov saučesnik ranio sveštenika SPC Radenka Mikovića (mladoženjinog zeta). Odmah nakon otvaranja vatre, zločinci su pobegli odnoseći sa sobom zastavu Srpske pravoslavne crkve koju su spalili. Nikola Gardović je preminuo od nanesenih rana nekoliko minuta kasnije u kolima Hitne pomoći.

- Trebalo je da pređemo samo dio puta od parkinga do crkve, nismo očekivali ništa neobično, jer je samo nedjelju ranije na istom mjestu organizovana ovakva svadba – rekao je Jovan Gardović, sin ubijenog Nikole - Skinuta su i svatovska obeležja, a netačno je da je Nikola bio u narodnoj nošnji.

- Odmah pošto je Nikola pokošen, metak je u nogu pogodio i Radenka Mitrovića – rekao je Jovan Gardović – I on je sveštenik, kao i mnogi u našoj familiji.


UBICU DELALIĆA ZA ZASLUGE ODLIKOVAO ALIJA IZETBEGOVIĆ

Pored počinioca ubistva Ramiza Delalića zvanog Ćelo, svjedoci su kao napadače i saučesnike napada i ubistva prepoznali i Suada Šabanovića iz Zvornika, te Muhameda Švrakića, sina osnivača “zelenih beretki” Emina Švrakića, a četvrti napadač je Taib Torlaković.

Delalić je odmah nakon početka ratnih sukoba u Sarajevu postao komendant Devete muslimanske brdske brigade Armije BiH, a od Alije Izetbegovića je za zasluge primio pištolj sa posvetom.

Muslimani su kontrolisali centar Sarajeva, dok su Srbi držali ostatak grada, kao i uzvišenja oko njega. Nakon apela javnosti, Radovan Karadžić i Alija Izetbegović su 3. marta održali sastanak u štabu JNA u centru Sarajeva uz posredovanje generala JNA Milutina Kukanjca.

Nakon oštre rasprave, Karadžić i Izetbegović su se saglasili da red u gradu održavaju mješovite patrole JNA i policije.

VIŠE PUTA SE SUDILO – PRESUDE NEMA!

Suđenje Ramizu Delaliću i njegovim saučesnicima je više puta održano za ubistvo starog svata Nikole Gardovića. Prvi proces pokrenule su muslimanske vlasti nakon početka rata 1992. godine, ali je proces odmah obustavljen jer je Delalić 1992. godine postao komandant Devete muslimanske brigade Armije BiH, što su muslimanske vlasti ocenile kao olakšavajuću okolnost u korist obustave suđenja.

Međutim, suđenje nije nikada završeno, jer je MUP Federacije BiH više puta hapsio Ćelu i puštao ga na slobodu, da bi potera za njim ponovo bila nastavljena.

Delalić je pobegao u Tursku i tamo proveo dve godine, a nekoliko godina kasnije, uhapšen je u Sarajevu i postupak je ponovo pokrenut 2004, ali je odmah pušten da se brani sa slobode.

Ramiz Delalić znani Ćelo, rodom iz Priboja, ubijen je u Sarajevu 27. juna 2007. godine, oko 23.30 časova. Policija Federacije BiH je izjavila da je ubistvo bilo deo obračuna kriminalaca u Sarajevu. Nakon njegovog ubistva suđenje je prekinuto.

Pored Ramiza Delalića, za saučesništvo u ubistvu su optuženi Suad Šabović i Taib Torlaković. Taib Torlaković je ubijen u obračunu kriminalaca u Sarajevu, tako da nije prisustvovao suđenju, a Suad Šabović se tokom suđenja nalazio u Italiji.

ĆELO: NIJE MU OVO SRBIJA, OVO JE SARAJEVO!

Ramiz Delalić zvani Ćelo je za RTV “Sarajevo” povodom ovog zločina dao svoju verziju i tom prilikom istakao da je ubijenom Nikoli Gardoviću samo rekao da mu ovo nije Srbija, već da je u Sarajevu.

- Videli smo kolonu vozila da je prošla ka Baščaršiji velikom brzinom, pojurili smo da saznamo šta se događa. Došli smo na parking ispred Vijećnice gde se zaustavila svatovska kolona automobila. Oni su izašli iz auta i počeli sa pesmom. Vijorile su se neke njihove srpske zastave. Mi smo stali ispred njih i pitali ih gde idu. Rekli smo im da ovo nije Srbija, već da je ovo Sarajevo, da je ovo Baščaršija. Skočili smo na njih, pucali na ljude koji su držali zastave u rukama, nekom smo je i oteli iz ruku, tada je nastao je opšti haos – prepričao je svoju verziju ovog stravičnog događaja Ćelo.



Izvor:(Telegraf.rs / D.M.)
Nazad na vrh Ići dole
Sarra

  

Sarra

Ženski
Poruka : 9173

Učlanjen : 09.04.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyNed 17 Mar - 17:43

Dogodilo se na današnji dan - 17. mart

1521. - Ferdinand Magelan otkrio je Filipine.

1762. - U Njujorku je održana prva parada u čast svetog Patrika, zaštitnika Irske. Paradu su održali irski vojnici koji si služili u britanskoj armiji.

1861. - Proglašena je Kraljevina Italija.

1901. - U Parizu su prvi put izložene Van Gogove slike. Izložena je 71 slika koja je izazvala pravu senzaciju u svetu. Jedanaest godina ranije, ovaj holandski slikar izvršio je samoubistvo, ne sluteći kakvu će slavu njegove slike postići. Za svog života, Van Gog je prodao samo jednu sliku.

1929. - Za "Dženeral motors" počeo je da radi nemački industrijski proizvođač Adam Opel.

1959. - Dalaj Lama prebegao je iz Tibeta u Indiju.

1987. - Izlazi IBM-ov PC-DOS 3.3 verzija.

1996. - Talas pljački i podmetnutih paljevina zahvatio je Grbavicu, poslednje srpsko predgrađe u Sarajevu, koje je, u skladu sa Dejtonskim sporazumom, prepušteno muslimansko-hrvatskoj federaciji u BiH.










Always be positive  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: 145 godina od rođenja Mike Alasa   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPon 6 Maj - 18:33

145 godina od rođenja Mike Alasa

Univerzitetski profesor, čuveni matematičar, pisac i jedan od najvećih beogradskih boema između dva svetska rata, Mihajlo Petrović (1868-1943), popularni Mika Alas, rođen je na današnji dan pre 145 godina.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Petrović je završio Veliku školu, beogradski Licej kao izraziti talenat za matematiku, a potom 1889. godine odlazi na studije u Francusku gde je među najboljim studentima poznate škole Ekole normal.

Doktorirao je godinu dana pre roka sa disertacijom "O nulama i beskonačnostima integrala algebarskih diferencijalnih jednačina" kojom je izazvao veliku pažnju naučne javnosti.

Po povratku u Beograd 1894. godine postavljen je za redovnog profesora Velike škole koja je 1905. prerasla u Univerzitet. Već 1897. godine imao je dvadesetak naučnih radova iz matematike i izabran je za dopisnog člana Srpske akademije nauka.

Poznat kao matematičar širom Evrope, Petrović je bio počasni doktor na akademijama Bukurešta, Praga, Varšave, Krakova, prezentovao je svoje radove na međunarodnim naučnim skupovima.

Kao strastveni putnik obišao je sve evropske zemlje, severni i južni pol, pisao je putopise, napisao je "Roman jegulje", knjigu "đerdapski ribolovi u prošlosti i sadašnjosti".

Nadimak Mika Alas dobio je zbog ljubavi prema ribarstvu kojim se bavio posvećeno i znalački. Matematičar i ribar, Mika Alas se pođednako družio sa ribarima Savamale i intelektualcima, bio je jedna od najpopularnijih ličnosti starog Beograda.

b92










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Godišnjica smrti Alije Sirotanovića: Rudar sa SFRJ novčanica koji je od Tita tražio samo jedno - veću lopatu   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPon 13 Maj - 21:51

Godišnjica smrti Alije Sirotanovića: Rudar sa SFRJ novčanica koji je od Tita tražio samo jedno - veću lopatu

Na današnji dan pre 23 godine umro je jedan od najpoznatijih rudara nekadašnje SFRJ Alija Sirotanović.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Simbol jedne epohe: Alija Sirotanović na novčanici od 20.000 dinara

Sirotanović je bio udarnik i junak socijalističkog rada, koji je 24. jula 1949. godine oborio svetski rekord u kopanju uglja.

On je tada sa svojih osam komorata za osam sati rada iskopao 152 tone (253 kolica) i tako oborio dotadašnji rekord Rusa Alekseja Stahanova za 50 tona.
Jama u kojoj je srušen rekord bila je poznata kao "Rov vojvode Putnika".

Priča se da je Alija od tadašnjeg doživotnog predsednika SFRJ Josipa Broza Tita jedino tražio veću lopatu. I dobio je jednu takvu, koja je napravljena specijalno za njega i nazvana “sirotanovićka”.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Sirotanovića se i danas mnogi sećaju s nostalgijom

Tako je Sirotanović postao živa legenda i simbol pregalaštva radničke klase, ideološke kičme režima. Odlikovan je i Ordenom junaka socijalističkog rada i dobio je i brojne druge nagrade i priznanja, podseća sarajevski portal Klix.ba.

Njegov lik je odštampan i na novčanici od 20.000 dinara, puštenoj u opticaj 1987. godine, a povučenoj u monetarnoj reformi Ante Markovića.

Jedna mala ulica na periferiji Breze, kod koje je rođen 1914. godine u selu Trtorići, nosi ime Alije Sirotanovića, a u krugu rudnika stoji njegova bista.
Grupa Zabranjeno ********* posvetila mu je i pesmu pod nazivom "Srce, ruke i lopata".

Sirotanović je umro u 76. godini u siromaštvu.

VIDEO > Ko je bio Alija Sirotanović:



Tanjug, Klix.ba / Foto: Wikimedia Commons










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Enigma

MODERATOR
MODERATOR

Enigma

Ženski
Poruka : 55658

Lokacija : misterija

Učlanjen : 29.03.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyPet 5 Jul - 9:33

Dogodilo se na današnji dan - 5. jul

1879. Rođen je američki teniser i političar Dvajt Dejvis, ministar rata (1925-29). Osnovao je 1900. tenisko takmičenje "Dejvis kup".

[You must be registered and logged in to see this image.]

1889. Umro je srpski pisac Jakov Ignjatović, začetnik realizma u srpskoj književnosti. Pisao je pesme, kulturnoistorijske članke, putopise, romane i pripovetke i uredjivao Srpske novine i Srpski letopis ("Večiti mladoženja", "Trpen-spasen", "Milan Narandžić").

[You must be registered and logged in to see this image.]

1891. Rođen je hrvatski pesnik Avgustin Tin Ujević, koji je svojom lirikom, ali i boemskim životom, obeležio razdoblje izmedju dva svetska rata u jugoslovenskoj književnosti ("Lelek sebra", "Kolajna", "Žedan kamen na studencu").

[You must be registered and logged in to see this image.]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Shadow

ADMIN
ADMIN

Shadow

Ženski
Poruka : 97443

Lokacija : U svom svetu..

Učlanjen : 28.03.2011

Raspoloženje : Samo


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyUto 9 Jul - 10:51

Pre 157 godina rođen Tesla, genije koji je izmenio svet

Tanjug

Američki naučnik i pronalazač srpskog porekla Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji, rođen je 10. jula 1856. godine u Smiljanu, u tadašnjoj Habsburškoj monarhiji, zapravo današnjoj Hrvatskoj, kao sin seoskog pravoslavnog sveštenika.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Iako je studirao elektrotehniku, nikada je nije završio, međutim njegovim izumima u mnogo čemu postavljen je pravac naučno-tehničkog razvoja čovečanstva u 20. veku.

Nasuprot svim velikim autoritetima njegovog vremena, Tesla je instistirao na pretvaranju naizmenične struje u jednosmernu. Ovaj naučnik je najviše doprineo nauci i tehnološkom progresu sveta kao pronalazač obrtnog magnetnog polja, indukcionog motora, polifazne naizmenične struje, generatora i kompletnog sistema proizvodnje i distribucije električne energije.

Međunarodna konferencija o Tesli u Zagrebu
U okviru tradicionalne manifestacije "Tesla&friends" Udruženje Nikola Tesla - Genije za budućnost organizuje međunarodnu konferenciju Tesla u Zagrebu 2013". Središnja tema konferencije je Portret genija - Tesline ideje o prirodi i energiji svemira u svetlu savremene fizike.
Čuveni pronalazač je konstruisao i generator struja visoke frekvencije i napona, danas poznat kao "Teslin transformator", transformator bez jezgra, Teslinu zavojnicu, ili Teslin kalem.

Sredinom 1882. godine odlazi u Pariz, a 1883. godine iz Pariza prelazi u Strazbur gde je napravio prvi prototip indukcionog motora.

Godine 1884. odlazi u Sjedinjene Američke Države, gde ostaje do smrti. Počinje da radi u Edisonovoj kompaniji, koju napušta već 1885. godine i osniva sopstvenu kompaniju - "Tesla Arc & Light Co." Počinje da pravi prve motore i generatore naizmeničnih polifaznih struja.

Od 1887. do 1890. godine prijavljuje svoje najpoznatije patente iz oblasti polifaznih naizmeničnih struja, generatore i motore. Pronalaske javno prikazuje u Američkom institutu elektroinženjera. Odmah potom Kompanija Vestinghaus otkupljuje prvih sedam Teslinih patenata iz oblasti polifaznih struja.

U Pitsburgu (1888-1889) sa inženjerima Kompanije Vestinghaus radi na praktičnoj realizaciji svojih patenata. Tokom ovog perioda urađene su pripreme za realizaciju prve centrale na Nijagarinim vodopadima po Teslinom sistemu.

Centrala je komercijalno otvorena 15. novembra 1896. godine puštanjem struje do grada Bafala i bila je uvršćena u jedno od svetskih čuda toga doba.
Sledeću veliku oblast njegovih istraživanja čine naizmenične struje visokih frekvencija i njihovo dejstvo.

Tesla je 1893. godine svojim sistemom četiri kola u rezonanci pokazao da su antena, uzemljenje i rezonanca tri elementa koja mora da poseduje svaki predajnik i prijemnik za bežičnu telegrafiju, čime je utro put otkriću modernog radija.
Jedan je od prvih naučnika na američkom kontinentu koji je dobio rendgenske snimke šake, lobanje, kolena i lakta.

Prvi je istraživač koji je ukazao na veoma štetno dejstvo rendgenskih zraka na organizam pri suviše dugom izlaganju zračenju.
Pionir je i radio-tehnike, bežične telegrafije, radara. Bez izuma Tesle, jednog od najpoznatijih naučnika sveta, savremena civilizacija imala bi potpuno drugačiji izgled.

Po njemu je jedna jedinica međunarodnog "SI" sistema dobila naziv - mera za magnetnu indukciju "tesla".

Ovaj svet napustio je u jeku Drugog svetskog rata na samom početku 1943. godine. Sahranjen je 12. januara na njujorškom groblju, posle opela služenog u srpskoj katedralnoj (sabornoj) crkvi svetog Jovana Bogoslova na Menhetnu.










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sarra

  

Sarra

Ženski
Poruka : 9173

Učlanjen : 09.04.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptyUto 9 Jul - 19:01

1816. - Argentina je dobila nezavisnost od Španije. Kolonijalni sistem je, zapravo, još 1808. izazvao ustanak protiv španske vlasti koji je okončan 1816, stvaranjem nezavisne države pod imenom Savezna Država Rio La Plata. Iz saveza su ubrzo istupili Paragvaj i Urugvaj, posle čega je današnja argentinska država dobila današnje ime.

1913. - Pobedom srpske vojske nad bugarskim trupama završena je Bregalnička bitka, odlučujuća za pobedu Srbije, Crne Gore i Grčke u Drugom balkanskom ratu protiv Bugarske. Drugi balkanski rat počeo je, bez objave, iznenadnim noćnim napadom bugarske Četvrte i Pete armije 30. juna 1913. na položaje srpske vojske kraj reke Bregalnice. Posle ogorčenih borbi na Ovčem polju, Prva i Treća srpska armija i Crnogorska divizija u protivnapadu su potisle Bugare preko Bregalnice i probile njihov front na Rajčanskom ridu. Srpski gubici iznosili su oko 16.600 ljudi, a bugarski više od 20.000. Na napad na dotadašnjeg saveznika u borbi protiv Otomanskog carstva, koje su zajedno proterali s Balkana, Bugarsku su podstakle Nemačka i Austrougarska, jer Berlinu i Beču nije bilo u interesu jačanje Srbije i sloga balkanskih država. Posle poraza, Bugarska je kapitulirala, a mirovnim ugovorom u Bukureštu 10. avgusta 1913. utvrđene su nove granice između balkanskih država.

1916. - Prva teretna podmornica koja je prešla Atlantik, stigla je iz Nemačke u SAD.

1943. - Četnici su u Drugom svetskom ratu tokom bitke na Sutjesci, u obračunu s partizanima kraj sela Vrbnice u fočanskom kraju, zarobili i streljali pisca Ivana Gorana Kovačića i profesora Medicinskog fakulteta u Beogradu - dr Simu Miloševića. Kovačić je napisao "Štrajk u fabrici štrebera", "Humoreske i satire", "Par nas s Parnasa", "Burgije i turpije" i nekoliko potresnih pesama, uključjući duboko tragičnu poemu "Jama" o genocidu ustaša nad Srbima, a dr Milošević više radova iz oblasti parazitologije, mikologije i bakteriologije.

1944. - Predsednik izbegličke vlade Kraljevine Jugoslavije - Ivan Šubašić - upoznao je svetsku javnost preko Radio Londona sa sporazumom koji je sklopio s Josipom Brozom. On se tim povodom obratio Srbima, Hrvatima i Slovencima, ne pominjući druge narode u Jugoslaviji.

1947. - Britanska princeza Elizabeta (današnja kraljica) verila se sa poručnikom Filipom Mauntbatenom.

1957. - Veštačkim putem dobijen je hemijski element nobelijum, aktinid sa rednim brojem 102.

1982. - Margaret Tačer po drugi put je postala premijer Velike Britanije.

1989. - Umro je srpski istoriograf Fedor Nikić, osnivač Muzeja fruškogorskih manastira. Univerzitetsku karijeru počeo je u Beogradu pod okriljem profesora Slobodana Jovanovića, a nastavio u Subotici na Pravnom fakultetu. Bavio se ustavnim pravom, manjinskim pitanjem i crkvenom reformom. Napisao je više dela, uključujući "Lokalne uprave Srbije u 19. i 20. veku".

1989. - Prvi put u istoriji Vimbldona, finalni mečevi i u muškoj i u ženskoj konkurenciji održani su istog dana. Pobednici su bili Boris Beker i Štefi Graf.










Always be positive  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptySre 17 Jul - 23:22

• Godina 1440: Poljski kralj Vladislav III Jagelonac krunisan za kralja Ugarske kao Vladislav I u Stonom Beogradu. [kategorija: Događaji]


  • Godina 1453: U bici kod Kastijona Francuzi su postigli odlučujuću pobedu nad Englezima, koja je dovela do okončanja Stogodišnjeg rata. [kategorija: Događaji]


  • Godina 1714: Aleksander Baumgarten, nemački filozof. (†1762) [kategorija: Rođenja]


  • Godina 1762: Petar III, ruski car. (*1721) [kategorija: Smrti]


  • Godina 1790: Adam Smit, škotski ekonomista i filozof. (*1727) [kategorija: Smrti]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Abu Dabi

MODERATOR
MODERATOR

Abu Dabi

Muški
Poruka : 130824

Učlanjen : 07.04.2011


"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 EmptySre 17 Jul - 23:23

• Godina 1890: Sesil Roudz, po kojem je Rodezija dobila naziv, postao je premijer Kapske kolonije u Južnoj Africi. [kategorija: Događaji]

  • Godina 1912: il Anri Poenkare, francuski matematičar, fizičar i filozof. [kategorija: Smrti]

  • Godina 1917: Britanska kraljevska kuća promenila je svoje ime Saks-Koburg-Gota u Vindzor zbog antinemačkog raspoloženja u Britaniji tokom Prvog svetskog rata. [kategorija: Događaji]

  • Godina 1918: Boljševici streljali carsku porodicu Romanov u Jekaterinburgu. [kategorija: Događaji]

  • Godina 1918: Car Nikolaj II i cela njegova porodica (*1868) [kategorija: Smrti]

  • Godina 1918: Carević Aleksej (*1904) [kategorija: Smrti]

  • Godina 1918: Carica Aleksandra Fjodorovna (*1872) [kategorija: Smrti]










[You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




"Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: "Dogodilo se na današnji dan"   "Dogodilo se na današnji dan" - Page 4 Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
"Dogodilo se na današnji dan"
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Vaš današnji outfit
» Velika geografska otkrića i priče o istraživačima
» U eksperimentu koji traje čak 84 godine konačno se nešto dogodilo - evo što!
» Ovo priželjkuje svaki student! Mirisali su ruzmarin i dogodilo se čudo!
» Dirljiva životna priča
Strana 4 od 28Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 16 ... 28  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum
  • Nauka
  • Istorija
  • -

    Sada je Sub 23 Nov - 6:15